könyv;példaképek;

- Köztünk élő példaképek

A példaértékű karrierek mesébe csomagolt felvázolása mellett kellemes meglepetés a rengeteg izgalmas sztori, gyerekkori emlék, apróságnak tűnő életmorzsa. Könyvrecenzió

Kire lehet ma felnézni? Kádár Annamária hiteles kortárs példaképek bemutatását jelöli meg új könyvének céljaként, a tizenhárom életutat tartalmazó válogatás azonban sok szempontból túlmutat ezen. A példaértékű karrierek mesébe csomagolt felvázolása mellett kellemes meglepetés a rengeteg izgalmas sztori, gyerekkori emlék, apróságnak tűnő életmorzsa, amelyekkel a pszichológus szerző rendkívül jó érzékkel dúsította az alaptörténeteket. Ezek a kis színesek egyrészt egy pillanat alatt karnyújtásnyi közelségbe hozzák a főhősöket, másrészt tökéletesen megragadják egy-egy karakter személyiségének esszenciáját. Külön öröm, hogy a kötet közismert szereplői a korábban már sokszor hangoztatott életrajzi fordulatok mellett eddig nem hallott élményeket is megosztottak Kádár Annamáriával, így azok is találnak újdonságot a szövegben, akik egyébként ismerik a bemutatott személyek életét és munkásságát.

A könyv nem a siker receptjének átadására vállalkozik, nem kínál szabványmegoldásokat. Ez önmagában a példaképnek választott személyek sokféleségéből is ered. Egészen más utat kell bejárnia egy sportolónak (Michelisz Norbert), mint egy újságírónak (Al Ghaoui Hesna). Előfordul, hogy szülői vasszigor és fegyelmezettség kell a sikerhez (Polgár Judit), máskor éppen a teljes szabadság megélése vezet oda (Máté Bence). A népszerű foglalkozások mellett, mint a színész (Borbély Alexandra, Vecsei H. Miklós) vagy vállalkozó (Jentetics Kinga, Halácsy Péter) a könyv ráirányítja a figyelmet olyan kevésbé trendi területekre is, mint a tudományos kutatás (Ürge-Vorsatz Diána, Barabási Albert-László, Roska Botond), vagy a szociális munka (Böjte Csaba, L. Ritók Nóra). Egymásnak teljesen ellentmondó karrierutakról is olvashatunk: van, aki mindent egy lapra tett fel és nyert, míg mást éppen a B-terv mentett meg a bukástól. Az álmok valóra váltása mellett ugyanolyan hangsúlyos szerepet kapnak az útkeresések, vakvágányok és rossz döntések is - ezektől lesz igazán izgalmas és hiteles egy-egy életmese.

Kádár Annamária pszichológus: nem tud kibújni a bőréből, és nem is akar. Rengeteg számára fontos vagy egyébként aktuális kérdést említ az egyes történetekbe ágyazva, mint a férfi-nő egyenjogúság, vagy hogy kell-e választani az anyaság és a karrier között. Remek arányérzékkel, finoman utal olyan nehéz témákra is, mint a szülő elvesztése vagy a gyerekét egyedül nevelő anya küzdelmei. Ezek a témafelvillantások jó kiindulópontot adhatnak egy-egy beszélgetéshez.

A kötet egyszerre szól gyerekekhez és felnőttekhez, de mást mond nekik. A tíz éven felüli korosztálynak a példaképek megismerésén, valamint a pszichológus által megfogalmazott tanulságokon túl egyfajta komplex ismeretterjesztő könyvként is funkcionálhat, amelyben sok érdekes témáról lehet olvasni a hálózatoktól kezdve a klímaváltozáson át az ürgék élőhelyéig. A felnőttet pedig elgondolkodásra készteti: hányféle módon találhatja meg egy gyerek a saját útját és szülőként mivel lehet ezt a legjobban elősegíteni. 

Infó:

Kádár Annamária: Valódi példaképek – Inspiráló történetek küzdelemről és kitartásról

Kulcslyuk Kiadó, 2021.

A közelmúlt közös tapasztalata ihlette huszonkilenc világhírű szerző írását, amelyek a Boccaccio nyomán létrejött Dekameron-projektben egyesültek. A novellagyűjtemény izgalmas kalandozás járványon innen és túl.