vizsgálat;vakcina;oltások;koronavírus;

- Május végére lehet hazai vizsgálati eredmény az oltások védőhatásáról (videó)

Kásler Miklós szerint az átfogó, országos kutatás megkönnyíti majd a kormány jövőbeni döntéseit.

A koronavírus elleni oltások védőhatásának most kezdődő országos, átfogó vizsgálatainak részleteiről is beszélt Kásler Miklós a Facebook-oldalán az „Életközelben” című videósorozatának legújabb részében. Az emberi erőforrások minisztere kiemelte:

„A magyar tudományosságra, a magyar orvosi kar felkészültségére támaszkodunk, és minden forgalomban lévő vakcinát megvizsgálunk, hogy az által létrehozott immunitás két komponense az ellenanyagok, illetve a sejtek védekezőképességét miképpen alakítja, milyen időtartamra vonatkozik a védettség.”

Hozzátette, hogy a munkában a „legfelkészültebb, legkiválóbb” magyar egészségügyi intézmények vesznek részt: a Nemzeti Népegészségügyi Központ, az Országos Onkológiai Intézet, az Országos Infektológiai Intézet, az Országos Korányi intézet és a Pécsi Tudományegyetem.

„Május végére már olyan eredményeket várunk, amelyek a saját tudományos eredményeink alapján megkönnyítik a kormány döntéseit”– fogalmazott.

A jelenlegi oltási folyamattal kapcsolatban a videófelvételen elhangzott, hogy

„jelenleg tartósan több a vakcina Magyarországon, mint az oltásra jelentkezők száma”.

Már több mint négymillió embert beoltottak, a miniszter szerint a társadalom jelentős része már védettséggel rendelkezik, és – mint hangsúlyozta – ha hozzájuk számítjuk mindazokat, akik túlestek a koronavírus-fertőzésen, a szám már ötmillió környékén lehet.

Kásler szerint eljutottunk odáig, hogy mindenki saját maga döntheti el: óhajtja-e a vakcinát, biztosítja-e az immunitását a fertőzés ellen vagy pedig kiteszi magát a fertőzésnek és annak következményeinek. Azt is állította:

„az embereknek nem csak a társaik iránt van felelősségük. Ez egyszemélyes felelősség, mert mára az állam mindent megtett, amit megtehetett. (...) Minden Magyarországon forgalomba hozott vakcina teljesíti a feladatát, mert az első adag után védettséget alakít ki, és nincsenek komoly és nagyszámú mellékhatások.”

A 16 és 18 év közötti fiatalok most kezdődő kampányszerű oltásával kapcsolatban a tárcavezető megjegyezte, hogy a vakcinagyártók eddig nem vizsgálták külön ezt a korosztályt, viszont „a tapasztalataink, a hazai vizsgálatok bebizonyították, hogy a Pfizer-vakcina ugyanolyan hatású ebben a korcsoportban, mint a felnőtteknél”.

Hozzátette: Magyarországon egyébként az összes beadható vakcinát vizsgálják, és amint eredményre jutnak, megfontolják az alkalmazásukat a fiatalabbknál.

Kórházban 3353 embert ápolnak, közülük 403-an vannak lélegeztetőgépen.