Zöldzóna;mentés;Bálna;Temze;

- El kell altatni a Temzéből kiszabadított bálnaborjút

Úgy tűnt, biztonságos helyre vitték, de az állat ismét visszaúszott a folyón, az állapota rohamosan romlik.

El kell altatni azt a négyméteres fiatal csukabálnát, amelyet vasárnap délután szabadítottak ki a Temze egyik zsilipjéből a mentőalakulatok a London délnyugati részén lévő Richmondban.

A sérült állatot ugyan többórás küzdelem árán sikerült kiszabadítani, és úgy tűnt, biztonságos helyre vitték, ám a bálnaborjú ismét visszaúszott a folyón Richmond felé, és a közeli Teddingtonnál a part közelében látták hétfő reggel – közölte a brit búvárok tengeri mentőegysége (BDMLR) .

Az apály miatt hamarosan partra vetődik. Mivel az állapota rohamosan romlik, állatorvosi csoport fog véget vetni a szenvedésének. A szakemberek úgy helyezkedtek el, hogy megakadályozzák visszatérését a mélyebb vizekbe, mivel a bálna „nehezen úszik, ereje fogytán van” – tették hozzá.

Nem tudni, hogyan úszott fel az Atlanti-óceán északi részén élő állat a Temzén csaknem 90 kilométert. Valószínűleg halakat követett az Északi-tengerből fel a folyón, és eltévedt. „Meglepő, hogy senki sem látta a bálnát a Richmond-zsilipig tartó útján” – mondta korábban Julia Cable, a brit búvárszervezet munkatársa.

A richmondi a folyásiránytól legtávolabb lévő zsilip, amelynél még érezhető az Északi-tenger árapálya. Ahhoz, hogy a folyótorkolattól odáig jusson, a bálnának a belvároson át a Parlament mellett is el kellett úsznia.

Nem ez az első eset, hogy bálna téved a Temzébe. Híressé vált a Willynek nevezett északi kacsacsőrű cet, amely 2006 januárjában bukkant fel a folyóban, de megmenteni már nem tudták. 2019-ben rövid időn belül két elpusztult bálnát is találtak a Temzében, azok lényegesen közelebb voltak a torkolathoz.

Dinamikus forgalomirányítási berendezéseket kap a gyorsforgalmi út fővároshoz közeli szakasza.