atomenergia;nukleáris biztonság;Országos Atomenergia Hivatal; NER;

2021-05-13 07:00:00

Orbán-hű lesz az atomhivatali elnök

A kormány megkésetten rendezné az Országos Atomenergia Hivatal főbb panaszait, ráadásul 9 évre Orbán hívét betonozná a nukleáris hatóság újonnan létrehozott elnöki székébe.

A jövő évtől nem a kabinet, hanem az országgyűlés alá tartozna az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a parlament elé kedd éjjel beterjesztett kormányjavaslat szerint. Az eddigi, határozatlan időre kijelölt főigazgató helyett a szervezetet elnök irányítaná, 9 éves, egy alkalommal ugyanennyivel meghosszabbítható mandátummal. A vezető személyéről, illetve sorsáról viszont változatlanul a miniszterelnök dönt. Az eddig az Innovációs és Technológiai Minisztérium egy tételének számító költségvetésük közvetlenül az országgyűlés alá tartozna. Igaz, egy másik pont szerint az OAH csak saját – például díjakból vagy bírságokból álló – bevételeiből gazdálkodhat, aminek ráadásul 30 százalékát a költségvetés elvonja.

A tervezet rendezni igyekszik a hatóság első hallásra kevéssé lényeges, sokak szerint mégis a hazai nukleáris biztonság gyenge pontjának számító személyzeti kérdéseket. Eszerint mostantól – a meghatározott kereteken belül – az elnök dönthet a létszámról és a fizetésekről. (A dolgozók jogállásáról szóló rész már novemberben hatályba lép.)

Bár a módosítás nem tartozik uniós kötelezettségeink közé, Brüsszel általában a függetlenség bővüléseként üdvözli, ha egy szakhatóság kikerül a kormány közvetlen fennhatósága alól. Ugyanez történt például nyolc éve a közműhatóság Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallá (MEKH) alakításakor. Igaz, ez utóbbi szerv érdemi kormányfüggetlenségét azóta is többen megkérdőjelezik, mondván, a módosítással még nőhetett is felettük a parlamenti többséget alkotó Fidesz-KDNP politikai befolyása.

Szakmai forrásaink a módosítás kettősségét emelték ki. Részint az új elnök 9 éves mandátuma a közvagyon kialapítványozásához hasonlóan még a választások előtt rögzítene kulcspozíciójában egy Orbán által kiválasztott személyt. A szervezeti átalakításokat viszont üdvözölték. Igaz, ezt többen megkésettnek tartják. A hatóság épp most végzi a teljes paksi nukleáris bővítés fő, úgynevezett létesítési engedélykérelmének vizsgálatát. A főigazgatói székből néhány hete váratlanul felálló Fichtinger Gyula korábban többször is panaszkodott fizetés- és létszámgondjaikra. Igaz, ez csak külső felek szerint vethet árnyékot a kérelem elbírálására. Tekintettel arra, hogy ezt a döntésüket legkésőbb idén szeptemberig meg kell hozniuk, a kormány a jelek szerint csak ezt követően javítja engedélyezési-ellenőrzési képességeiket.