vallásszabadság;éves jelentés;amerikai külügyminisztérium;

2021-05-13 12:59:27

Szabadtéri börtönné változtatták Hszincsiangot

Kínát, Iránt, Mianmart, Oroszországot, Nigériát és Szaúd-Arábiát sorolta fel a vallásszabadságot legsúlyosabban sértő államok között Antony Blinken az amerikai külügyi tárca jelentését ismertetve.

Az amerikai külügyminiszter a tárcája által a vallásszabadság helyzetéről összeállított éves jelentés közzététele kapcsán azt mondta, hogy Kína átfogó megfigyelő rendszert működtet és kriminalizálja az egyházi tevékenységet. A dokumentum elkészítésére és nyilvánosságra hozatalára egy több mint húsz éves törvény kötelezi a tárcát. Akárcsak az emberi jogokat vagy a sajtószabadságot vizsgáló hasonló jelentések esetében, a bíráltak általában felháborodottan szokták visszautasítani a rájuk vonatkozó megállapításokat.

Blinken bejelentette, hogy a Falun Gong mozgalom tagjainak bebörtönzése miatt kitiltanak az Egyesült Államokból egy Ju Hui nevű csengtui tisztségviselőt. A sajtóértekezleten Daniel Nadel, a külügyi tárca vallásszabadsággal foglalkozó részlegének vezetője azzal vádolta Kínát, hogy „szabadtéri börtönné” változtatta  Hszingcsiang tartományt, ahol átnevelő táborokba zárják a muszlim vallású ujgurokat. Blinken egyetért elődje, Mike Pompeo megfogalmazásával, miszerint Kína Hszincsiangban emberiesség elleni bűntettet követ el és népirtást folytat. Az Egyesült Államok bírálta a más vallások hívei, például a tibeti buddhisták elleni fellépést is.

Oroszországnak a Jehova tanúi gyülekezethez tartozók, illetve a szélsőségességgel vádolt muzulmánok zaklatását és bebörtönzését rótta fel a jelentés. Irán pedig szintén zaklatja, megfélemlíti és őrizetbe veszi a keresztény, zsidó, Baha'i és más felekezetek híveit, sőt, az iszlám különböző ágaihoz, adott esetben akár a hivatalos síita irányzathoz tartozókat sem kíméli.

A korábbi amerikai állásponttól árnyalatnyit elhatárolódva Nadel azt mondta, hogy Pompeo egyfajta hierarchiát állított föl a különböző jogok és szabadságok között, az új kormányzat azonban ezt nem így gondolja. Blinken szerint a vallásszabadság nem érvényesülhet teljes mértékben ott, ahol nem tisztelik az egyéb emberi jogokat, másrészt a hívők jogainak megsértése az összes többi szabadságot is veszélyezteti. A külügyminiszter aggodalommal szólt arról, hogy az Egyesült Államokban és Európában is erősödik az antiszemitizmus, illetve az iszlámellenesség.