MNB;közbeszerzés;

- Közbeszerzés kívánság szerint - Az MNB-cég törvénytelenül szórhatta a közpénzt

A Transparency International Magyarország megvizsgálta az MNB-Ingatlan elmúlt évekbeli tevékenységét, ami alapján a Közbeszerzési Hatóság elnökétől kéri jogorvoslati eljárás megindítását.

Közbeszerzés nélkül, törvénytelenül költhette el a közpénzt a Magyar Nemzeti Bank ingatlanfejlesztő cége – véli a Transparency International Magyarország (IT). Ahogy arról lapunk korábban beszámolt, a jegybank tulajdonában lévő MNB-Ingatlan Kft. koordinálja az egykor Postapalotaként ismert épület felújítását, ahova ennek keretében Matolcsy György MNB-elnök fiának, Matolcsy Ádámnak a cége szállított bútorokat. A TI az esetről tudomást szerezve megvizsgálta az MNB-Ingatlan elmúlt évekbeli tevékenységét, ami alapján a Közbeszerzési Hatóság elnökétől kéri jogorvoslati eljárás megindítását.

Az említett költséges felújítás ugyanis nem közbeszerzés keretében valósul meg, mert az MNB-Ingatlan jogelődjéről, a Buda Palota Kft.-ről azt állapította meg 2016-ban a Közbeszerzési Döntőbizottság, hogy nem minősül a közbeszerzési törvény (Kbtv.) hatálya alá tartozó cégnek.

Az indoklás úgy hangzott, hogy „a cég tevékenységét piaci alapon végzi a nyereség realizálásáért”, illetve „kizárólag saját tulajdonú ingatlant ad bérbe, nem közérdekű tevékenységet lát el”.

A TI-nak ugyanakkor szemet szúrt, hogy az MNB-Ingatlan 2020 márciusa óta közbeszerzési formában vásárol műalkotásokat (amelyekből az MNB egy nemzeti kortárs gyűjteményt hoz létre), tehát azóta „ajánlatkérőnek” minősül. Az MNB-Ingatlan valósítja meg ugyanakkor a Buda Palota melletti gyalogos aluljáró egymilliárd forintos építését is, a 2020 szeptemberében bejelentett projektnek szintén nincs nyoma a közbeszerzések között. A TI álláspontja szerint az aluljáróra már biztosan közbeszerzést kellett volna kiírnia az MNB-Ingatlannak.

Amennyiben a Közbeszerzési Hatóság eljárása megállapítja, hogy az MNB-Ingatlan minden közbeszerzése a Kbtv. hatálya alá tartozik, drasztikus esetben a beszerzés leállítására és új közbeszerzés kiírására is kötelezhetnék a céget.

– Erre alig akad precedens – mondta lapunknak Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója. Emlékeztetett, az MNB Pallas Athéné-alapítványok esetében is hasonló eljárás folyt, akkor néhány milliós bírságot szabtak ki, illetve a jövöben közbeszerzések lefolytatására kötelezték az alapítványokat.

Nem volt elég minőségi hangtechnikai eszköz egy gyöngyösi gimnáziumban, ezért az iskolarádión keresztül játszották le az angol szövegértési feladatot.