Siklós;

- Harc folyik a siklósi fürdőért

A bíróság nem jogerős ítélete alapján továbbra is az Aquaplus Kft. üzemeltetheti a siklósi fürdőt. A jogvita mögött sokan azt sejtik, hogy egy kormányközeli befektető olcsón meg akarja szerezni a kft. jólmenő szállodáját.

A siklósi vár szomszédságában 2010-ben adták át a délbaranyai város önkormányzatának termálfürdőjét, ami nyáron 1600, télen 600 vendéget tud fogadni egyidőben. A fürdő építésére és 25 éves üzemeltetésére az önkormányzat az Auaplus Kft.-vel kötött szerződést. A kft. a fürdő mellett épített egy négycsillagos, 44 szobás, száz férőhelyes szállodát is, ami a cég tulajdona. A fürdő és a szálloda hamar népszerűvé vált, a termálba – pandémia előtt - évente 150-170 ezren váltottak jegyet, míg a szálló kihasználtsága elérte a 70 százalékot. A termál és a szálloda nagyban javította Siklós turisztikai adottságait, és a két vállalkozás több tucat embernek nyújt megélhetést a munkahelyekben szűkölködő, 9 ezer lelkes városban.

2019-ig az ellenzéki irányítású Siklós jó kapcsolatban volt a fürdőt üzemeltető céggel, ám két éve kormánypárti többségű lett város a képviselő-testülete, és a viszony megromlott. 2020 nyarán a városvezetés – arra hivatkozva, hogy a kft. nem megfelelően látja el feladatait – felmondta a szerződést az Aquaplus-szal. A kft. pert indított, s kedden a Siklósi Járásbíróság úgy ítélt, hogy a szerződés felmondása jogszerűtlen volt, így továbbra is az Aquaplus üzemeltetheti a termált. A bíróság 15 milliós perköltség megfizetésére kötelezte a várost.

A kft. tulajdonosa, György Zoltán elmondta, hogy azért kényszerültek perre, mert a kontraktus felmondása, illetve annak eltűrése rossz színben tüntette volna fel az 1989-ben alapított cégét, ami jelenleg több településen is üzemeltet és épít fürdőt. Tudni kell azt is, hogy a kft. szállodájának vendégei szinte kivétel nélkül igénybe veszik a fürdőt, ha azonban nem a cég lesz a termál üzemeltetője, akkor a szállodának ez a szolgáltatása bizonytalanná válik.

A közügyekben jártas siklósiak közül sokaknak az a véleménye, hogy egy, a kormánypártokhoz kötődő befektető szeretné megszerezni a négycsillagos szállodát, s ennek is szerepe lehet abban, hogy a fideszes vezetésű város szeretne megszabadulni az Aquaplustól. György Zoltán ilyen találgatásokba nem kíván belemenni, ugyanakkor azt elismerte, hogy kapott egy elfogadhatatlan árajánlatot a szállodára. A meg nem nevezett vevő 800 milliót adna az épületért, ám György Zoltán ezt ajánlatot elutasította, hisz ma egy ilyen szállodát 3 milliárdért lehetne megépíteni, s egy szakértő 1,8 milliárdra becsülte az ingatlan piaci értékét.

Szerettük volna a történetről és a fenti feltételezésekről megkérdezni Riegl Gábort, Siklós kormánypárti polgármesterét, ám ő nem nyilatkozott, csak szóvivője útján azt közölte, hogy fellebbeznek a bíróság ítélete ellen.

Az ELTE-n szerdán egy háromnapos nemzetközi online konferencia is indult a témában.