Kim Lane Scheppele;ellenzéki összefogás;járványkezelés;

2021-05-26 06:10:00

Szakmaiság és hatalom

A koronavírus-járvány kezelésében tanúsított, tragikomikus ügyetlensége Orbán Viktort végleg a mezítelenné vált király szerepére kárhoztatja. Nem elég, hogy a lakosságarányos halálozás tekintetében hazánk a legrosszabb mutatóval rendelkező országok közé került. A halálos kór ellen végre-valahára kifejlesztett vakcinák közül is pontosan azt az első generációs oltóanyagot tukmálta rá a hazai idősek zömére pártunk és kormányunk, melynek hatékonyságával kapcsolatban (a szóban forgó korosztályt illetően) az Egészségügyi Világszervezet is kifejezte kételyeit.

Hogy a magyarok nem elhanyagolható része jobban hisz már a WHO-nak, mint a hitelét vesztett Orbán-kabinetnek, azt bizonyítják a tumultuózus jelenetek a kampányszerű Pfizer-oltások helyszínein. Az első alkalommal sokan persze hiábavalóan álltak órákig az oltásra várók sorában, végül dolgavégezetlenül kellett távozniuk; az orbáni garnitúrának a jelek szerint egy oltási kampány megszervezése is óriási gondot okoz. Végül, de nem utolsósorban a védettségi igazolványokkal kapcsolatos anomáliákat említeném meg; a jogosultak akkora hányada nem kapta meg jó ideig a szóban forgó okmányt, hogy az ostromlott kormányablakok kénytelenek voltak megkönnyíteni a reklamálók tömegei számára az ügyintézést.

Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora nemrégiben egy interjú során kifejezte amiatti értetlenségét, a magyar választók miért nem büntetik a dilettáns járványkezelés miatt Orbán Viktort. Holott a kérdésben benne van a válasz: Orbán érdemi kormányzásra ugyan teljességgel képtelen, de kisujjában van az uralkodás művészete. Az elmúlt évtizedben közvetlenül vagy közvetve felvásárolta úgyszólván a teljes hazai médiapiacot; nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy a lakosság jelentős részéhez nem jutnak el a miniszterelnökre nézve kellemetlen tények, a kritikus hangokról nem is beszélve.

A változást váró magyarok többsége, bármennyire furán hangozzék is, nem szakpolitikai programot vár elsősorban az egyesült ellenzéktől. Még kevésbé szociális demagógiát. Sokkal inkább garanciát arra, hogy győzelmük esetén képesek lesznek stabilizálni ingatag hatalmukat. Az ominózus politikai formációknak ajánlatos lenne eltanulni a Fidesztől azt a körmönfont jogászkodást, melyre támaszkodva Orbán uralkodásának tizenkét évében önnön képére formálta az országot. Félreértés ne essék: szerintem is fontos a szakpolitika. A saját bőrünkön tapasztaljuk most, milyen következményekkel jár a szakmaiságot semmibe vevő kormányzati voluntarizmus például a járvánnyal küzdő hazai egészségügyre nézve.

De a zavartalan szakmai munka előfeltétele a teljes közjogi restitúció, vagyis a NER építményének lebontása hatalompolitikai manőverek révén. Ha ezt elmulasztja Orbán jelenlegi opponense, a Fidesz rezisztenciájának következtében jottányit sem tud majd haladni szakpolitikai programjának megvalósításával. A jövő évi törvényhozási választások egyik tétje az, hogy a mezítelen király is belássa végre: korántsem Isten kegyelméből uralkodott fölöttünk.