Fidesz;gyerek;Józsefváros;alapítvány;táborozás;Pikó András;Sára Botond;

2021-05-28 06:20:00

Új kampányeszköz: gyerektáboroztatás

Miután az Orbán-kormány elvette a tábor felújítására adott támogatást, egy fideszes alapítvány bejelentkezett, hogy elviszi üdülni a józsefvárosi gyerekeket.

Nehezen követhető oligarcha- és politikai játszmák eredőjeként idén se nyithat meg a józsefvárosi önkormányzat káptalanfüredi gyerektábora, holott a járvány miatt a városi betondzsungelbe szorult gyerekeknek idén igencsak szüksége lenne a gondűző balatoni nyárra. Az ellenzéki kerületvezetés átmeneti megoldásként a Dunakanyarban lévő másik üdülőjébe, Magyarkútra szervez tábort, miközben a Fideszhez több szálon kötődő Alapítvány a Polgári Józsefvárosért Balatonfüredre vinné a kerületi gyerekeket. Mindezt úgy, hogy a kerületvezetés tudta nélkül az iskolákban hirdette meg a tábort, abban a csalóka hitben ringatva a szülőket, hogy az ingyenes üdültetést a tankerület szervezi.

Csakhogy erről szó sincs. A GrundBalatont beharangozó videóban Sára Botond – aki nem mellesleg az önkormányzatok törvényes működésének őreként működő fővárosi kormányhivatal vezetője – azt állítja, hogy a táborra azért van szükség, mert a jelenlegi kerületvezetésben „nincs szándék” az önkormányzat káptalanfüredi gyerektáborának felújítására, sőt a hozzá kapcsolódó strandot is el akarja adni. „Nem hagyjuk, hogy a baloldali kerületvezetés bénázása miatt a józsefvárosi gyerekek ne tudjanak nyaralni a Balatonnál!” – hangsúlyozta a videóban Sára.

– Ez a szülők átverése, a tankerület pártcélokra való használata, a gyerekek kampányba való belerángatása – háborog Pikó András józsefvárosi polgármester a közösségi médiában, aki levélben kért magyarázatot a belsőpesti tankerület vezetőjétől arra, miképpen szervezhet egy pártpolitikai alapítvány tábort az iskolákon keresztül. A köznevelési törvény szerint ugyanis oktatási intézményben politikai célú tevékenység nem folytatható. Márpedig a polgármester szerint a szülők – amennyiben elengedik a gyerekeiket Balatonfüredre – tudtuk nélkül hozzájárulnak egy pártpolitikai kezdeményezéshez. Pikó úgy véli, ez a pártállami idők visszatérte.

Az alapítvány székhelye azonos a kerületi Fideszével. A VIII. kerületi Baross utcában található irodákat Kocsis Máté korábbi józsefvárosi polgármester, a Fidesz jelenlegi frakcióvezetője számára 2018 decemberében bérelte ki az Országgyűlés Hivatala határozatlan időre. A 260 négyzetméteres helyiségcsoport havi bérleti díját akkor 551 ezer forintban állapították meg. Az ebből származó 6,6 millió forintos éves bevétel külön nem jelenik meg az alapítvány utoljára közzétett 2019-es beszámolójában. De fillérre ennyi jön ki, ha a 48,529 millió forintos összbevételből levonjuk a támogatásként feltüntetett 41,917 millió forintot. Az alapítvány egyébként minden évben többet költ, mint amennyi a bevétele, 2019-ben például 50,5 milliót. Így nagy kérdés, hogy miből telik 400 józsefvárosi gyerek 5 napos turnusokban való üdültetésére ingyen szállással, utaztatással, programokkal, étkeztetéssel.

Még ennél is egyértelműbb a pártkötödés, ha megnézzük, kik vezetik ezt a szervezetet. A nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés céljából létrehozott közhasznú alapítvány képviselője Farkas Örs, Kocsis volt kabinetfőnöke, a Kormányzati Tájékoztatási Központ jelenlegi szóvivője. A kuratórium másik tagja Vitályos Fanny, a Fidesz Országgyűlési Képviselőcsoportjának kabinetfőnöke.

Mindettől függetlenül Pikó is elismeri, hogy a józsefvárosi gyerekek és szülők örülnek a balatoni üdülési lehetőségnek. Az önkormányzat káptalanfüredi gyerektábora ugyanis 2015 óta zárva van és Pikóéknak a kispesti önkormányzattal kötött korábbi egyezséget se sikerült megújítani, amelynek révén a józsefvárosi gyerekek a másik kerület üdülőjében nyaralhattak. Helyette az idén azt találták ki, hogy Balaton helyett a másik józsefvárosi üdülőbe, a Verőce melletti Magyarkútra vinnék a gyerekeket.

Az első hírek arról szóltak, hogy a kísérő tanárok nemhogy napidíjat nem kapnak a gyerekek felügyeletéért, de még fizetniük is kell, mintha nyaralnának. Az önkormányzat ezt határozottan cáfolta a Népszavának. De arra egyelőre nem tudtak válaszolni, összesen hány gyerek nyaralhat idén nyáron önkormányzati táborban. Mint írták, az igényfelmérés folyamatban van, a járványhelyzet miatt ugyanis egészen az elmúlt napokig nem volt tudható, lehet-e egyáltalán táborokat tervezni.

A kormánypárti állítással szemben nem szerepel a kerületi tervekben a káptalanfüredi táborhoz tartozó strand eladása sem. Az önkormányzat mindössze egy 90 napos bérleti szerződést kötött a Vitorlázó Gyermekekért Egyesülettel. A strand területének harmadát vették bérbe, így marad hely a józsefvárosiaknak, ha ott akarnak fürödni. A befolyt bevételt pedig a strand fejlesztésére költik.

A káptalanfüredi tábor megnyitása azonban továbbra is bizonytalan. A Népszava kérdésére a kerület azt válaszolta: folyamatosan egyeztetnek és tárgyalnak a minisztériummal. Ez így volt a támogatás visszavonása előtt is. A korábbi támogatási szerződést lezárták, az elszámolást benyújtották, a pénzt visszafizette az önkormányzat. Az új támogatási szerződés részleteit, összegét, tartalmát a minisztériummal közösen dolgozzák ki. De a tereprendezéstől kezdve az új közösségi, központi épület megépítéséig sok minden van még hátra.

Dicstelen történet: oligarchák, elszállt költségek, vádaskodás

Józsefváros önkormányzata még 2015-ben döntött az 1960-ban épült, de azóta erősen lepusztult káptalanfüredi gyermeküdülő felújításáról. A tervekben az üdülő teljes körű renoválása, komplex hasznosításra való alkalmassá tétele szerepelt. Csakhogy nem volt rá pénz.

Kocsis Máté akkori polgármester – aki később a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke lett – elintézte, hogy a 3,5 milliárdos fejlesztést a veszprémi kézisek tao-pénzéből valósítsák meg. Akkoriban a klub elnöke Fonyó Károly volt, a csapatnak a veszprémi VIP-páholyból drukkoló Simicska Lajos bizalmasa. Az akkori tervek szerint a központi szállásépület mellett 6 bungalót építettek volna, melléje sportcsarnokot öltözőkkel, kültéri futópályával és egyéb, szabadtéri sportolási lehetőséggel. A beruházást támogató Fonyó - a Simicska és Orbán Viktor közötti háború kirobbanását követően - 2015 novemberében távozott a klub éléről, a beruházás pedig megtorpant és csak akkor kapott új lendületet, amikor a veszprémi klub az új oligarcha, Mészáros Lőrinc érdekkörébe került.

Kezdetnek letarolták a 3,2 hektáros telken lévő erdő jelentős részét, majd felépültek a bungalók: darabja 80 millióért. A józsefvárosi testület ellenzéki képviselői sokallták a számlát, de a jegyző azzal hűtötte őket, hogy ezeket a veszprémiek rendelték meg, ők igazolták a teljesítést, ők fizettek és nekik kell elszámolni a tao-pénzzel is, így a kerületnek ezzel nincs dolga. Csakhogy a számla 30 százalékát a VIII. kerület fizette ki a tábor felújítására időközben kapott 2,2 milliárdos állami támogatásból. Az önkormányzat mindenesetre úgy döntött, hogy felbontják a veszprémiekkel kötött megállapodást.

A dolgok azonban újfent elakadtak. A jogerős építési engedélyt – Kocsis Máté közlése szerint – csak 2019 októberében sikerült megszerezni, amikorra már új vezetése volt a kerületnek. Az oligarcha-váltás okozta csúszások miatt azonban nem volt tartható az eredetileg meghatározott 2020 végi átadási határidő, ráadásul az időközben elszállt építési költségek okán a beruházást is át kellett tervezni. Az állami beruházócég, a BMSK Zrt. szerint a korábban megítélt támogatás nem volt már elegendő a korábban megállapított műszaki tartalomra.

Sára szerint Pikóék nem akarják befejezni a beruházást. A kerület azt mondta erre a Népszavának, hogy a BMSK-val közösen átdolgozott terveket elküldte a támogatást nyújtó EMMI-nek egy év határidő hosszabbítást kérve, de a minisztérium elutasította az önkormányzat kérését.