Mostanában esténként Naruto-maratont tartunk otthon. Minden este megnézzük a Naruto című japán anime, vagyis rajzfilm-sorozat néhány – egy estén általában hét – 20-25 perces részét. A 220 (vagy ennél is több) animéből álló sorozatot akkor mutatták be hazai adók - a Jetix, majd az Animax -, amikor a gyerekeim még kicsik, 5-15 évesek voltak; most, hogy utánanéztem, pontosan is tudom, 2007 és 2012 között vetítették a részeket, bár itthon nem szinkronizálták a teljes sorozatot. Mindkét – azóta megszűnt – csatorna több japán animét is műsorra tűzött, de a Naruto volt az, amelyet feleségemmel együtt mi is követtünk, sőt fokozott érdeklődéssel vártuk a folytatásokat. Ahogy most is, tíz évvel a sorozat vége után, az egyik videómegosztóról leszedett részeket a már egyetemista gyerekeimmel együtt izguljuk végig.
Az anime az angol animation szóból származik: a japán rajzfilmek általános elnevezése. A Naruto-anime alapja egy manga, egy japán képregény, amelynek rajzolója Kisimoto Maszasi. Az első Naruto-részek még nagyon is magukon viselik a manga műfaj sajátos jegyeit, a rajzok egyszerűek, néhány vonásból állnak, és nem túl gyakran változnak – valóban gyerekekhez szólnak. Ahogy egyre népszerűbb lett, úgy váltak mind részletesebbé, kidolgozottabbá az egyes epizódok és persze a bennük szereplő karakterek is. A Naruto manga 1. fejezete Japánban 1999-ben jelent meg, míg az utolsó, 700. rész 2014 novemberében. Csak az első 44 manga-fejezetből és csak Japánban 89 millió példányt adtak el, az angol nyelvű kiadás pedig többször szerepelt a USA Today könyvlistáján. A Naruto azóta valóságos iparággá vált: videó- és kártyajátékokat adtak ki, játékfigurákat dobtak piacra.
Az anime névadó főhőse Uzumaki Naruto, egy kisfiú, aki az Avarrejtek nevű faluban él, amely egyike a történetben szereplő nindzsa-falvaknak. A falu – mondjuk így – nindzsa-szolgálatokból él, különböző megbízásokat, küldetéseket teljesítenek a külvilág számára. Naruto – akinek neve a japán tésztalevesben, a rámenben is megtalálható hal-pasztát, illetve örvényt jelent – Avarrejtek nindzsa-iskolájába jár, története a vizsgákkal kezdődik. Különleges kisfiú ő: árván, kiközösítve nő fel, mert a testében hordozza a kilencfarkú rókadémont, azt a szörnyet, amely korábban megtámadta és csaknem elpusztította Avarrejteket. Édesapja, a negyedik hokage (a falu vezetője) csak úgy tudta legyőzni a szörnyet, hogy saját élete feláldozásával egy különleges dzsucu (nindzsa-technika) segítségével csecsemő fia testébe zárta. Naruto elől eltitkolják történetét, amely csak fokozatosan derül ki számára. Ám először tanára Iruka, majd barátai, a cseresznyevirág-kislány Haruno Szakura és az ugyancsak árva Ucsiha Szaszuke révén ráébred, hogy nincs egyedül, a falu közössége az ő családja, s legfőbb feladata, hogy akár élete árán is megvédje szeretteit. A sorozat különlegességét Naruto karakterének fejlődése adja: a magányos, befelé forduló kisfiú saját erejéből igazi nindzsává válik, aki szeretetből, hősiességből, önfeláldozásból példát mutat másoknak is.