Ausztrália;Bálna;

2021-05-31 19:00:00

Elszaporodtak a hosszúszárnyú bálnák Ausztráliában

Az óceán nyulainak nevezte az állatokat egy szakember, miután évi 11 százalékkal gyarapodik az állományuk.

Lenyűgöző látványban lehet része annak, aki Sydney környékén felmászik egy dombtetőre, ugyanis jelentős számú hosszúszárnyú bálna vándorol az Antarktisz-közeli táplálkozási helyéről a szaporodásira, a Nagy Korallzátonyhoz – írta a 444.hu.   

A bálnavadászat megtiltása óta a hosszúszárnyúak sokkal nagyobb tempóban regenerálódnak, mint a többi bálnafaj. Már annyira elszaporodtak az Ausztrália környéki vizekben, hogy azt fontolgatják, le is veszik a veszélyeztetett fajok listájáról.

Már csak nagyjából ezer példány maradt a barázdásbálnák közé tartozó, igen nagy melluszonyáról és látványos ugrándozásáról ismert hosszúszárnyú bálnából, amikor 1966-ban betiltották a vadászatukat. Mára annak ellenére is negyvenezer fölé emelkedett a számuk, hogy az óriási halászhálók és a megnövekedett hajóforgalom is veszélyezteti a fajt. 

A szaporodási tempójuk azonban elképesztő, Olaf Meynecke, a Griffith University bálnakutatója az óceán nyulainak nevezte az állatokat, Joshua Smith, a Murdoch University szakembere pedig „biológiailag szinte valószínűtlennek” nevezte az Ausztrália-környéki állomány évi 11 százalékos gyarapodását.