Európa;politikusok;mesterséges intelligencia;

2021-06-02 20:30:00

Mesterséges intelligenciára cserélné a politikusokat az európaiak fele

Leginkább a spanyolok, legkevésbé pedig a hollandok támogatnák, ha robotok ülnének a parlamentben egy tizenegy országot érintő felmérés eredménye szerint. A magyarokat nem kérdezték.

Az európai országok lakóinak többsége annak ellenére támogatná, hogy mesterséges intelligenciára cseréljék a politikusokat, hogy a technológia használatával kapcsolatban - még - vannak például adatvédelmi aggályok.

A felmérést, amelyben tizenegy ország 2769 lakosát kérdeztek meg arról, mit szólna, ha a jövőben kevesebb politikus és több mesterséges intelligencia ülne a parlamentben, a Spanyolországban több kampuszt működtető nemzetközi üzleti egyetem, az IE University munkatársai készítették – írta a Rakéta.     

Az eredmények alapján a kontinens lakosainak valamivel több mint fele (51%) országának irányítását a mesterséges intelligenciára bízná, és háttérbe szorítaná a politikusokat. Oscar Jonsson, a kutatás vezető szerzője, a technológiai innovációk politikai, gazdasági és társadalmi hatását vizsgáló Center for the Governance of Change munkatársa szerint a felmérés

Az eredmények már csak azért sem meglepők, mert az emberek többségének fogalma sincs, ki a parlamenti képviselője, így annak munkásságát sem ismeri – tette hozzá.

A kutató szerint az emberek egyre elkeserítőbbnek látják a politikai helyzetet, amiért a politikusokat okolják, így szerinte a felmérés jól jellemzi az általános korszellemet. A bizalomvesztés elsődleges okát a szakember egyebek mellett az egyre nagyobb politikai megosztottságban és az álhírek megjelenésében látja.   

A felmérés eredményei szerint Európán belül legszívesebben a spanyolok cserélnék mesterséges intelligenciára politikusaikat (66%), őket követik az olaszok (59%) és az észtek (56%). A britek 69 százaléka azonban nem támogatná, Hollandiában a lakosság 56, míg Németországban 54 százaléka utasítja el az ötletet. Magyarország nem szerepelt a felmérésben.

Európán kívül két országot, Kínát és az Egyesült Államokat vizsgálták. Előbbiben a megkérdezettek 75 százaléka támogatná a mesterséges intelligenciát, utóbbiban pedig 60 százalék tartaná meg a politikusokat.

A különbség korosztályok szerint is látszik: Európában a 25-34 éves korosztály több mint 60 százaléka és a 35-44 évesek 56 százaléka inkább mesterséges intelligenciát, míg az 55 felettiek túlnyomó többsége továbbra is politikusokat látná szívesebben döntéshozóként.

A tanulmány szerzői szerint eredményeik rávilágítottak, hogy a klímaváltozás mellett a mesterséges intelligencia jövője korunk egyik legfontosabb kérdése. Bár a válaszadók jelentős része a politikai szférában is szívesen látna robotokat, a legtöbben mégis úgy érzik, hogy az állam feladata a mesterséges intelligencia használatának szabályozása, illetve azoknak a támogatása, akik robotok miatt vesztették el munkájukat. A többség korlátozná a robotok tevékenységi körét, de a válaszadók többsége panaszkodott, hogy a jelenlegi oktatási rendszer nem készíti fel kellőképpen az embereket a technika használatára és az ezzel járó kihívásokra.