Csehország;korrupció;összeférhetetlenség;Andrej Babis;

2021-06-04 06:22:22

Prágai tavasz

A hivatalos magyar kommunikáció szerint a visegrádi négyek között kiváló a kapcsolat, és ezek az országok hatékonyan működnek együtt Brüsszel ellen. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nemrégiben szolidaritást is vállalt cseh „barátjával”, Andrej Babissal, aki ellen csúnya politikai támadás indult. De ránk számíthat, mi megvédjük őt.

Aztán mégiscsak keletkezett egy kis gond. Hétfőn a cseh rendőrség megerősítette azt a már majdnem két éves döntését, amely szerint vádemelést javasol Andrej Babis ellen, mert még a 2000-es évek végén cége jogtalanul vett fel uniós támogatásokat egy rekreációs központ építéséhez. Másrészt júniustól lépett életbe egy törvény, amelynek alapján a vállalatoknak be kell jegyezniük minden olyan személyt, aki haszonélvezőjük, és ekkor feketén-fehéren kiderült, hogy a cseh miniszterelnök is részesül „volt” vállalata, az Agrofert nyereségéből. Ez azért kínos, mert éppen a kormányfő bír befolyással arra, milyen projektek kapjanak uniós támogatásokat, vagyis az összeférhetetlenség elég nehezen leplezhető. Így már azzal sem védekezhet, amivel eddig: hogy már semmi köze sincs az Agroferthez.

Korrupció mindenhol van, nem csak Csehországban. De ami mindenképpen irigylésre méltó, hogy ott fény derülhet ezekre az ügyekre. Prágában is próbálkoznak az igazságszolgáltatás befolyásolásával, 2019 szeptemberében az ügyész például leállította az eljárást Babis ellen - de az újraindulhatott. Itthon mekkora esélye lenne annak, hogy a rendőrség vádemelést kezdeményez a miniszterelnök ellen? És annak, hogy a közszolgálati csatorna ezt közzéteszi? Jó, tudjuk, nálunk minden „törvényesen” történik, és különben is, a kétharmad mindent megszavaz, amit felülről tollba mondanak neki. Így a Babis-ügy legnagyobb tanulsága számunkra az: minden szempontból nagyon lemaradtunk Prága mögött.