Zöldzóna;újrahasznosítás;műanyagok;

- Újratöltéssel is csökkenthető a műanyag mennyisége

Eldobhatók helyett érdemes többször is használható eszközöket keresni, nem csak az újratöltés világnapján.

Június 16-a az újratöltés világnapja, a World Refill Day-hez Magyarországon csatlakozott a Rakun Dobozközösség is. A globális figyelemfelkeltő kezdeményezéshez hasonlóan a céljuk az, hogy felhívják a figyelmet az egyszer használatos eszközök káros hatásaira, és arra buzdítsák a lakosságot és a vendéglátóhelyeket: váltsanak újrahasználható és újratölthető csomagolásra.

Közleményükben idézik azt, a Nature magazinban megjelent spanyol-angol tanulmányt, amely szerint az egyszer használható zacskók, műanyag palackok, elviteles dobozok és csomagolások alkotják az óceánokban leggyakrabban előforduló szennyezők nagy részét. A tudósok kiemelték, azzal, hogy sikerült azonosítani az óceánokban, tengerekben leggyakrabban előforduló hulladékokat, egyértelművé vált, melyik területeken szükséges lépni. 

Bár július 1-től Magyarországon is tilos forgalomba hozni több, egyszer használatos, illetve oxidatív úton lebomló műanyag terméket, még bőven van tennivaló, hogy ne lepje el teljesen a szemét a természetes vizeinket, bolygónkat. Ebben a fogyasztóknak is nagy szerepük van: nemet kell mondanunk a forgalomban maradó egyszer használatos műanyagokra. „Választhatunk helyettük újrahasználható eszközöket" – mondta Szabó Eszter, a Rakun Dobozközösség kommunikációs munkatársa.

A környezetvédő csapat a júniusi globális figyelemfelkeltő napon arra buzdít: csatlakozzunk ahhoz a több millió emberhez a világon, akik az újrahasználatot választják a bevásárlásuk, étkezéseik, mindennapjaik során, és ezzel felhívják az üzletek, cégek, éttermek figyelmét a műanyagszennyezés csökkentésének sürgető tényére.

Mint írták, ha tehetjük, használjunk kulacsot, amelyet már sok helyen újratölthetünk, vigyünk magunkkal tárolókat, vászonzsákokat, ha vásárolni megyünk. Számos, az újrahasználatot támogató olyan kezdeményezéshez is csatlakozhatunk, mint amilyen a Rakun Dobozközösség is. Ennek segítségével az eldobható elviteles dobozok helyett többször használható, acél dobozban vihetjük haza az ételt.

A kormányzati "civilek" azt szeretnék bemutatni, hogyan herdálta el az ország vagyonát a szociálliberális kormányzás.