Kína;Hongkong;sajtószabadság;

- Nemzetbiztonságra veszélyes cikkek - Újabb újságírók elleni razziát tartottak Hongkongban

Egy éven belül másodszor csaptak le a hongkongi hatóságok a metropolisz leghíresebb Peking-kritikus újságjára, az Apple Dailyre. Tegnap reggel otthonaikban őrizetbe vették a szerkesztőség és a kiadó öt vezetőjét, valamint ezzel párhuzamosan átkutatták a bulvárlap irodáját is. Az összehangolt rendőrségi akcióban 500-an vették részt. A más országokban jellemzően szervezett-bűnözői csoportok vagy merényletre készülő terrorszervezetek ellen alkalmazott markáns fellépést Hongkongban néhány tucat nyomtatásban és interneten megjelent cikk váltotta ki. A hatóságok azt állítják, hogy az Apple Daily több mint harminc, hongkongi vagy kínai tisztségviselő elleni szankciókat szorgalmazó írást közölt le, muníciót adva ezzel más országoknak büntetőintézkedések meghozatalára. A gyanú szerint a tartalmak publikálásakor a szerkesztőség “külföldi erőkkel játszott össze” megsértve ezzel a nemzetbiztonsági törvényt. A tavaly júliusban bevezetett jogszabályt úgy látszik, minden korábbi ígéret ellenére visszamenőlegesen is alkalmazzák, hiszen az eljárás során “2019 óta megjelent” cikkeket kifogásoltak.

A nemzetbiztonsági törvényre hivatkozva tavaly augusztusban már razziáztak az Apple Dailynél, őrizetbe véve a lap akkori vezetőségét, köztük az alapító-tulajdonos Jimmy Lait. A 72 éves médiamogult azóta más bűncselekményekért elítélték, 14 hónap börtönbüntetést szabtak ki rá, amiért 2019 augusztusában részt vett két, engedély nélkül megtartott demokráciapárti tüntetésen.

Az Apple Daily újságíróit tömörítő szakszervezet közleményében a “sajtószabadság botrányos megsértésének” minősítette a tegnapi rendőrségi akciót. Az érdekképviselet felháborodásának adott hangot, hogy a rendőrök “bűnözőként kezelhették a szerkesztőség tagjait, bűncselekményként az újságírói munkát és tetthelyként a szerkesztőséget”, mindössze azért, mert felmerült a gyanú, hogy néhány korábbi cikk megsértette a nemzetbiztonsági törvényt. A szakszervezet arra is figyelmeztetett: aláássa a médiába vetett közbizalmat, hogy a rendőrség újságírói munkaanyagok legfoglalására is engedélyt kapott. Mindez azért problémás, mert például a jegyzetekből kiderülhet egy-egy névtelenül nyilatkozó informátor személyazonossága, ami eltántoríthatja az embereket attól, hogy a jövőben bizalmas információkat osszanak meg a sajtóval.

A rendes újságírói munka ellehetetlenítése azonban aligha van ellenére a kínai és a hongkongi vezetésnek, amely érzékelhetően a kritikus hangok elhallgattatására törekszik a metropoliszban.

A nemzetbiztonsági törvény ehhez tökéletes eszköznek bizonyult, hiszen az abban megnevezett bűncselekmények nincsenek pontosan körülhatárolva, ami öncenzúrára ösztönzi a sajtó munkatársait. A hongkongi rendőrség illetékese tegnap többszöri riporter kérdésre sem volt hajlandó tisztázni, hogy a média hogyan felelhet meg a jogszabálynak, ahogyan azt sem árulta el, hogy Apple Daily mely cikkei sértették meg a törvényt. Steve Li, a nemzetbiztonsági főosztály felügyelője azt tanácsolta az őt faggató újságíróknak, hogy határolódjanak el a bulvárlap őrizetbe vett vezetőitől, mert különben bánni fogják. 

Lehívhatóvá vált az iszlám térkép, amely megmutatja, melyik osztrák szervezet foglalkozik a muzulmán vallással vagy a politikai iszlámmal, ami a hivatalos osztrák megítélés szerint a terrorizmus előszobája, lelki kiképző terepe.