vizsgálat;vakcina;koronavírus;ellenanyag;

- Vizsgálják a hazánkban elérhető vakcinák hatékonyságát

Müller Cecília országos tisztifőorvos korábban arról beszélt, hogy az ellenanyagteszt csak korlátozottan alkalmas a védettség kimutatására. A kabinet mégis a vizsgálat mellett döntött.

Több mint háromezer személy bevonásával vizsgálják a hazánkban elérhető oltóanyagok (AstraZeneca, Pfizer, Szputnyik, Sinopharm, Moderna) hatékonyságát

– tájékoztatta a Magyar Nemzetet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A kormánylap közlése szerint az egy éven át tartó összehasonlító elemzés során a Nemzeti Népegészségügyi Központ az oltást követően kialakult ellenanyagszintet méri, az Országos Onkológiai Intézet pedig a celluláris immunválasszal kapcsolatos vizsgálatokat végzi el. Az említett vizsgálatok megismétlése háromhavonta szükséges. A vérvétel országosan három helyen, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetben, valamint a Pécsi Tudományegyetem oltópontjain zajlik. A teljes immunitást (celluláris és humorális) is vizsgáló kutatásokba összesen 3211 személyt vontak be, a beérkező adatokat pedig az Országos Onkológiai Intézet kutatócsoportja dolgozza fel.

A tárca tájékoztatásában hangsúlyozta, ezek az eredmények folyamatosan rendelkezésre állnak, hogy a kormány a szakmapolitikai intézkedések meghozatalakor is felhasználja azokat. Kitértek arra is, hogy a teljes ismeretanyag nyilvánosságra hozatalára a kutatás lezárását követően lesz lehetőség.

 

A döntés annak fényében némiképp meglepő, hogy - mint lapunk is megírta

az operatív törzs egyik áprilisi, nyilvános fellépésén Müller Cecília azt ecsetelte, az ellenanyag-vizsgálat a védettség kimutatására csak korlátozottan alkalmas. Szerinte fontos, mikor történik, ráadásul csak körülbelüli tájékoztatást ad, nem jelent biztos védettséget, ha megfelelő az ellenanyagszint. Hozzátette, a sejtes immunitás mérésére alkalmatlan az ilyen teszt.

A hétvégén várható száraz, kánikulai időjárás miatt a biomassza és tűzterjedési viszonyok további kedvezőtlen változása várható, így fennáll a nagy területű koronatüzek kialakulásának kockázata.