szakemberhiány;uniós tagállamok;Laura Codruța Kövesi;Európai Ügyészség;

2021-06-21 20:10:25

Emberhiánnyal küszködik, és a tagállamok hozzáállása is gátolja az Európai Ügyészség működését

Az uniós nyomozó- és vádhatóság vezetője szerint a korrupciós ügyek felderítése ezután sem lesz könnyebb, és olyan, hogy „tiszta ország”, nincs is.

 Nincs elég embere a nyomozásokhoz az Európai Ügyészségnek (EPPO) – erről beszélt a Wall Street Journalnak adott interjújában a román Laura Codruța Kövesi, az új uniós nyomozóhatóság vezetője, akit tavaly választottak meg a 2021 júniusában elindult Európai Ügyészség élére. amihez az Európai Unió 27 tagállamából 22 csatlakozott.    

Míg Svédország már jelezte utólagos csatlakozási szándékát, Dánia eleve nem vesz részt az uniós bel- és igazságügyi együttműködésben, Írország, Lengyelország és Magyarország viszont igen – viszont ők sem csatlakoztak még az Európai Ügyészséghez.

Ráadásul a már csatlakozott tagállamok esetén sem teljesen olajozott a működés: Szlovénia például nem delegált eddig a saját részükről ügyészt az EPPO-ba, így Codruța Kövesi szerint a korrupciós ügyek felderítése is nehezebb lesz az országban:

Codruța Kövesi egy februári konferencián és most is megjegyezte, hogy az új uniós költségvetés és az ehhez kapcsolt helyreállítási alap forrásai miatt megnőhet a korrupciógyanús esetek száma is, és ebben bármelyik ország érintett lehet:

Az ügyészség vezetője arról is beszélt, hogy nincs elég erőforrás a lehető legtöbb ügy alapos kivizsgálására, mert kaptak „több pénzt, de nem kaptak engedélyt arra, hogy felvegyenek még több embert”. Mivel nem akarják másra elkölteni a forrásokat, ezért várhatóan visszautalják a pénz egy részét az Európai Bizottságnak. Ennek ellenére az EPPO vezetője abban bízik, lesznek olyan ügyek, amelyekben az év végére már vádat is emelhetnek majd.

A Wall Street Journal felidézte, hogy Laura Codruța Kövesi korábban a romániai Korrupcióellenes Ügyészséget vezette, amíg el nem távolították a posztjáról. Munkája során ugyanis rengeteg esetet tárt fel az ország politikai és a gazdasági elitjében, és sikeres tevékenysége felkeltette az európai döntéshozók figyelmét is.

(A Telex nyomán)