Bár e rovatban hétről-hétre könyveket, elbeszéléseket, verseket, esetleg filmeket szoktam ajánlani, szokásomtól eltérően mostani írásomban (aktuál)politizálni fogok. Elnézést, előre is.
Biztosan minden olvasóm ismeri Örkény István Nézzünk bizakodva a jövőbe! című egypercesét – nekem az egyik kedvencem. (Szándékosan nem adok meg konkrét kötetet, a következő idézetek a Digitális Irodalmi Akadémia honlapjáról származnak.)
Szóval, ez az egyperces arról szól, hogy milyen jó lesz majd egyszer magyarnak lenni: „Körülbelül száztíz-száztizenöt év múlva, egy szép nyári napon, soron kívül megkondítják majd az ország összes harangjait. Sokan rá se hederítenek, pedig az a csengés-bongás nagy változások hírnöke lesz! Addigra Visegrádon újjáépül az egykori királyi palota, sosem látott pompával, óriási termekkel, függőkertekkel. Az avatási ünnepen – azt jelzi majd a harangkongás – néhány aggastyánnak könnybe lábad a szeme. Valóban, az lesz az a perc, az a nagy és régen esedékes perc, amikor véget ér az ezeréves pechszéria. Visegrád akkor már nem ennek a csöpp kis országnak lesz a székhelye, hanem a Dunai Magyar Köztársaságnak, melynek négy vagy öt tenger mossa partjait. (…) Le se lehet írni, milyen jó dolog lesz akkor magyarnak lenni! Elég talán annyit mondani, hogy a »magyar« szó – potom száztizenöt év alatt – igévé változik, mely addigra minden élő nyelvbe felszívódik, méghozzá kellemes jelentéstartalommal.” És így tovább.
Egy pénteki konferencián az alaptörvény elleni támadások veszélyeire figyelmeztetett Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság és Varga Zs. András, a Kúria elnöke. Az Ab elnöke szerint „az alkotmányos rendnek lehetséges és szükséges egy legitim kritikája, elemzése, ugyanakkor az illegitim kritika ettől elkülönül”, a Kúria elnöke pedig egyenesen azt mondta, „alkotmányos puccs megtervezése folyik”. Hogy mi az „illegitim kritika”, s hogy kik terveznek „alkotmányos puccsot”, arra a tudósítás szerint nem tért ki Sulyok, illetve Varga. Így csak találgatni tudunk, hogy a lehetséges jövő évi kormányváltás után szükséges alkotmányos változtatásokra céloztak. Nem méltó a két közjogi méltósághoz, hogy felemlegessük, de megtesszük: vajon milyen szakmai érdemek alapján lett az egykori tsz-jogtanácsos, majd sikeres ügyvéd Sulyok az Ab elnöke? Nem vonatkoztatható-e az „alkotmányos puccs” kifejezés Varga megválasztásra, hiszen két darab kétharmados törvényt is módosítottak a kedvéért, hogy a Kúria elnöke lehessen?
De hogy jön ide Örkény? Az említett egyperces így végződik: „De hagyjuk a külföldet! Itthon is sok mindent másképp hívnak majd. Például a vanília helyett, mely idegen szó, a háború megy át a köztudatba, minthogy régi jelentését amúgy is elvesztette. A visegrádi cukrászdában tehát a fagylaltos pult fölött ez lesz kiírva: Eper Puncs Háború Csokoládé Így fogunk élni. Addig, ezt a pár évet, ki kell bírni.”
Örkényt parafrazálva, jövőre a választások után a Markó utcai cukrászdákban ez lesz kiírva: Eper Csokoládé Puccs. Így fogunk élni, csak azt a kis időt kell még kibírni.