Az Iváncsa területére tervezett ipari parkot a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt övezetté nyilvánította, így az ott megépülő üzemek iparűzési adója felett a fideszes irányítású Fejér Megyei Közgyűlés rendelkezik. Az erről szóló rendelet július 1-től lép életbe – derült ki a Magyar Közlönyből.
Két hónappal ezelőtt Molnár Krisztián, a megyei közgyűlés fideszes elnöke kezdeményezte, hogy a kormány hozzon létre különleges gazdasági övezetet Iváncsa és Rácalmás területén. Így ebben az övezetben, Iváncsa határában épül meg a koreai SK Innovation cég akkumulátorgyára. Az eddigi legdrágább hazai zöldmezős beruházás 681 milliárd forintból valósul meg, az ennek eredményeként beinduló üzem 2500 embernek ad munkát, és évente 430 ezer autókba szánt akkumulátor készül itt.
Eredetileg az volt a terv, hogy a gyár Dunaújvárosban épül meg, ám az állami tulajdonban lévő Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. nem talált megfelelő területet a város területén, ezért Iváncsa mellett vették meg az akkugyárnak szánt telket. Az ingatlanvásárlás 4 milliárdos árát viszont abból a pénzből fedezték, amit Dunaújváros kapott a Modern Városok Programra. Dunaújváros korábban megállapodott a tőle 25 kilométerre fekvő Iváncsával, hogy osztozik a koreai gyár által fizetendő iparűzési adón, Újváros 1,5-2 milliárdos éves bevételre számított ebből. Mivel kiemelt övezetté nyilvánították az iváncsai területet, az adó a megyét illeti.
Nemcsak ezt veszíti el a város, hanem a 2007 óta működő Hankook Tire Magyarország Kft. ipari adóját is. A gumiabroncsgyár a szomszédos Rácalmás területén épült fel, infrastruktúrával viszont Dunaújváros látta el a területet. Ezért a két település megállapodott az ipari adó megosztásáról, s ennek révén Dunaújváros évente 1,5 milliárdhoz jutott. Ám a gumigyár területét is bevitte a kormány a kiemelt övezetbe, így ettől a bevételtől is elesik az évente 33 milliárdból gazdálkodó város.
Dunaújvárosban a politikával foglalkozó helybéliek úgy vélik, hogy a kormány a források elvonásával akarja büntetni a települést. Emlékezetes, hogy a dunaújvárosi körzetben a jobbikos Pintér Tamás nyerte a 2018-as parlamenti választást, egy évvel később pedig az összefogó ellenzék biztosan győzött a helyhatósági választáson. Mivel Pintér lett a polgármester, az ő helyéért időközi választást tartottak 2020 februárjában, s ezen az ellenzék támogatásával a jobbikos Kálló Gergely fölényes győzelmet aratott.
Pintér Tamás polgármester elmondta, hogy a kiemelt körzet létrehozása a 44 ezer lelkes Dunaújváros minden polgárától hozzávetőleg 100 ezer forintot vesz el évente. Az önkormányzat ebbe nem nyugszik bele, ezért Alkotmánybírósághoz fordulnak az ügyben, s azt várják, hogy a taláros testület mondja ki: a kormány alaptörvényt sértett a Dunaújvárost kisemmiző rendelettel. Ha az AB helyben hagyja a döntést, akkor a város az unió bíróságánál keres jogorvoslatot.
Amúgy a kormány tagjai korábban úgy vélekedtek, hogy csak akkor indokolt kiemelt övezetté nyilvánítani egy beruházás területét, ha a befogadó település egyedül nem képes biztosítani a beruházás megvalósításának ráeső feladatait. Ez esetben ezt az érvet komolytalan felvetni, hisz a gumigyár 14 éve zavartalanul működik. Az viszont felvethető, hogy miért nem Dunaújvárosban épül meg az akkumulátorgyár? Pintér Tamás szerint a tervek „költöztetése” ingatlanmutyi-szagú lépés volt, Dunaújvárosban ugyanis volt és van is elegendő állami terület, mégis elvitték a beruházást Iváncsára, ahol – egyes információk szerint – kormányközeli tulajdonosoktól kellett megvásárolni az üzemnek helyet adó ipari park telekegyüttesét, a vártnál lényegesen drágábban.