munkaerőpiac;munkakörülmények;

Képünk illusztráció

- A dolgozók többsége felmondana rugalmas munkavégzés nélkül

A koronavírus-járvány hatására változó igényekhez a cégeknek is alkalmazkodniuk kell, ha versenyképesek akarnak maradni a munkaerőpiacon.

Az alkalmazottak többsége akár ott is hagyná a munkahelyét, ha az nem biztosít számára hosszú távon is rugalmas munkakörülményeket – derül ki az Ernst & Young 16 országban több mint 16 000 dolgozóval készített nemzetközi kutatásából.

A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány hatására változó igényekhez a cégeknek is alkalmazkodniuk kell, ha versenyképesek akarnak maradni a munkaerőpiacon.

Az irodisták több mint fele (54 százalék) megfontolná, hogy állást váltson, ha nem nyújtanak számára flexibilis munkavégzést a veszélyhelyzet elmúltával.

A távmunka az Y-generációnak vált be a leginkább: az 1980 és 2000 között születettek kétszer akkora valószínűséggel mondanának fel, ha teljes munkaidőben vissza kellene térniük az irodába, mint az úgynevezett veteránok vagy baby-boomerek (1940 és 1965 között születettek). A fluktuáció a menedzserek és a vezetők között lehet a legnagyobb, míg legkevésbé azok váltanának, akik már több mint 10 éve egy helyen dolgoznak.

A maradás feltételét a technológia és a pénzügy területén kötik leginkább a rugalmas munkavégzéshez a dolgozók a felmérés szerint. 

– Egyre többen elvárják a cégüktől, hogy onnan és akkor dolgozhassanak, amikor szeretnének– állapította meg Farkas Margit, az EY Személyügyi Tanácsadással foglalkozó területének partnere.

Úgy véli, a vállalatok vezetése előtt a nagy kihívás, hogy hogyan hozzák összhangba a céges érdekeket és az egyéni igényeket, megőrizve versenyképességüket a munkaerőpiacon.

A kutatásból az is kiderült, hogy a vállalati kultúra szinte minden második (48 százalék) válaszadó szerint kedvező irányban változott a járványhelyzet alatt. A megkérdezettek kétharmada (64 százalék) viszont úgy látja, hogy cégénél fejlettebb technológiai megoldásokra, például stabilabb videókonferencia programokra és gyorsabb internet elérésre lenne szükség.

Ez csak akkor lesz lehetséges, ha bebizonyosodik, hogy az építőanyag-kereskedők kartelleztek a magasabb árak fenntartása érdekében.