Európai Parlament;soros elnökség;Janez Jansa;

2021-07-06 19:56:00

Janša meglepte parlamenti kritikusait

Az Európai Parlament keddi vitájában a szlovén politikus ismertette országa féléves programját az Európai Unió soros elnöki posztján.

Rengeteg bírálatot kapott Janez Janša szlovén kormányfő az Európai Parlament kedd délelőtti vitájában, de az arrogáns és személyeskedő Twitter-posztjairól hírhedt politikus ezúttal igyekezett visszafogottan reagálni az elhangzottakra. Az uniós törvényhozó testület azért hívta meg strasbourgi plenáris ülésére Janšát, hogy ismertesse Szlovénia féléves programját az Európai Unió soros elnöki posztján. 

A parlamenti vitában a képviselők az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel baráti kapcsolatokat ápoló jobboldali politikus asztalára rakták, hogy odahaza megpróbálja ellehetetleníteni a független sajtót, támadja a független bíróságokat, összeesküvés elméleteket gyárt és durván rágalmazza az ellenzéket. Többen felrótták neki, hogy akadályozza a szlovén ügyészek jelölését az uniós pénzek elköltését ellenőrző és nemrégiben felállt Európai Ügyészségbe (EPPO).

Válaszában, majd a tanácskozást követő sajtókonferenciáján Janša leszögezte: a késlekedésnek nem politikai, hanem eljárási oka van, és a kormány ősszel megnevezi az EPPO-ba delegált személyeket. Ugyanakkor nehezményezte, hogy mindenki a hiányzó szlovén ügyészekkel foglalkozik, miközben egy csomó ország - köztük Magyarország - nem vesz részt az Európai Ügyészség munkájában.

A jogállamiság helyzetét érintő kritikákra a szlovén miniszterelnök azzal reagált, hogy tiszteletben kell tartani a nemzetek közötti kulturális és egyéb különbségeket, nem szabad kettős mércét alkalmazni, mert az Európai Unió könnyen a volt Jugoszlávia sorsára juthat. A politikus kitartott amellett, hogy az EU alapértékeit kormánya teljes mértékig magáénak vallja és tiszteletben tartja.  

Sajtóértekezletén Janez Janša megkerülte az egyenes választ arra a kérdésre, hogy tervezi-e elhagyni az Európai Néppártot, miután Orbán Viktor kilépett onnan. Azt állította, hogy nem olvasta a Fidesz és másik 15 nacionalista, szélsőjobboldali párt múlt héten közzétett kiáltványát Európa jövőjéről, de hangsúlyozta, hogy minden politikai irányzatnak lehetőséget kell adni, hogy részt vegyenek a kontinens jövőjéről szóló vitában.