Izrael;kémprogram;Pegasus;

2021-07-22 12:15:52

Egyre kínosabbak a megfigyelések az izraeli kormánynak

Az izraeli kabinet állítólag munkacsoportot hoz létre, hogy kezelje a Pegasus projektből származó, az NSO Group izraeli megfigyelő cég által autoriter kormányoknak eladott kémeszközök használatáról szóló leleplezések következményeit, írja a brit The Guardian csütörtöki kiadásában.

Az izraeli védelmi minisztérium, az igazságügyi minisztérium, a külügyminisztérium, a katonai hírszerzés és a Moszad, a nemzeti hírszerző ügynökség képviselőiből álló csoport készen áll arra, hogy vizsgálatot folytasson arról, szükség van-e „politikai változtatásokra” az érzékeny kiberexporttal kapcsolatban - jelentette több izraeli médiaszervezet este.

Benny Ganc védelmi miniszter azt közölte, hazája „tanulmányozza” a Pegasus projektnek az NSO-val kapcsolatos leleplezéseit. „A kibertermékek exportját csak kormányoknak és csak legális felhasználásra hagyjuk jóvá” – jelentette ki. „Azoknak az országoknak, amelyek megvásárolják ezeket a rendszereket, meg kell felelniük a felhasználási feltételeknek.”

Izraelt azonban egy másik kérdés is aggasztja. A Pegasus projekt nyilvánosságra kerülése ugyanis más olyan izraeli vállalatokra is hatással lehet, amelyek kiberfegyvereket exportálnak. „Ez egy rendkívül jelentős fejlemény... Próbáljuk megérteni a teljes jelentőségét" – jelentette ki egy meg nem nevezett tisztviselő a Maariv Newsnak. Az izraeli miniszterelnöki hivatal szóvivője nem kívánt nyilatkozni arról, valóban létrehoztak-e munkacsoportot.

A Pegasus projekt, egy médiakonzorcium, amelynek tagjai többek között a The Guardian, a Washington Post, a Die Zeit, a Süddeutsche Zeitung és a Le Monde. Vasárnap hozták nyilvánosságra, hogy kormányzati ügyfelek világszerte az NSO által kifejlesztett és értékesített hacker-szoftvereket használtak emberi jogi aktivisták, újságírók és ügyvédek célba vételére, köztük Magyarországon.

A nyomozás a telefonok törvényszéki elemzésén és egy 50 ezer számot tartalmazó kiszivárgott adat elemzésén alapult. A listából nem derül ki, hogy ki tette fel a számokat a listára, vagy hogy közülük hányat vettek célba, illetve hány a számhoz tartozó telefont sikerült meghackelni.

Salev Hulio, az NSO alapítója és vezérigazgatója a Pegasus projekt elindítása óta egyetlen nyilvános nyilatkozatában azt mondta, továbbra is vitatja, hogy a kiszivárgott adatoknak "bármilyen jelentősége lenne az NSO-ra nézve", de hozzátette, "nagyon aggódik" a jelentések miatt, és ígéretet tett arra, hogy mindegyiket kivizsgálja.