megfigyelés;Tibet;dalai láma;kémprogram;Pegasus;

2021-07-22 15:40:48

Pegasus-botrány: A Dalai Láma közvetlen munkatársait is lehallgatták

A gyanú szerint a megfigyelést az indiai kormány végezhette.

- írja a Guardian, emlékeztetve arra, hogy a száműzetésben élő vallási vezetőnek India ad otthont már évtizedek óta. A lap beszámolója szerint vélhetően a Dalai Láma esetleges halála után kirobbanó utódlási válság mozgatja Delhit, és emiatt szeretnének minél több információt begyűjteni. A vallási vezető jelenleg 86 éves, s utódjának személye egyáltalán nem közömbös a nagyhatalmak számára.

Tavaly az Egyesült Államok világossá tette: minden olyan államot szankciókkal fog sújtani, amely beavatkozik az utód kiválasztásába. Érdekesség, hogy a tibeti vezetőket 2017-ben választották ki, abban az időszakban, amikor Barack Obama volt amerikai elnök magánjellegű látogatást tett a Dalai Lámánál egy olyan körút során, aminek kínai állomásai is voltak. 

A Dalai Láma személyes környezetének lehallgatására egy másik magyarázat is van. Eszerint Delhi azért kémkedett, mert a vallási vezető munkatársai mágnesként vonzzák a Tibetre vonatkozó kényes információkat, ráadásul a Dalai Láma rendszeresen találkozik a világ minden tájáról érkező, magas rangú személyekkel. A Guardian megjegyzi, India magát a Dalai Lámát is lehallgatta volna, azonban erre nem kerülhetett sor, mivel a száműzetésben élő vezetőnek nincs telefonja.

India informatikai minisztere mindenesetre már megszólalt az ügyben. Azt állítja, a kémszoftver alkalmazásával kapcsolatos kijelentések "az indiai demokrácia és a jól működő intézmények lejáratása". Ashwini Vaishnaw szerint az, hogy a tibeti vallási vezetők telefonszáma is szerepel a lehallgatási listán, még nem bizonyíték az érintettek megfigyelésére. Ez egyébként egybecseng az NSO véleményével, mely szerint az a tény, hogy egy szám szerepel a kiszivárgott listán, semmiképp sem azt jelenti, hogy az ahhoz tartozó személy a Pegasus célpontja lenne.

 

Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, az izraeli NSO által kifejlesztett kémprogramot minden jel szerint Magyarországon is használták. A botrány hazai kirobbanása óta a kormány tagjai mélyen hallgatnak az ügyben, szerintük a lehallgatási botrány csak egy hisztéria. Arra pedig végképp nem válaszolnak, hogy hazánk vásárolt-e ilyen programot. Mindenesetre árulkodó, hogy több magyar újságíró, ellenzéki személyiség, de még ügyvédek telefonján is felbukkant a szoftver.