Mathias Corvinus Collegium;Tucker Carlson;

2021-07-31 06:00:00

Kőkorszaki tévésztár érkezik a Fidesz táltosképzőjének meghívására

Hazánkban hirdethet igét Carlson Tucker, az amerikai Fox News „paleokonzervatív” műsorvezetője, potenciális elnökjelölt.

Az Orbán-kormány holdudvara nagy kedvvel gyűjti az amerikai szélsőjobboldal kiemelkedő alakjainak skalpját. 2018-ban például a Terror Házát működtető, Schmidt Mária vezetése alatt álló közalapítvány vendége volt Steven Bannon, Donald Trump egykori kampányfőnöke és tanácsadója, aki ellen jelenleg sikkasztás és csalás miatt folyik eljárás, miután saját céljaira használta az elvben a mexikói határon építendő kerítésre gyűjtött adományokat. Ugyanakkor tartott Budapesten előadást a görög neve ellenére Amerikában élő brit Milo Yiannopoulos, aki sok egyéb felháborodást keltő megnyilatkozása mellett egy időben támogatta a pedofíliát, 2017-ben meleg házasságot kötött, majd idén tavasszal kijelentette, hogy gyógyulóban lévő „volt meleg” és férjét vele egy háztartásban élő baráttá fokozta le. A következő trófea méltó az elődökhöz. A Mathias Corvinus Collegium augusztusi esztergomi fesztiváljának díszvendége a FoxNews esti műsorát vezető Carlson Tucker lesz, akinek meghívását Orbán Balázs kuratóriumi elnök, egyben a Miniszterelnökség miniszterhelyettese azzal harangozta be, hogy „egyike a nagyon kevés, Magyarországról elfogultság nélkül beszámoló nyugati újságírónak”. Ezzel alighanem azt akarta érzékeltetni, hogy a tévés Orbán Viktor lelkes híve.

A most 52 éves Carlson kacskaringós utat járt be az amerikai médiában. Sosem titkolta jobboldali nézeteit, ezzel együtt hosszú éveket töltött az inkább liberális CNN-nél, sőt, a kifejezetten balra húzó MSNBC-nél is. Politikai hovatartozását tekintve általában a magyarra leginkább kőkorszakinak fordítható „paleokonzervatív” jelzőt használják, ez azonban csak az érme egyik oldala. A másikon a rezzenéstelen arccal előadott hazugságok mellett megférnek a rasszista, bevándorlóellenes, a globális felmelegedést vagy a koronavírus-járvány súlyosságát tagadó kijelentések. Carlson stílusára jellemző, hogy más nézőponton lévő vendégeit nem hagyja befejezni a mondataikat, hanem egyre újabb kérdésekkel vág közbe. Saját állításait viszont sokszor kérdésként fogalmazza meg, illetve meghagyja magának a kiskaput azzal, hogy nem jelzi, komolyan beszél vagy csak tréfál.

Abban viszont 2016 óta teljesen egyértelmű, hogy bármiről legyen szó, Donald Trumpnak mindig igaza van. Ebből a szempontból jellemző volt, ahogyan az amerikai elnök és Kim Dzsong-un észak-koreai diktátor 2019-es találkozójáról beszélt: „Az észak-koreai rezsim védhetetlen, ez a világon az utolsó sztálinista rezsim, nyilvánvalóan gusztustalan hely, (ám) őszintén meg kell mondani, mit jelent egy ország vezetése, azt, hogy embereket kell ölni… Ha nem is az észak-koreaiakhoz fogható mértékben, de sok ország követ el atrocitásokat, köztük (az USA) egy sor szoros szövetségese.”

Egy rádióműsorban „félművelt, primitív majmoknak” nevezte az irakiakat, akik nem használnak vécépapírt vagy villát. Azt is mondta, hogy az őrült muszlimok állatok módjára viselkednek és királynak választanák bármelyik elnökjelöltet, aki megígéri, hogy annyit öl meg belőlük, ahányat csak bír. Carlson szerint nincs rá bizonyíték, hogy Trumpnak a Capitoliumot idén január 6-án lerohanó hívei között a fehér felsőbbrendűséget hirdetők lettek volna – az FBI erről másként vélekedik, például kiemeli a Büszke Fiúk nevű, utcai verekedésekre szakosodott rasszista társaságot.

Carlson esti műsora piacvezető a kábeltévék között, alkalmanként milliós nézettséget is elér. A műsorvezető az elmúlt években többször is követendő példaként beszélt Orbán Viktor politikájáról, legyen szó a családtámogatási rendszerről, a határkerítésről vagy a Soros György elleni kampányról. Orbán Balázsnak igaza volt, amikor idézett Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy a nyugati médiában ezzel a nagyon kevesek egyike, meghívása tehát ebből a szempontból indokolt.

A több száz milliárd forintos állami támogatással kistafírozott, vagyis az adófizetők pénzéből létrehozott Mathias Corvinus Collegium a magyar jobboldal elitképzője. Tucker Carlson, Bannonhoz vagy Yiannipouloshoz hasonlóan nem szívességből, hanem pénzért jön Magyarországra. A programjait szervező Washington Speakers Bureau promóciós cég honlapja szerint egy órás beszédért „70 ezer dollár fölötti” díjat, azaz több mint 21 millió forintot számít föl, persze az útiköltségen és a szálláson, vendéglátáson felül. Hozzá képest Bannon és Yiannopoulos még kifejezetten szerény volt a maga 20 ezer dolláros taksájával. A különbség nem véletlen: Tucker Carlson nem csupán az amerikai szélsőjobboldal aktuális üdvöskéje, de egyik legnagyobb reménysége is. A fáma szerint, ha Trump nem indul, akkor 2024-ben akár elnökjelölt is válhat belőle.

Pontosítás

Cikkünk két részletét pontosította Erdei Krisztián, a Mathias Corvinus Collegium kommunikációs igazgatója. Azt írtuk, hogy „a több száz milliárd forintos állami támogatással kistafírozott, vagyis az adófizetők pénzéből létrehozott Mathias Corvinus Collegium a magyar jobboldal elitképzője”. Az MCC-t alapító Tihanyi Alapítvány 1996-ban azonban eredetileg Tombor Balázs és fia, András családi kezdeményezésére jött létre. Később aztán már az első Orbán-kormány komoly támogatásban részesítette, 2010 után pedig százmilliárdos tételekben kapott állami cégek részvényeiből.

Erdei Krisztián azt is elmondta, hogy nem az MCC hívta Magyarországra a jövő héten Budapesten forgató Carlsont és nem is fizet neki a szombati előadásért. Ezt nem is állítottuk – csupán azt, hogy a tévés beszédeit szervező washingtoni promóciós iroda honlapján „70 ezer dollár fölötti”, azaz legalább 21 millió forintos díj szerepel. A kommunikációs igazgató nem tudott újabb részletekkel szolgálni Carlson magyarországi programjáról.