Mészáros Lőrinc;

2021-08-05 07:00:00

Ezért nem Mészáros Lőrincnek kedvezett a kormányhivatal

Egy jelentéktelen apróságon csúszott el a felcsúti oligarcha érdekeltségébe tartozó, felcsúti Vért Vadászati Kft.

Budapest Főváros Kormányhivatala tájékoztatása szerint azért tiltották el a céget egy évre az utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységétől, mivel „egy hiánypótlást határidőn túl teljesített, ezért a fővárosi kormányhivatal a kormányrendeletben foglaltaknak megfelelően járt el.”

A Vért Vadászati Kft. szerint „nem jelentős eltérést mutató számítási hiba miatt, határidőn túl benyújtott pótadatszolgáltatás miatt került sor” a kormányhivatal döntésére. A cég a Népszavának küldött válaszában leszögezte: a határozatban foglalt rendelkezés a Vért Vadászat Kft. működését nem befolyásolja, a társaság ugyanis utazásszervezési szolgáltatást ezen évben nem nyújtott, azt nem is tervezi, a főtevékenység szerinti vadászati, vadgazdálkodási tevékenység a cég fő profilja.

A kormányhivatal vezetője a fideszes Sára Botond, aki Kocsis Máté távozása után polgármester volt Józsefvárosban. Nehezen elképzelhető, hogy a kormányhivatal a pártvezetés hozzájárulása nélkül járjon el a Mészáros céggel szemben. A kormányhivatal által szankcionált cégek listáján jobbára kisebb vállalkozások szerepelnek, többnyire azért, mivel súlyos anyagi gondokba keveredtek. A Mészáros-cégről ezt nem lehet elmondani: az tavaly 329 milliós bevételt ért el és 30 milliós profitot termelt.

A 2016-ban alapított Vért Vadászati Kft. érdekes módon akkor vágott bele az üzletágba (is), amikor az állam a vadászati törvények felülvizsgálatára szánta el magát. Mivel a vadászati jog 2017 után döntően a földtulajdonhoz kötődött, a korábbi években országszerte földbirtokok sorát megszerző oligarcha cége révén - a vadgazdálkodási társaság vezetője papíron Mészáros lánya volt - viharos gyorsasággal jókora vadászterületek élén találta magát. Így a Jánossomorja körüli földtulajdonának köszönhetően a győr-mosoni síkság egy jó részén, de a Vértesben összességében több mint 42 ezer hektáron vadásztatott a cég ez idáig.

A piacra lépés ugyanakkor nem ment zökkenőmentesen. Az új vadászati törvény értelmében a bélmegyeri területet birtokló Mészárosék ugyan kitúrták a területről az addig ott működött bélmegyeri vadásztársaságot, hogy helikopteres luxusvadászatokat tartsanak, ahol a lőállások elé műfüvet terítettek, hogy ne sározódjanak be a vadászok csizmái. Ám a kisemmizett helyi vadászok - akik egyébként szintén jelentős területekkel rendelkeznek - perre vitték a dolgot. A békési bíróságokon jogerősen pereket nyertek Mészárosék vadásztársasága, a Hidashát-Bélmegyer Vadgazdálkodási Társaság ellen a helyi gazdák, de a felsőbb szintű fórumokon a milliárdos érdekeltségének adtak igazat. Az oligarchának kedvezve járt el a kormányhivatal is, a jogerős döntés ellenére sem engedte beiktatni a régi, helyi vadászok vadászati jogát, akik a Kúriához fordultak, ám ott formai okokra hivatkozva elutasították a vadászok keresetét, majd hiába mentek az Alkotmánybíróságra is, az sem mert a Mészáros-céggel szemben dönteni. A helyi vadászok idén tavasszal így Strasbourghoz fordultak az ügyükben.