Fehéroroszország;Alekszandr Lukasenka;internálótábor;

A tábor képe.

- Fehérorosz ellenzékiek attól tartanak, hogy fogolytáborba zárná őket a Lukasenka-rezsim, nagyon úgy tűnik ugyanis, hogy már építettek egyet (videó)

Több közvetett bizonyíték is arra utal, hogy a fehérorosz diktatúra egy külön erre a célra kialakított létesítményben szeretné fogva tartani azokat, akiket veszélyesnek ítél rendszerére nézve.

Egy potenciális börtöntelep lehetséges nyomaira bukkantak a CNN munkatársai Fehéroroszországban.

Az amerikai televízió mindezt videófelvételekre, illetve szemtanúk beszámolóira hivatkozva közölte. Az objektum a Minszktől közel egy órányi autóútra, Novokolosovo település közelében, egy korábbi szovjet rakétasiló helyén található. A laktanyaépületet új biztonsági kamerák, katonai őrség és három réteges elektromos kerítés védi, az ablakok fényvisszaverőek és újnak tűnik a burkolat. Egyelőre mindez üresnek látszik, leszámítva az őrzését végző személyzetet. Az nem világos, hogy a 200 hektáros terület mekkora hányadát újították fel. Fehéroroszországi ellenzéki aktivisták már jó ideje hangot adtak azon félelmüknek, miszerint a rezsim hagyományos fogolytáborokat húzhat fel, ha a hagyományos börtönök megtelnek. 

Szvajatlana Cihanouszkaja tanácsadója, Franak Viacorka megtekintette a felvételeket és azt mondta, nem tartaná meglepőnek, ha a diktátor egy internálótábort kívánna építtetni, mivel még további tiltakozások várhatók.

Ezeket kiválthatják az elnök nyilatkozatai vagy a gazdasági válság. Szerinte ezzel Lukasenka is tisztában van és jobban fel akar készülni, mint a legutóbb.

Októberben egy korábbi belbiztonsági tisztekből álló aktivista csoport, a ByPol nyilvánosságra hozott egy felvételt, amelyet a belügyminiszter-helyettesről, Mikalay Karpjankuról készítettek. Ezen a politikus állítólag arról beszélt: 

börtöntábort kell építeni a nagyobb hangú tüntetőknek, hogy "jobb belátásra" tudják őket téríteni. Akkor a kormány a felvételt álhírnek minősítette.

A CNN-nek nem sikerült bejutnia a Novokoloszovo melletti létesítménybe, ahol  egyelőre semmi jele nincsen annak, hogy már helyeztek volna el rabokat. Egy nyugati hírszerzési tisztviselő szintén lehetségesnek tartja a telep ilyen célú hasznosítását, noha konkrét bizonyítékaik még a szolgálatoknak sincsenek.

A város lakói ugyanakkor táborként emlegetik a helyet, ami elég beszédes. Egyikük nemrég gombát szedett arrafelé, amikor megjelent egy katona és azt mondta neki, nem mehet közelebb. Két másikuk ugyancsak járőrözésre lett figyelmes arrafelé. 

A képek azt követően láttak napvilágot, hogy a diktatúra újabb támadást indított az országban megmaradt minimális, független sajtófelület ellen.

Közben a belorusz emigránsok körében egyre nagyobb a félelem azt követően, hogy az ukrajnai disszidensek vezetőjét, Vitalij Sisovot pár napja holtan találták Kijevben, felakasztva. A rendőrség szerint öngyilkosságnak álcázott emberölés történhetett, ezért nagy erőket mozgósítottak az esetleges tettesek kézrekerítésére.

Ezúttal a magyar házelnök somorjai beszéde verte ki a biztosítékot Pozsonyban. De nem ez az első ilyen eset, és nem ő az egyetlen magyar politikus, akinek szavai vihart kavarnak valamely szomszédunknál.