kormányváltás;narancs;társasjáték;

- Az ország visszafoglalása nem fulladhat komolytalanságba ebben a játékban, ahol a NER legyőzése a tét

Az ember évezredek óta választ. Látszólag nem is olyan rosszul, hiszen itt vagyunk, a tápláléklánc csúcsán, és még mindig van választásunk. A pszichológus szerint ezzel együtt az önbecsapás művészei vagyunk. A félresiklott döntést ráadásul körömszakadtáig magyarázzuk, akár azon az áron is, hogy a másikat földre szállt gonosznak bélyegezzük világegyetemi egyenletünk/lelki békénk nyugalmi állapotához. Ismerős? A fogyasztás/választás motivációi régóta foglalkoztatják a kutatókat. A politikai termékek piaca is, amelyre ugyanúgy előhívható a kereslet, akár a kovászos uborkára és a veterán autóra. Van kereslet a Pénztáros Lőrinc és a Na Helló, Röfi-pólóra, amint a náci háborús bűnösöket éltetőkre is. Vásárlói döntéseink optimalizálásával csehül állunk. De miért rázzuk a ketrecet állatkerti rézuszként, ha nem muszáj?

Politikai társasjátékot fejlesztett Nagy Tibor 27 éves villamosmérnök-hallgató. A Narancshullásnak már a nevében sem titkolt célja, hogy a résztvevőknek le kell gyűrniük a „nemzeti együttműködés rendszerét”. Orkok és a sárkányok hiányában NER-lovagok hátráltatják a Homo ludens aktorokat. Tibor fejlesztésében Orbán Viktor előképe a Cthulhu nevű gnóm szörnyecske volt. A jó és a rossz fogalma a Narancshullásban is árnyalt, az aktivistákkal és erőforrásokkal felszerelt pártok riválisai között például álellenzéki formációk is lehetnek, és minden játékost titkos küldetés vezérel – de még hogy! S hogy mennyire kell – az optimális választói döntéseket hátráltatóan – pártpolitika-fertőzöttnek lenni a játékhoz?

Nemzeti vő és gázszerelő

„A célcsoport a politika iránt érdeklődő, kritikus emberek tömege. Nem feltétlenül kell tudni, ki Polt Péter, de nem is haszontalan megismerni mint NER-lovagot. A játékhoz a közügyek iránti egészséges érdeklődés és még egészségesebb nevetőkészség kell. Nem ajánlom viszont azoknak, akik véresen komolyan veszik a saját politikai nézeteiket, mert a szenvedély mellett nem árt humorérzék sem a játékhoz, ami a diktatúráknak nincs. A tárgyalások elemelik a táblától a játékot, amiből főleg akkor jöhetnek ki nagy nevetések, ha a játékosok felveszik az általuk megtestesített pártok stílusát” – mesél Nagy Tibor. A fiatalember a fejlesztés során törekedett a függetlenségre, mert ugyan ellenzéki, de a demokratikus pártokat sem emeli piedesztálra.

A Narancshullás „fan fiction”, vagyis a játékos eltérhet az általa vezetett szervezet ismert irányától. A pártok különleges előnyeit és hátrányait, a döntési helyzeteiket és a kezdő pozíciójukat a 2018/19-es valóságból merítették, az előválasztást megelőző időkből, így Karácsony Gergely például a játékban még csak mellékszereplő. A Mi hazánk is csak egy kósza említés: ez a kártya arra kíváncsi, hogyan reagál a játékos egy szélsőjobboldali radikális pártra, amit a Fidesz pénzel. Öt jelentős személyt nem tudtak néven nevezni, mivel A nemzet veje, A leghíresebb gázszerelő, A propagandista, Özvegy Oligarcháné és A főnök lánya sem közszereplő – szigorúan jogi értelemben.

A Most te mozgatod a bábukat! alcímű táblajáték ötlete barátokkal való társasozás közben jött. „Ez egy szerelemprojekt, aminek az előzménye egy kooperatív túlélő horrorjáték volt. Szórakozásnak indult, de elszaladt velem a ló, és a formálódó ötletet elkezdtem megvalósítani. Fapados prototípuson tesztelgettem különböző baráti körökkel, és valószínűleg meg is rekedt volna a projekt ezen a szinten, ha édesapám nem lát benne fantáziát” – mondja Nagy Tibor. Az édesapa a budaörsi Pólus-Plus Kft.-t tulajdonló cégvezető, Nagy Imre. Utolsó KISZ-titkárként ő vezényelte le 1988–89-ben a szervezet megszűnését, majd az utód Demiszt vezette. Később a Caola háztartási vegyipari vállalat vezérigazgatója, a 2000-es évek végén a Honvédelmi Minisztérium legnagyobb cége, a HM EI Zrt. igazgatósági elnöke, majd a biotechnológiai piac szereplője lett.

„A politikai érdeklődésemet édesapámtól örököltem, ahogy a szociáldemokrata értékrendet is. Ő is »praktizált« ifjúkorában – állítólag először mondta ki, hogy a kommunizmus fenntarthatatlan álom –, ahogy én is politizáltam kerületi elnökként a Momentumban. Mindketten hiszünk abban, hogy a diktatúrával szemben fel kell lépni. Tőle tanultam, hogy szépek-szépek az elvek, de mindig az érdekeket nézzem, ha meg akarom érteni a folyamatok mozgatórugóit” – magyarázza a bölcsész érdeklődésű, de piacképesebb diplomára készülő hallgató. Legyen stabilabb alap az életében a politikánál – ez is Nagy Imre intelme volt.

ÁSZ-vizsgálatot kaptál

Tibor nem ismert hasonló játékot a fejlesztés előtt, emiatt vakon kellett repülnie. Azóta már hallott a „Legyél te is Nerlovag”-ról és a „Mutyipoly”-ról, de egyiket sem játszotta. A mutyit és a Monopolyt elegyítő projekt egy ingatlanfejlesztői játék, amit a Műegyetem építészmérnök-hallgatói készítettek a Városliget beépítésével kapcsolatos aggályokra és kérdésekre reflektálva. A kiadást a közösségi finanszírozást választó nerlovagos táblajáték élte meg, ami az Okosabb vagy, mint Zuckerberg-jellegű strómankár­tyákkal és Erzsébet-utalványokkal való nyugdíjasvásárlással tekeri föl a közéleti burleszk­métert.

A Narancshullás viszont komoly játék. Budapest vagy az ország visszafoglalása nem fulladhat komolytalanságba, még akkor sem, ha előállhatnak a játékban a valóságtól elrugaszkodó abszurditások. De Szili Katalin megtérése, Szanyi Tibor és Volner (Párt) János égre emelkedése után történhetne-e tragikomikusabb a magyar valóban?

„Lehet nagy párt az LMP-ből, és a DK is összeomolhat három másodperc alatt” – említ fantáziaigényes kimeneteleket Tibor. A valóság a kiindulópontban és a kezdeti döntésekben van jelen, de később bármerre elkalandozhatnak a játékosok. Minapi tapasztalatból tudja, hogy az MSZP elléphet anarchoszindikalista irányba, és kirúghatja a legkorruptabb pártvezetőjét, a Kutya Párt pedig összebútorozhat a Jobbikkal. A NER persze nem rest védekezni: oktatási reform miatt lehet veszíteni két aktivistát, koncepciós per indulhat a pártvezetők ellen, ÁSZ-vizsgálattal akaszthat tengelyt a hatalom. Ha a végén királlyá koronázzák Orbán Viktort, akkor nincs mit tenni: marad a visszavágó.

Közlegelők tragédiájaA NER-t megdönteni Nagy Tibor szerint hatalmas kihívás, ha viszont borul a rendszer, akkor az lesz a kérdés, melyik a legerősebb ellenzéki párt? Idáig eljutni azonban nem könnyű, hatékonyan kell kezelni az erőforrásokat, és a szerencse, a kreativitás és a tárgyalókészség is elengedhetetlen. Ha nem sikerül a rendszerváltás, akkor felmerül a közlegelők tragédiájának veszélye, amikor egymásnak eshetnek az addigi szövetségesek. A közlegelők híres példázatában 10 gazda 10 tehene 10-10 liter tejet ad, ám egyre több gazda hajt ki egy második jószágot is. Ekkor csökkenő hozam mellett is jobban járnak ugyan, de csak addig, amíg a gazdák többsége nem veszi át a mohó gyakorlatot.

A Narancshullás persze felveti a kérdést, mi van akkor, ha a narancs valóban lehullik, hiszen attól még narancs marad. Kicsit ütődött, kicsit poshadt, de a miénk. És a földbe szervesülve megágyaz az elkövetkezőknek.

Művészi önbecsapás

A politikai termékek közötti választás sem működik másként, mint amikor megpróbálunk jól dönteni a boltban. De van-e esélyünk arra, hogy legyőzzük a primer vágyainkat, és felülkerekedjünk az olyan szerény érvrendszereken, mint hogy „zöld-fehér az isten”?

„A tapasztalati kutatások régóta megpróbálják megérteni, hogy miért nem használja az ember az eszét, ha egyszer van neki – mondja Becker György reklámpszichológus, aki több neves egyetemen tart fogyasztás-, reklám- és gazdaságpszichológiai kurzusokat. – Az ember nem tud optimalizálni. Már a legegyszerűbb dolgoknál, a tulajdonságok aggregálásánál, vagyis több szempont összevetésénél is kialakulnak az ellentmondások a döntéseinkben” – mondja a reklámpszichológus. Autóvásárláskor például a kényelem, a motorteljesítmény, a fogyasztás, a márka kerül a mérlegre. Már három tulajdonságnál is kialakulhat az úgynevezett körhármas, amit a pszichológia a tranzitivitás törvényével magyaráz. E szerint, ha A nagyobb, mint B, és B nagyobb, mint C, akkor A biztosan nagyobb, mint C. Mégis minden további nélkül állíthatjuk, hogy a Volkswagen jobb, mint a Citroën, a Citroën jobb, mint a Kia, de a Kia jobb, mint a Volkswagen. Az efféle körhármasok kiirthatatlanok, pedig alapvető logikai törvényt sértenek.

Becker György szerint sokféleképpen elhagyhat bennünket a realitásérzék. „Az ember az önbecsapás művésze. Amíg analóg időmérőink voltak, sokan előreállították az óráikat öt perccel, hogy el ne késsenek. Tudták ugyan, hogy siet az órájuk, de elhitték a hamis biztonságot. Millió példa van arra, hogy az ember nem akar és nem is tud jól optimalizálni. Csak az algoritmusaink tudnak optimalizálni, de – és ez a legédesebb – amikor egy géptől optimális döntést kapunk, nem vagyunk elégedettek.”

Edward de Bonó máltai pszichológus-filozófus – folytatja Becker – sokat írt az emberi gondolkodásról, megpróbálva kiiktatni a logikai hibákat. Arra jutott, hogy az érzelmeket nem lehet kihagyni a gondolkodásból. Mihelyst megtesszük, a közönség nem fogadja el a döntést. Az érzelmek fontosak a döntéseinkben, és bár eltorzítják azokat egy szuboptimális irányba, ez mégsem jelent feltétlenül rosszat.

„Az ember meglehetősen jó valószínűség-­becslő és jó döntéshozó, máskülönben nem tudnánk ma itt ezekről a dolgokról beszélgetni, hiszen nem éltük volna túl az elmúlt százezer évet” – érvel a reklámpszichológus.

Csak a valóságot ne!

Az ember nemcsak önmagát, hanem a másikat is hajlamos megvezetni – a politikai és egyéb marketingszakma művelői ebben is nagymesterek. „Az ember a törzsfejlődés során végig a másik megtévesztésére játszik – magyarázza Becker György. – És nem azért, mert be akar csapni vagy ki akar használni valakit, hanem hogy elkerülje a konfliktusokat. Olyannak mutatom magam, mintha erősebb volnék annál, hogy ne kelljen a másikkal megverekednem. Ez az állatvilágban is így van. A csimpánzok verekedés helyett faágakat ráznak, és az lesz a főnök, aki erősebben ráz. A ketrecben tartott, elkülönített rézuszmajmok is rázzák a kerítésrácsot, és aki a legtovább és legerősebben rázza, tiszteletet vív ki.”

Szun-ce kínai hadvezér írta – hoz háromezer éves példát az egyetemi oktató –, hogy a háború valójában a megtévesztés művészete. Ha gyengébb vagy, el kell hitetned az ellenségeddel, hogy erősebb vagy, ha pedig erősebb, akkor el kell hitetni vele, hogy gyengébb. A lényeg, hogy ne ismerje a tényleges erődet. Az ember ugyanígy terjeszt magáról valótlanságokat, és ha hoz egy döntést, akkor önmagával is elhiteti, hogy a lehető legjobban tette.

„Az önigazolás az emberi gondolkodás egyik legfontosabb motivátora. Ha meg vagyok győződve arról, hogy X párt jobb, mint az Y párt, akkor az Y párt ellen keresek degradáló érveket, az X párt mellett pedig felmagasztalókat, az ellenkező érveket pedig nem veszem figyelembe. Ez a gondolkodást megváltoztató jelleg a kognitív stílus. George Kelly vizsgálta sokat, hogy miért nem látjuk az orrunk előtti releváns informá­ciót, amikor olyan információt keresünk, amely az anticipált, előre vetített meggyőződésünknek megfelel” – kerül szóba a kognitív disszonancia.

Bosszúmenetelés

A reklámpszichológus az irracionalitás magas­iskolájáról – azokról a döntésekről, amikor képesek vagyunk lemondani a haszonról, hogy másokat büntessünk – izgalmas kísérleti példát hoz. Az „ultimatum game”, vagyis az ultimátumjáték alapjait a magyar származású amerikai Nobel-díjas közgazdász, Harsányi János fektette le. A játékban egy ember kap 10 ezer forintot, és úgy kell elosztania a másikkal, hogy ő is egyetértsen az aránnyal. Ha visszautasítja az összeg elosztását, mindketten üres kézzel távoznak. Közgazdaságilag az lenne racionális, mondja a reklámpszichológus, ha a másik elfogad 100 forintot, hiszen ez éppen 100 forinttal több a nullánál, amennyije addig volt. A kísérletek alapján azonban az emberek visszautasítják ezt, és megpróbálnak hozzájutni az 50 százalékhoz, míg az „osztó” ragaszkodik a nagyobb arányhoz. Ha a játékokat szerepcserékkel játsszák, az osztozkodás általában elfajul, mert elhatalmasodik a résztvevőkön a bosszúvágy.

„A demokráciákban elfogadott az a logika, hogy ha megválasztok egy pártot, akkor az a hatalomra jutása esetén ezt honorálni fogja. Ezért a következő párt sem lesz demokratikusabb, mert bosszút fog állni. Idehaza is meg lehet figyelni ezt az elfajulást. 1994 után a szocialista–szabad demokrata koalíció 4/5-ös többséggel is azt gondolta, nem volna demokratikus az alkotmány megváltoztatása vagy az ellenzéki vizsgálóbizottságok ellehetetlenítése. A Tocsik-ügy 804 milliós nagyságrendjéért a jelenlegi oligarchák már le se hajolnának, akkor mégis felállt a vizsgálóbizottság, amibe – vagy részben ebbe – bele is bukott a Horn-kabinet.”

A Fidesz tanult ebből – folytatja Becker György –, és 1998 és 2002 között egyetlen ellenzéki parlamenti vizsgálóbizottságot sem támogatott. Rájött, hogy nem érdemes sportszerűen játszania, a hatalmat kell bebiztosítania. Nem viselkedett gonoszabbul, mint az átlagember a magánjátszmáiban.

„A Fidesz a bosszú játékmodorát választotta, ami meglepte azokat, akik hittek abban, hogy az ember a felvilágosodás óta valamennyire humanitásra, igazságosságra, demokráciára törekszik. Nem. Az ember önző. Önigazolásra törekszik, aminek a legjobb módja a siker. Ha sikeres vagyok és újraválasztanak, annál nagyobb önigazolás nincs. Akkor mutogathatom a kétkedőknek: engem választottak. Nem csaltam, csak olyannak mutattam magam, amilyennek az emberek látni akarnak. A Fidesz újítása az volt, hogy mindent megkutat, több száz fókuszcsoportot végeztet, mielőtt döntéseket hozna. És azt fogja mondani, amit a közönség hallani akar. Ezért halljuk ezeket a sületlenségeket. A gyerekvédelemmel kompenzált homofób borzalom is ennek a következménye” – mondja a pszichológus egyetemi oktató.

Ellenzék szexepil nélkül

S hogy a fentiek ismeretében van-e esély arra, hogy felülírjuk az érzelmi érintettség erejét?

„Ez teljesen kilátástalan. A politikában is azt látjuk, hogy van egy bornírt, érzelmi alapú kommunikáció, amin az ember már nem tudja, hogy sírjon vagy nevessen. Ezt megszoktuk a Fidesztől az elmúlt 11 év alatt. Ezzel szemben van egy ellenzéki kakofónia, ahol mindenki megpróbál racionális magyarázatokat adni, hogy a Fidesz mondása miért hülyeség. De a kognitív gondolkodást igénylő magyarázatok soha nem tudnak felülkerekedni az érzelmi kommunikáción. Így kommunikálni ellenzékben kutya nehéz. Ez a Fidesznek sikerült 2006-ban: ki kell vinni az embereket az utcára, a visszaütésig provokálni a rendőrséget, utána felmutatni az összes sebeinket” – mondja Becker.

Szerinte a mostani ellenzék nem tud érzelmi stratégiát kialakítani, hiszen a gumilövedék-záporba és a könnygázgőzbe belerohanó fociultrákat nem ő tartja a kezében. Az ellenzéki tüntetések jól öltözött, középosztálybeli résztvevői nem fogják kockáztatni az Erasmus-ösztöndíjukat vagy a nyugdíjukat. „Ha pedig nem lehet őket ily módon mozgósítani, akkor az érzelmi érvek nem fognak olyan erősen hatni rájuk, mint a fociszurkolókra, vagy a hasonló, gondolat nélküli figurákra. Márpedig ők dönthetnék el a választásokat. A demokrata párti társaság nem tud olyan érzelmi szexepilt kialakítani, mint a Fidesz. Ez ugyanis nem lehet annyira sokféle, mint amilyen a demokratikus oldal” – fogalmaz a reklámpszichológus.

A kérdés mindazonáltal nyitva marad: vajon az előválasztás kitermelhet-e magából egy olyan vonzerőt – a sok színt egy nagy szivárvánnyá alakítva például –, amivel a teljes ellenzéki közeg azonosulni képes?

Maradt még irónia a kormánypártiakban?„A társasjáték egyszerre tudomány és művészet: az izgalmas játékmechanikák kombinálásán keresztül kell stimulálnia az agyat (logikus gondolkodást, szociális interakciókat elérve, vagy egyszerűen csak szórakoztatva), és a tematikán és a vizualitáson keresztül kell megteremtenie a lehetőséget az alkotó üzenetének a megfogalmazására” – mondja magánemberként Paulik Tamás, a Magyar Társasjátékos Egyesület elnöke. Szerinte rengeteg példa van a társasjátékozás történelmében arra, hogy a tervezők miként állítják a mechanikát a téma szolgálatába, vagy hogyan „húzzák rá” a témát az elkészült játékra. A játékszabályt elolvasva az az érzése, hogy a Narancshullás azon játékok sorába fog beállni, amelyekkel az emberek szívesen játszanak, amikor humorba kívánják fojtani a politikai helyzettel kapcsolatos érzelmeiket, viszont ha a poén már nem nevettet, a játékélmény miatt már nem fog újra asztalra kerülni. Bár ő maga is megélte többször, hogy egy-egy játék a szabályát meghazudtolva mély és izgalmas játékmenettel ajándékozta meg. „Az irónia pártállástól független készség. Aki az aktuális kormánypárt munkásságára így tud tekinteni, jól szórakozhat a játékkal. Hogy a kormánypártiak között hányan vannak még, akik elismerik a pártjuk hibáit, nem tudom. Az viszont biztos, hogy egy eltökélt táblajátékos számára a témánál fontosabb szempont a játék minősége. Szerintem a Narancshullás elsősorban egy médium, amely megteremti a lehetőséget a jó hangulatú, közös politizálásra, helyzetünk és önmagunk vizsgálatára.”

Nem házasodhat össze a barátjával, nem vállalhat gyereket, és köze nincs a vagyonához az egykori világsztárnak, Britney Spearsnek. Aki kvázi kisgyerekstátuszban él, ugyanis a bíróság a drogproblémákkal és az azokkal párban járó mentális bajokkal küzdő énekesnőt édesapja gondnoksága alá helyezte – utóbbi kérésére. Így bármilyen „felnőtt döntést” hozna meg (lásd: az említett házasságkötés), az apuka áldása kell hozzá. És az nincs meg. Így a 39 esztendős, 13 éve gondnokság alatt álló/élő énekesnő több eljárást is indított, hogy visszaszerezze önrendelkezési jogát. Az egyiket, amelyik azt célozta, hogy apja kerüljön ki a pénzügyeit ellenőrző testületből, a Los Angeles-i bíróság elutasította. Most azért küzd, hogy legalább a magánéletét maga irányíthassa – és erre van is esély. Megjegyzendő, Britney Spears esete nem egyedülálló, az Egyesült Államokban mintegy 1,3 millió „lefokozott felnőtt” él. Hogy nem is borzasztóan nehéz valakit gondnokság alá venni, azt jól példázza a Netflix filmje, ahol az idősgondozásban motorozó törvényes képviselő sorra forgatja ki mindenükből az öregeket – és teheti, hisz a gondnokuk. Persze az említett két ügy meglehetősen sarkos, mint minden szimbolikus eset vagy mese. De a gyámság, illetve a gondnokság kérdése a való életben is rendkívül bonyolult, és néha meglehetősen ridegnek tűnik.