Bár az utóbbi időben kevesebb szó esett arról, hogy – mint néhány hónapja maga Andrej Babis miniszterelnök bejelentette –, orosz kémek állhattak a 2014-es csehországi, vrběticei robbanások mögött, az ügy továbbra sem került nyugvópontra. Inkább az a helyzet, hogy az októberi parlamenti választás közeledtével a pártok figyelmét a kampány köti le. A kormány például nyugdíjemeléssel próbálja Babis pártjához, az ANO-hoz édesgetni az időseket.
Pedig közben nagyon is jelentős fejlemények történtek az ügyben, amiről a Respekt című lap számolt be. A hét évvel ezelőtti robbantás annyira felkeltette a figyelmet a világban, hogy júniusban Prágába repültek az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) munkatársai. A szakértők eredetileg az orosz katonai hírszerzés, a GRU rettegett 29155-ös osztagának lehetséges szerepét vizsgálják az amerikai katonák ellen Afganisztánban végrehajtott bérgyilkosságokban. Mivel ugyanennek az alakulatnak köze lehetett a vrběticei robbantáshoz, az FBI-nál azt remélik, hogy a Cseh Köztársaságból származó információk is közelebb vihetik őket az igazsághoz.
Mint a cseh hetilap beszámolt róla, az FBI csapatát a washingtoni központ egyik különleges ügynöke vezette, négy tagja pedig a baltimore-i irodából érkezett. Amerikai szakértők már régóta azt gyanítják, hogy a GRU fejpénzt fizetett tálib fegyvereseknek az Afganisztánban szolgáló NATO-katonák meggyilkolásáért. Ugyan a nyugati katonák túlnyomó része már kivonult az országból, Washington a végére akar járni annak, valóban megbízásra cselekedtek-e a az iszlám szélsőségesek. Az FBI azonban azt is vizsgálja, hogy a GRU közvetlenül is részt vett-e a merényletekben; a vizsgálat alá vont személyek között vannak a 29155-ös egység tagjai is.
A különleges alakulat tagjai számos erőszakos bevetésben vettek részt az Orosz Föderáción kívül, leghíresebb akciójuk Szergej Szkripal kettős ügynök megmérgezésének kísérlete volt az Egyesült Királyságban novicsok idegméreggel, 2018-ban. Ugyanez az egység gyilkolta meg a grúz Zelimhan Kangosvilit Berlinben, 2019-ben, illetve ezeket az orosz ügynököket sejtik egy balul elsült és máig sok kérdést felvető montenegrói puccskísérletet mögött. Ami pedig a cseh kormány által áprilisban újra előhozott, 2014-es vrběticei robbantást illeti, ebben két cseh állampolgár meghalt és több százan kényszerültek lakóhelyük időleges elhagyására.
„Tudni akarták, hogyan hajtották végre a GRU támadását Csehországban, kik vettek részt benne a 29155-ös egységből az eddigi megállapítások szerint, hogyan szervezték meg az akciót, miképpen kommunikáltak közben és utána. Minden olyan adatot elkértek, amely bármilyen módon segíthet nekik Afganisztánnal kapcsolatban. Azt remélik, találhatnak erre utaló jeleket a Cseh Köztársaságban” – közölte egy az amerikai látogatás részleteit ismerő diplomáciai forrás. Az FBI csapata napi kapcsolatban áll a Vrbětice-ügy cseh nyomozóival is.
Mint a New York Times írta, az amerikai katonák afganisztáni meggyilkolását tavaly óta vizsgálják: a hírszerzés erről 2020 márciusában értesítette Donald Trump akkori elnök kormányát, s a Fehér Házban a Nemzetbiztonsági Tanács is tanácskozott a kérdésben. Az ülésen az esetleges ellenlépésekről is szó esett, felmerült például az oroszellenes szankciók szigorítása is.
Végül azonban Trump elnök nem tett semmit, állítólag azért, mert adminisztrációja éppen akkor a tálibokkal való békemegállapodásról alkudozott. Ha sikerült volna megegyezni, az komoly diplomáciai sikert jelentett volna az elnökválasztási kampányban, ezért Trump feltehetően nem akart feszültséget Oroszországgal, ami megnehezíthette volna a tálibokkal folytatott tárgyalásokat.
A visszafogottságban az is szerepet játszhatott, hogy a GRU-nak a merényletekben való részvételével kapcsolatos információk az Afganisztánban fogva tartott tálib kollaboránsoktól származnak. Mivel az amerikai hírszerzésnek nem sikerült több forrásból megerősítenie az állítást, nem tulajdonítottak neki különösebben nagy jelentőséget. Ám az FBI-t továbbra is foglalkoztatta a kérdés, amit ügynökeinek Prágába utazása is jelez.
A cseh Nemzeti Szervezett Bűnözés Elleni Központ nyomozói továbbra is vizsgálják a Vrbětice-ügyet. A Respekt diplomáciai forrásai szerint új fejlemény, hogy a közelmúltban a prágai Legfőbb Ügyészségen keresztül az amerikai hatóságokhoz fordultak segítségért. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kérték, adják át a 29155-ös egység ügynökei közötti elektronikus kommunikációt, legalábbis mindazokat az adatokat, amelyek az NSA birtokában vannak. Kikérték továbbá azon amerikai műholdak képeit, amelyek Vrběticét is figyelték. Ez talán újabb bizonyítékokkal szolgálhatna az orosz ügynökök csehországi mozgásáról a támadás előtt. Az Egyesült Államoktól nem várható gyors válasz; általában hónapokig tart, amíg reagálnak egy külföldi jogsegélykérelemre.