;

Afganisztán;Kabul;tálibok;evakuálás;

- Háborús ütemre kapcsolt az evakuáció Afganisztánban, ám még ez is kevésnek látszik

Biden tartja magát a kivonulás jövő keddi határidéjéhez. A tálibok már nem engedik a reptérre az afgán állampolgárokat.

Drámaian felgyorsultak a koalíciós erők által irányított a mentési műveletek a kabuli nemzetközi reptéren. A folyamatos terrorfenyegettség dacára 24 óra leforgása alatt 21 600 külföldit és arra jogosult afgán állampolgárt sikerült kijuttatni Afganisztánból 94 katonai repülővel, miközben ezt megelőző kilenc nap alatt összesen 37 100 embert evakuáltak. Az Egyesült Államok és szövetségesei azért kapcsoltak nagyobb sebességre, hogy a kivonulás augusztus 31-i, jövő keddi céldátumáig mindenkit kihozzanak, akiken az Afganisztánt lerohanó iszlamista tálibok bosszút állhatnának. “Az összes külföldi egység tagjai háborús ütemben dolgoznak a határidő betartása érdekében” - nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő NATO-tisztségviselő a Reutersnek. A katonák minden igyekezete ellenére azonban csekély esély van a teljes sikerre. Heiko Mass német külügyminiszter a Bildnek elmondta, még akkor sem lennének képesek az összes olyan személyt evakuálni, akit akarnak, ha néhány nappal kitolnák a határidőt. Kiváltképp lehetetlen a feladat, hogy a kivonulás elhalasztása látszólag lekerült a napirendről. Hiába érvelt amellett Boris Johnson brit miniszterelnök és más európai vezetők, Joe Biden amerikai elnök hajthatatlannak bizonyult a kérdésben, miután a tálibok elzárkóztak a hosszabbítástól.

Hiába utazott William Burns CIA-igazgató Kabulba, hogy hétfőn személyes tárgyaljon az iszlamista mozgalom politikai vezetőjével, Abdul Gáni Baradár mollával, az amerikai sajtó által megszellőztetett titkos találkozó úgy tűnik, nem puhította meg a szélsőségesek álláspontját. A tálibok szóvivője, Zabihullah Mudzsáhid tegnap azt mondta: a hátralévő idő elegendő a külföldiek evakuációjára, azt pedig egyáltalán “nem pártolják”, hogy honfitársaik is távozzanak. Olyannyira nem, hogy mostantól nem is fogják a kabuli reptérhez engedni az afgán állampolgárokat. A tiltást a szóvivő a légikikötő körül kialakult kaotikus helyzettel indokolta - a rekkenő hőség ellenére az elmúlt napokban tovább duzzadt a több ezres tömeg, akik annak ellenére reménykednek a kimentésükben, hogy nem szerepelnek egyetlen nyugati országnál sem az evakuálandók listáján. Őket Mudzsáhid arra szólította fel, térjenek vissza otthonaikba. Ismét azt hangsúlyozta, hogy egyetlen afgánnak sem kell tartania megtorlásoktól.

A tálibok minden ígérete ellenére azonban rendszeresen érkeznek hírek leszámolásokról. Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa tegnap arról számolt be, hiteles jelentések jutottak el hozzá különböző, az iszlamisták által a közelmúltban elkövetett atrocitásokról és jogtiprásokról, például rögtönzött kivégzésekről. A Nyugat sem feltétlenül hisz mézes-mázos szavaiknak, de a döntéshozók abban bíznak, képesek befolyásolni a szélsőségesek magatartását.

A nagyok sem találják a megoldástA tegnapi G7-es videókonferencián a legfejlettebb országok vezetői egységes fellépésben állapodtak meg Afganisztánnal kapcsolatban. Ennek jegyében - a korábbiakhoz hasonlóan - diplomáciai elismeréssel és megnövelt összegű humanitárius segélyekkel kecsegtetik a leendő tálib kormányt, amennyiben az tiszteltben tartja az alapvető emberi jogokat, nem enged teret a terrorizmusnak, valamint augusztus 31-ét követően szabad eltávozást biztosít a menekülni vágyó afgánoknak. Olaszország G20-es tanácskozást szervez azért, hogy a többi fejlett államot meggyőzze ennek a megközelítésnek az alkalmazásáról. Ez azonban kemény diónak ígérkezik, hiszen például Kína és Oroszország sem az emberi jogok iránti elkötelezettségéről híres.

Vlagyimir Putyin elnök vasárnap látványos kampányintézkedéseket jelentett be, amelyeket keddre már gazdaságélénkítő hatásúként vélelmeztek egyes orosz elemzők.