Karácsony Gergely;előválasztás;Dobrev Klára;Jakab Péter;

Előválasztás - Tűz a vízzel a levegőért: lesz honnan felemelni Magyarországot

A centrális erőtérnek nevezett illiberális innováció (értsd: a demokratikus intézményrendszer leépítése a választási szabályok átírásával) 2019-ben kapta az első komolyabb ütést. Orbánék mesterterve, amely a múltbéli ellenségeskedéssel terhelt ellenzék összefogásának lehetetlenségére épült, az önkormányzati választásokon léket kapott. Ám az önkormányzati tusa nem volt több egy laboratóriumi kísérletnél, legalábbis az ellenzéki együttműködés éles tesztjéhez, a 2022-es parlamenti választásokhoz képest. Aminek a tétje a kormányváltás. Ami azon múlik, hogy az előválasztásra a héten immár valóban ráforduló ellenzéki pártok képesek lesznek-e a kormányváltás reális ígéretét jelentő jelöltsorral nekifutni a parlamenti voksolásnak. Tízévnyi kudarc után, mialatt Orbánék egyre mélyebben ásták körbe a demokratizmus tartóoszlopait, nem lehet olyan hívószavakat a zászlóra tűzni, hogy itt egy remek esély a kétharmad megakadályozására. A szabad Magyarország győzni akar, vesztes ütközetért meg nem mozdul többé. Persze előbb meg kellene találni, ki is vigye a zászlót.

Van, aki korrekciónak nevezi, és van, aki 180 fokos fordulatról beszél – a lényeg nem változik: Karácsony Gergely elkezdett az ellenzéki hardcore szavazók szája íze szerint való üzeneteket megfogalmazni. Emlékeztetőül: eddig a tartalmat és stílust tekintve kötéltáncosként egyensúlyo­zott, hogy egyszerre feleljen meg az LMP, a Párbeszéd, az MSZP táborának – illetve azoknak a bizonytalanoknak, akik eldöntik a tavaszi választást, ám az előválasztásra sokkal nehezebben mozgósíthatók, mivel lényegében párt(szimpatizáns)ok birkózásának tekintik. Csakhogy ez a választómegszólítási taktika nem bizonyult kellően hatékonynak: nem hozta lázba az őt támogató három párt támogatóit, sőt.

Az egyik belső mérés például azt mutatta, hogy az MSZP híveinek mintegy húsz százaléka az előválasztáson fenntartások nélkül hajlandó a DK miniszterelnök-jelöltjét, Dobrev Klárát támogatni. És ezt fejelte meg több, nyilvánosságra hozott kutatás is, miszerint míg egy-két hónapja vezetett, most a 2-3. helyre szorult vissza Karácsony. (Emlékeztetőül: Dobrev és Jakab Péter a kezdetektől a keménymagos pártszavazóknak beszélt, előbbi egy érző szívű szakember mítoszát építette, utóbbi a kisember szerepébe pozicionálta magát.)

Így például a Závecz Research és az Idea Intézet augusztus elején közölt, de egy hónappal korábbi közvélemény-kutatása majdhogynem fej fej melletti eredményt hozott (a hibahatár 2,9 százalék). A biztos pártválasztó szavazók és az aktív bizonytalanok (akik még nem tudják, kire voksolnak az országgyűlési választáson, de szavaznak) 24 százaléka akarta Karácsonyt közös miniszterelnök-jelöltnek, Dob­rev esetében ez a szám 27 volt, míg Jakabot 28 százalék szerette. Ez volt a fordulópont.

„Gyurcsányék harsányabbak, ráadásul Dobrevvel húztak egy rokonszenveset, de Karácsony Gergő fog még meglepetést okozni” – vitatkozik MSZP-s forrásunk a két hónapos közvélemény-kutatás adataival. – Csúnyán mellélőnek a felmérések, amikor a vidék számára távolinak érzik a párbeszédes főpolgármestert. Benne megvan az ország egyesítésének az ígérete, és ezt értékelik mindenütt. Dobrevnél jobb külügyminisztert, Jakab Péternél jobb belügyminisztert el sem tudnának képzelni” – rajzolja meg a kívánatos kormányt emberünk.

Hogy az LMP, az MSZP és a Párbeszéd favoritja miképp kerülhetett ilyen helyzetbe, annak több oka van. Az egyik a már említett probléma, hogy miközben a bizonytalanokra és az összefogás-szavazókra koncentrált (utóbbiak nem pártot támogatnak, hanem mindenkit, aki előmozdítja a kormányváltást), nem vitte át a keménymagos-szavazók ingerküszöbét. A másik, hogy a kormánypárti média csak Karácsonyon próbál karaktergyilkosságot végrehajtani. (Nem vitás, a Fidesz és médiája rendre gyurcsánynézza Dobrev Klárát, de ez nem tekinthető összetett karaktergyilkosságnak, csak az ismert mumus felmutatásának, amivel a 2010-es reflexet próbálják előcsalogatni az emberekből. Jakab Péter esetében pedig a legerősebb mondás az volt, hogy a nácik (mármint a Jobbik) a kommunistákkal léptek frigyre – de ez az üzenet valószínűleg nem ment át, mert a Fidesz elengedte.

Karácsony esetében viszont jól részletezhető üggyel támad a hatalom: a Budapest-káosszal. A mondás lényege, ha ő lesz a közös miniszterelnök-jelölt – horribile dictu nyer a választásokon –, akkor minden település ugyanúgy elzüllik, mint Budapest, értsd: részegek, drogosok és hajléktalanok nyomasztják a közterek használóit, meghal a közlekedés stb. A masszív pártszavazókat ez az üzenet se balról, se jobbról nem hatja meg, de a vidéki bizonytalanok egy részét igenis elrettenti a beígért káosz – amiről persze nem tudják, hogy létezik-e vagy sem. A kormánypárti kommunikáció jól érzett rá, hogy itt is működnek a migránsreflexek – 2015-ben és 2016-ban a menekültekkel soha nem találkozó északkeleti megyék népe ret­tegett a leginkább az arab áradattól.

A kormánnyal járna párban

És a kormányzati kommunikáció arra is ráérzett, hogy kegyelmi pillanatban amortizálhatja az LMP, az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltjét. Normál politikai üzem lenne, az ellenzék összezárna, és megvédené a főpolgármestert – de épp dübörög az előválasztás, azaz minden címerfigura örül a másik gyengülésének, azaz október közepéig (a második forduló lezárul­táig) nincs érdemi összetartás. Így a hardcore pártszavazók számára különösen disszonáns (volt), hogy Karácsony nem vágott vissza, hanem cuki (a hivatalos formula: nemzet­egyesítő) stílusban folytatta. Hogy a gyengeség látszatát elkerülje, Karácsony egy kettős mutatvánnyal próbálkozik, az egyik kezében egy gitárt tart (amin továbbra is a bizonytalanoknak penget fülbemászó dallamokat), a másik kezében viszont immár harci dob van, amin a hardcore szavazóknak ver riadót.

Például akkor, amikor csütörtökön úgy döntött, a főváros visszavonja az atlétikai vb megrendezéséhez adott támogatását, mégpedig a Fudan-ügy miatt. (Emlékeztetőül: a kínai egyetem kampuszát a kabinet az úgynevezett Diákváros – egyfajta kollégiumi negyed – helyére menedzselte be, hiába tiltakozott Budapest.) Ez egyben jelzi, milyen ügyekben fogalmazza meg a hardcore pártszavazóknak üzeneteit Karácsony: olyanokban, amikor a kormány felelős ellenfeleként pozicionálhatja magát; amikor a többiek kénytelenek összezárni mögötte, de legalábbis nem beszélhetnek ki; amikor a miniszterelnök-jelöltek birkózásában egy ügyet lehet szembeállítani a másik két jelölt esetében sokkal intenzívebb közösségimédia-eseményekkel.

Csapdában erősödni

Hogy az új stratégia beválik-e, majd kiderül, mindenesetre addig minden párt megpróbálja növelni az előnyét, nyilván egymás rovására. Ugyanis az előválasztás egyszerre lehetőség és csapdahelyzet. Csakhogy: „Más lehetőséget a Fidesz nem hagyott. A kétpártrendszer létrejötte valószínűtlenül sokáig tartana, és ki tudja, milyen egyéb szabályokat írna addig a hatalom, miközben felnőne egy nemzedék, amely már csak hírből ismeri az általános és szabad választásokat, mert tankönyvekből már biztosan nem” – vizio­nálja baloldali forrásunk.

Úgyhogy ebből a csapdahelyzetből kell kihozni a legtöbbet, hisz a pártoknak a jelöltjeik minőségével és mennyiségével egyaránt sakkozni kell, ha – észrevehető – frakciót szeretnének a 2022-es Országgyűlésben.

„Az előválasztás nem egy parti sakkban fog eldőlni: ez egy adok-kapok a pártok között, a jelöltektől aligha lehet elvárni, hogy stratégia és védőfelszerelés nélkül vonuljanak be a ringbe, szétüttessék az arcukat egymással, majd a 2022-es választásra készülve egy szál ingben-gatyában induljanak csatába a Fidesszel szemben” – magyarázza egy DK-s forrásunk. „Minden pártnak megvan a víziója az országról, amihez felsorakoztatják az embereket, a támogatókat. Ha az előválasztáson lenullázzák magukat, akkor Orbán után belőlük sem sok marad” – érzékelteti szocialista alanyunk, hogy az előválasztás tétje a lét, még kormányváltás esetén is.

Nem csoda, hogy az utóbbi háromnegyed év a pozíciófogás jegyében telt. Gyurcsány Ferenc jó ütemben po­zi­cio­nálta magát a közös indulás prófétájának (és a közös csapat élére állt), miközben részeket próbált kiharapni az MSZP-ből és a Párbeszédből, illetve körbedöngte a Momentumot. Ekkor döntöttek úgy az érintett pártok, hogy egyfajta egységfront létrehozásával pacifikálják a DK legerősebb emberét – és ebben az LMP, illetve az egy ideig húzódozó Jobbik is partnernek bizonyult. (Pedig a történet nem így indult: az MSZP-ben az „egyezzünk meg Gyurcsánnyal” és „ha a Gyurcsány közelebb jön, megesz minket” vonal birkózott. Utóbbi azután kerekedett felül, miután Karácsony Gergely – egyelőre csak a színfalak mögött – megérkezett jelöltként, és deklarálta, hogy a Demokratikus Koalícióval nem tudna igazi bizalmi kapcsolatot kiépíteni, így ne az MSZP–DK-összefogás legyen a közös építkezés bázisa.)

Gyurcsánynak lépnie kellett, mielőtt körberajzolják, így sikerrel rántotta ki az egységfrontból a Jobbikot, és állapodott meg vele 31 körzetet érintő együttműködésről. Az egymásra találást segíthette, hogy az előválasztási számtan a DK-nak és a Jobbiknak kedvezett, amennyiben simán összeadható a két párt szavazótábora. Gyaníthatóan a matematikai művelet nem ilyen egyszerű.

Egyrészt így több olyan választókerületben visszament az MSZP és a Párbeszéd, ahonnan korábban levonult, és ahol lehet érdemi esélye. Jó példa erre Borsod-Abaúj-­Zemplén 1. választókerülete, ahol a DK–Jobbik-megállapodás után a szocialisták a 27 éve önkormányzati képviselő Simon Gábort indítják – kérdés, hogy a DK helyi szimpatizánsai kit támogatnak. És ez a felvetés elvezet ahhoz a problémához, hogy mi garantálja, hogy két olyan párt szavazói, melyek a legintenzívebben utasítják el a két formációt, hajlandók-e automatikusan együttműködni. Ám megeshet, hogy a DK-nak és a Jobbiknak van igaza, amikor azt gondolják: a kormányváltás szándéka erősebb a párthívek egymással szembeni ellenérzéseinél.

A Facebook-aktivitások alapján valóban Jakab az, aki a nép egy­szerű­ fiának mutatkozva bármelyik pillanatban meg tud jelenni egy tetszőleges menzán egy egytálétel mellett, amivel sokak tetszését váltja ki.

Elvileg mindenkit behúznának

Mindenesetre egy dolog nem változott a tusakodások ellenére: úgy kell mozgatni mintegy 20-25 választókerületet, hogy mind a 6 együtt induló pártnak legyen frakciója az új parlamentben. (Ennek köszönhető például, hogy 11 választókerületben egyelőre nincs verseny – miközben legalább 7 biztosan nyerhető.) Ám hogy kinek mekkora frakciója üldögél majd a parlamenti patkóban, az szintén az előválasztási sikeresség függvénye. Hiszen a második forduló után kezdik összekalapálni a közös listát. A héten zajlik a jelöltek aláírásgyűjtése – itt látszik először kettészakadni a mezőny.

A DK, a Jobbik és az MSZP képviselő- és miniszterelnök-aspiránsai viszonylag tempósan megszerezték a kellő számú szignót (lásd: keretes írásunkat), míg a Mindenki Magyarországa Mozgalom, a Momentum, az Új Világ Néppárt esetében ez még a címerfiguráknak is nehézséget okoz. Ami egyben azt is jelenti, hogy a kis formációk esetében – mint az LMP , az MMM vagy a Párbeszéd – létkérdés, hogy miniszterelnök-jelöltje milyen eredménnyel végez. (A Momentum speciális helyzetben van, mert támogatottságát tekintve ugyan testesebb formáció, ám magát miniszterelnök-jelöltnek pozicionáló elnöke a helyi emberek támogatottságát és a párt országos népszerűségét egyaránt alulmúlja.) Ez pedig felveti a kérdést, hogy a túlélés érdekében ki kinek a javára lép vissza, illetve hal meg állva.

Előválasztás a gyakorlatbanAz első magyarországi országos ellenzéki előválasztásra augusztus 15-ig jelentkezhettek az egyéni képviselő- és a miniszterelnök-jelöltek. Az esemény honlapja szerint 7 miniszterelnök-jelöltet, 13 jelölőszervezetet és 265 jelöltet vettek nyilvántartásba. Az 106 egyéni választókerületből 11-ben egy, 45-ben kettő, 50-ben három vagy több jelölt szállt versenybe. A héten, 23-án elkezdődött az aláírásgyűjtés időszaka, az egyéni jelölteknek 400, a miniszterelnök-jelölteknek 20 ezer érvényes szignót kell produkálniuk szeptember 6-ig. Az ajánlások ellen­őrzését az átadást követő 48 órán belül végzik el, vagyis legkésőbb szeptember 8-ra kiderül, kik kerülhetnek fel a szavazólapokra. Az előválasztás a kormányfőjelöltek esetében kétfordulós lesz, ha elsőre egyikük sem kapja meg a szavazatok több mint felét. Ez esetben október 4–10. között lesz a második forduló. Az elsőt szeptember 18–26. között rendezik, szavazni személyesen és online felületen is lehet majd. Minden választó egy miniszterelnök-jelöltre és a saját választókörzetének egy országgyűlésiképviselő-jelöltjére adhatja le a voksát.

Azt evidenciaként kezeli a közbeszéd – a kutatásokra alapozva –, hogy a második forduló Dobrev Klára, Jakab Péter és Karácsony Gergely küzdelme lesz. (Bár azt is szokás mondani, hogy mivel a Jobbik első embere a kistelepüléseken népszerű, ahol nehéz mozgósítani és még problémásabb előválasztást bonyolítani, így a valódi csatát a DK, illetve az MSZP, a Párbeszéd és az LMP jelöltje vívja majd, a helyzet nem ilyen egyszerű. Jól szervezett mozgóurna-logisztikával a kistelepülési támogatottságból fakadó hátrány is lefaragható, igaz, kell hozzá pár tízmillió forint.)

Szóval, ha az úgynevezett másodlagos preferenciák azt mutatják, hogy Fekete-Győr András és Márki-Zay Péter támogatói Karácsony Gergelyt szeretik, a két aspiránsnak az ő javára érdemes visszalépni. Ráadásul a Momentum esetében ez egybe is esik azzal, hogy a Momentum számos megállapodást kötött az MSZP–Párbeszéd–LMP hármassal. (Igaz, Márki-Zay esetében létezik egy jobbikos remény, hogy támogatóinak egy része jobbikos, így bárki javára is áll ki a sorból, híveinek egy része besorol Jakab mögé. Hogy ez a feltételezés helytálló vagy sem, azt senki sem tudja, annyi biztos, hogy polgármesterré választásakor mindkét esetben számos jobbikos támogatója volt.)

A második forduló mozgásairól ­akkor érdemes tippelni, ha az első menet végére kiderül, hogy bármelyik miniszterelnök-jelölt képes volt-e értelmezhető különbséggel lelépni társait.

Nyugdíjas a partvonalról„Ugyan már! A Jobbik szélsőségei már a Mi Hazánkban acsarkodnak tovább, a kommunistákra pedig a fideszesek emlékeztetnek leginkább” – legyint J., egy somogyi kistelepülésen élő nyugdíjas. J. baloldali szavazó, aktív támogatója az ellenzéki összefogásnak. Mint mondja, már Heller Ágnes elhíresült interjúja előtt is „összefogás-szavazó” volt, utal a Publicus Intézet által is létezőnek mért választói attitűdre. (A két évvel ezelőtt tragikusan elhunyt filozófus 2017-ben nyilatkozta, hogy minden ellenzéki pártnak, még a Jobbiknak is össze kell fognia a Fidesz ellen, mert az nem egy párt, hanem a zsarnokság összeesküvése – a szerk.) „Összegyúrnám a jókat – meséli J. ezekről az időkről. – Sokan gondolják úgy, hogy minden politikus korrupt disznó, pedig ez nem igaz. Vannak tisztességesek. Az viszont baj, hogy a Fidesznek »köszönhetően« ma már jobban elfogadják a magyarok a korrupciót, mint a melegeket. Itt tartunk. Számos dolgot nem tudok megbocsátani Orbánnak és a sleppjének, az egyházak terpeszkedésétől a társadalombiztosítás szétbarmolásáig, de ebben az egészben a slepp a valódi dráma. Tudatlan, bunkó, ízléstelen garnitúra ez. Ezért nem igazán érdekel, hogy a DK hogyan negligálja az előválasztási bizottság döntését egy jelöltről, vagy hogy a zuglói szocialisták hogyan kekeckednek Hadházy Ákossal! Csak egy dolog érdekel: úgy mutassunk ajtót a kivagyi fideszes gengsztereknek, hogy ne tudjanak visszamászni az ablakon” – rímel J. ravaszul Orbán Viktor szavaira, aki a szovjetek eltanácsolásakor használta ugyanezt a képet. (Nem 1990-ben, hanem 2007-ben – a szerk.) J. rákeres a neten, és hamar megtalálja a vírusvideót. „Azt üzenjük egyfajta új Nyugat-nemzedékként innen a fiataloknak – zengi az ellenzéki Orbán a Gyurcsány-kormány külpolitikáját ostorozva –, hogy továbbra is tartsanak ki a nyugatos Magyarország mellett, ne engedjék, hogy Magyarországot erről az útról letérítsék, szeressék, hogy Magyarország nyugatos ország, ami azt jelenti, hogy hiszünk az emberi akarat szabadságában és hiszünk az egymásért vállalt kölcsönös felelősségben, ami elválaszthatatlan része a nyugati kultúrának.” Ehhez képest Putyinnak és a kínai kommunistáknak nem is ablakon kellett visszamászniuk, lezárt Budapesten parádéznak be konvojaik a városba majd’ minden évben, és a legnagyobb titkosított vasúti-atomerőművi-egyetemépítési bizniszeket az unióban éppen Orbánékkal kötik vagy tervezik kötni, sorolja a közbotrányokat J. Aki valójában azt a szavazót testesíti meg, akinek ideáltípusát Bruck Gábor rajzolta meg minapi Facebook-posztjában. A kommunikáció- és kampányszakértő szerint az ellenzéki közösség nincs rossz helyzetben, a választóiknak nincsenek irreális elvárásaik. Egyetlen dolgot akarnak: megszabadulni Orbántól. „Ennek érdekében elmondom, hogy én mit teszek. Ha az előválasztáson nem az én jelöltem nyer, akkor az érzéseimet majd visszafogom. Nem kritizálom a közös jelöltet. Nem bántom, nem gyalázom az összefogást, vagyis semmikép sem leszek az ellenzék kerékkötője. És nem leszek kiábrándult semmittevő sem. A pokolban a legforróbb hely azoknak van fenntartva, akik nagy morális konfliktus esetén semlegesek maradnak, csak a partvonalról nézik az eseményeket, így mondta Martin Luther King” – fejezi be nagy tetszést arató gondolatait Bruck. „Szívemből szóltál… a Fidesz a mi talibánunk” – jött a több száz reakció közül az egyik legerősebb-legvelősebb.