klíma;2050;Innovációs és Technológiai Minisztérium;klímasemleges;klímastratégia;

2021-09-06 07:00:00

Elkészült a 2050-es klímaútiterv, ám annak részleteit homály fedi

A kormány elfogadta a nettó szén-dioxid-kibocsátás-mentesítés Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia elnevezésű, eredendően tavaly év végére ígért, 29 éves menetrendjét. Hogy pontosan mit, az vasárnapig nem derült ki.

A kormány elfogadta a Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiát (NTFS) - derült ki a pénteki Magyar Közlönyből. Az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) korábbi közlései szerint ez a terv tartalmazná a 2050-re vállalt nettó szén-dioxid-kibocsátás-mentesítés eléréséhez szükséges útitervet. A kormányhatározat többek között felhatalmazza az innovációs és technológiai minisztert, valamint a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztert, hogy a társadalmi összköltség alapján legkedvezőbb megoldások megvalósítása érdekében, a kevésbé megfelelő, párhuzamos, alacsony kihasználtságú, korlátozott hozzáadott értékű távhő-, földgáz- és villamosenergia-elemek kivezetésével intézkedjenek a hazai lakossági fűtés felmérésére és átalakítására.

Szakértők szerint csak ez az egy mondat több tízezermilliárdos - évi több ezermilliárdos - költséget fed. Mint emlékezetes, Orbán Viktor, többszöri vétó után, 2019 végén csatlakozott a 27 uniós tagállam - így egységessé vált - céljához. Röviddel ezután 50 ezer milliárd forintos költségigényt támasztott, javarészt az EU-val szemben. Az NTFS kidolgozásában jelentős szerepet játszó, idén év elején távozó klíma- és energiapolitikai államtitkár, Kaderják Péter viszont kutatói minőségében ezt már 24 ezer milliárdra "pontosította". (De egyesek szerint a cél halasztása drágább lenne.) Bár a kormány 2019 végén, egy eldugott honlapon mindössze néhány napot biztosított az NTFS véleményezésére, a sajtóbotrány nyomán a kérdőívet végül több mint kétszázezren töltötték ki. Az NTFS elkészítését eredetileg tavaly év végére ígérték. 

Magyarország a gazdasági növekedés és jólét veszélyeztetése nélkül éri el az - EU-tagállamok közöl elsőként törvénybe foglalt - 2050-es klímasemlegességet - idézi az ITM szombati közleménye Steiner Attila energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárt. 2000 óta a GDP-növekedés mellett is csökkent a szén-dioxid-kibocsátás. (Megjegyzendő: más szempontok alapján ugyane adatsorból számos, az Orbán-kabinetre nézve kedvezőtlen következtetés is levonható.) Megismétlik: céljuk, hogy az átmenet miatt ne nőjön a családi rezsi és a költségek jelentős részét a legnagyobb szennyező vállalatok fizessék. Ez utóbbi elképzelésük módszertanával változatlanul adósak.

Azt, hogy az elfogadott NTFS mit tartalmaz, egyelőre nem tudni, mert azt - a határozat ellenére - a kormányzati honlapon vasárnap estig nem leltük fel.