Armin Laschet, a német keresztény uniópártok kancellárjelöltje a jelek szerint nem képes meggyőzni a választókat arról, hogy ő a legalkalmasabb az ország vezetésére. Minden erre vonatkozó kísérlete eddig kudarcba fulladt. Múlt héten közölte, egy „teammel” folytatja a kampányt, nyilvánvalóan azzal a céllal, hogy ne csak rá vetüljön a reflektorfény a CDU/CSU választási hadjárata során. Mivel a közvélemény-kutatási adatok az ő szempontjából nem javulnak, a szociáldemokraták 3-5 százalékkal vezetnek a keresztény uniópártok előtt, Laschet minden mindegy alapon politizálhat, amelynek lényege: azzal támadni az SPD-t és kancellárjelöltjét, Olaf Scholzot, hogy amennyiben pártja nyerné meg a parlamenti választást, úgy a kabinetbe beveheti a NATO-t elutasító és Oroszországot barátnak tekintő Balpártot.
Laschet egy rendezvényen színvallásra szólította fel Scholzot annak kapcsán, ki akar-e nevezni balpárti minisztert, „igen vagy nem?" Való igaz, Scholz esélyeit egyedül az ronthatja, ha sikerül összemosni őt a társadalomban nagy ellenérzésekkel figyelt Balpárttal. S ez utóbbi tömörülés sem segíti az SPD kancellárjelöltjét, hiszen már nyíltan készül egy esetleges koalíciós szerepvállalásra. A Balpárt társelnöke, Susanne Hennig-Wellsow a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak azt mondta: "Az ablak tágabbra nyílt, mint valaha. Mikor, ha nem most?" Kifejtette, „a párt történetében először” koalícióra készülnek az SPD-vel és a Zöldekkel. A párt csúcsjelöltjei, Janine Wissler és Dietmar Bartsch hétfőn már a tárgyalások legfontosabb pontjait tartalmazó dokumentumot is bemutattak.
Scholz, illetve Saskia Esken, az SPD elnöke ugyan kategorikusan valóban nem zártak ki egy baloldali koalíciót, de mind nagyobb távolságot igyekeznek tartani a Balpárttól. A berlini Tagesspiegelnek adott interjújában Scholz minden korábbinál világosabban emelte ki, milyen szakadék van az SPD és a baloldali politikai erő között. Szerinte a Balpárt nem teljesítette a közös kormányzást illető olyan minimális követelményeket, mint a NATO, a hatékony és eredményes költségvetés, illetve a transzatlanti partnerség melletti egyértelmű elkötelezettség. „Ezekről nem nyitunk vitát” – fejtette ki Scholz, majd hozzátette, aki az SPD-re szavaz, az arra számíthat, hogy ezeket az értékeket sosem vonják kétségbe. Az Insa vasárnapi felmérése szerint az SPD 25, a CDU/CSU pedig 20 százalékon áll. A Zöldek 16, az FDP 13, az AfD 12, a Balpárt pedig 7 százalékot kapna. Christian Lindner, az FDP elnöke úgy vélte, az uniópártok esélyei továbbra is jobbak az új kormány megalakítására. Mint fogalmazott, a CDU/CSU szélesebb körű koalíciós lehetőségekkel rendelkezik.
Egyes vélekedések szerint a továbbra is rendkívül népszerű kancellárnak, Angela Merkelnek aktívabban kellene kampányolnia a CDU mellett. Erre szólította fel hétfői cikkében a Tagesspiegel című lap is. Hétvégén egyébként közös fellépésen vett részt Laschettal, mint mondta, sikeresen vezeti a legnagyobb német tartományt, Észak-Rajna-Vesztfáliát, de egyesek ennél nagyobb elkötelezettséget várnának tőle.