Lánchíd;Magyar Katolikus Püspöki Konferencia;Pannonhalma;zsidó szervezetek;Ferenc pápa;

Ferenc pápa: Pannonhalma és a Lánchíd legyen a közös jövőnk, a béke és a szeretet jelképe

A katolikus egyházfő az egyházi vezetőkkel találkozva megemlékezett Magyarország nagyjairól, köztük a zsidó származásúakról, de szólt az európai antiszemitizmusról is.

Magyarország szent helye Pannonhalma, ahol nemrég a különböző felekezetek közösen imádkoztak az országért és világért, a közös útért. Köszöntöm Ábrahám nemzetének a gyermekeit is – mondta Ferenc pápa beszédében, miután a Szépművészeti Múzeumban találkozott a magyar püspöki kar tagjaival, valamint a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa és a magyarországi zsidó szervezetek delegációjával. A katolikus egyházfő testvéreinek nevezte a vallási vezetőket, kiemelve:

„Le kell bontani a falakat, amelyek elválasztanak bennünket: ne idegent, hanem barátot, testvért lássunk egymásban!”

Ferenc pápa: Rós ha-sána és Jom kippur alakalmából jókívánalmait küldte a zsidó közösségnek, és mint hangsúlyozta, ahogyan a Szentírás is bemutatja, átalakulást vár, hogy a vallási közösségek között szolidaritás és béke legyen.

„Ahogyan Ábrahám, aki elhagyta az atyai házat, nekünk is hátra kell hagyni a múlt ellentéteit, a gyűlöletet. A Lánchíd Budapest jelképe, amely egyben tartja a szemeket és a Duna két oldalát. (...) Mi vagyunk vagyunk a Lánchíd láncában a szemek”– fogalmazott az egyházfő.

Beszédében megemlítette, hogy létre kell hoznunk „a szövetség hídját”. Nem a saját önzésünket, egónkat kell középpontba állítani, hanem az integrációt. Mint fogalmazott: át kell alakítani az antiszemitizmus veszedelmét, amely ma is jelen van Európában és másutt is. Újfent felhívta a figyelmet arra:

„Tiszteletben kell tartanunk a másikat, mert Isten szavai: az áldás és a békesség. A Lánchíd, ennek a városnak a legrégebbi és legismertebb jelképe, amely emlékeztet a múltra, a szenvedésre, az üldöztetésre, de lelki örökségünkre is, hogy létre hozzunk egy másféle jövőt! Magyarország nagy alakjaira, köztük a zsidó származásúakra gondolok, akiknek brilliáns fénye sokak számára ragyogást hozott.”

Róma püspöke szerint a Lánchíd emlékeztet a Soára, a koncentrációs tábora is, és arra, hogy vissza kell térni a gyökerekhez.

„Virág voltam, gyökér lettem, hogy tápláljuk a Földet! Istent nem fentről, hanem egy másik oldalról kell várni, onnan, ahol a gyökerek vannak, csakis akkor élhetünk a magasban. A szeretet és a béke gyökereinek, az egység magvetésének kell lennünk, járjunk tovább ezen az úton!”– szólított fel mindenkit Ferenc pápa.