Orbán Viktor;

- Orbán Viktor: készül a magyar vakcina, jól állunk a fejlesztéssel

A miniszterelnök szerint a járvány negyedik hulláma mindenkit elér, jó ha van a zsebünkben maszk, de az oltás a legjobb megoldás.

A koronavírus-járvány negyedik hulláma lassan bekeríti Magyarországot, Romániában egyenesen tragikus a helyzet, megteltek a kórházak, ezért kérésükre 50 beteget átveszünk. Tény, hogy ott 29 százalék az átoltottság, míg nálunk 59 százalék – vázolta a jelenlegi járványügyi helyzetet Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli interjújában azzal büszkélkedett, hogy nálunk egy évvel ezelőtt háromszor annyi fertőzött volt és kétszer annyian kerültek kórházba, mint most, tehát „az oltás működik”. Figyelmeztette is „az embereket”:

„Nem fogják elkerülni a negyedik hullámot, ráadásul a delta variáns sokkal agresszívabb, a veszély nagyobb és súlyosabb megbetegedést okoz. A hétvégén én is megkapom a harmadik oltást, mert az felér egy életbiztosítással.”

Miután a Magyar Tudományos Akadémia a napokban a maszkviselés fontosságára hívta fel a figyelmet, a kormányfő úgy vélekedett:

„Jó ha van a zsebünkben maszk, nálam is van mindig, de az nem véd meg minket, csak az oltás.”

Orbán Viktor szerint a nyáron felkészült a kormány, s mindenük van, vakcinák, lélegeztetőgépeik, orvosaik, ápolóik, és mindenkit el tudnak látni. Azzal kapcsolatban, hogy Szijjártó Péter többször is nyilatkozott arról, hogy az orosz Szputnyik-vakcinát gyártani fogjuk Magyarországon, a miniszterelnök megjegyezte:

„Ugyan jó, hogy mire a debreceni vakcinagyár elkészül, addig kössük le a kapacitásokat, azonban sokkal fontosabb a magyar vakcina. Futballhasonlattal, én nem szeretem elkiabálni a meccs eredményét, de van egy tudományos mérkőzés: mi magyarok is elkezdtünk fejleszteni vakcinát, jól állunk, miért ne lehetne legalább olyan jó, mint másoké, sőt azoknál is jobb. A fejlesztés kezd összeállni, jó irányban halad.”

A miniszterelnök a Kossuth Rádió munkatársának a felvetésére, miszerint Magyarországra „minden felől jönnek a migránsok”, és ráadásul Brüsszel „újból elővette” a kötelező kvóta kérdését, és „ránk akarják erőltetni az akaratukat”, azt mondta, hogy „a nyugatiak” nem bíznak magukban. Szerinte nem tudnak úrrá lenni a demográfiai válságon, és úgy gondolkodnak, ha nem születik elég gyerek, „jó lesz egy afrikai vagy ázsiai is, darab-darab”. 

„Ők föladták a biológiai küzdelmet, de mi még tartjuk magunkat. A magyar fiatalok akarnak gyermekeket, nálunk helyreállhat az egyensúly. A nyugati gőgből adódik, hogy ránk akarják erőltetni a migránsokat. Ha pedig ránk akarnak tukmálni bármit is, a magyart ellenáll. Mi is szervezzük az ellenállást, sok-sok kis Dávid harcol Góliát ellen, itt Közép-Európában”– summázta a bevándorlókérdést.

A jövő évi választás közeledtével ismét középpontba került a „rezsiharc” is, legalábbis a rádiós kérdező szerint, az emelkedő európai energiaárak közepette. Orbán Viktor itt is helyzetértékelést tartott: 

„a 2010-ben kezdődő »polgári-kereszténydemokrata« kormányzás kezdetén már rezsicsökkentő politikát folytattunk, mert a Gyurcsány-Bajnai kormány idején az árak az egekben voltak, amelyeket tizenötször emeltek. (…) Bécsben és Berlinben ma az áramért és a gázért a többszörösét fizetik az emberek, mint nálunk. Az ellenzék piaci árakat követel, de ha így lenne, ma évente több százezer forinttal többet fizetne egy magyar család, ezt nem engedjük…”

A kormányfő ezután megismételte korábban többször is elhangzott állításait Brüsszelről, hogy további áram- és gázárat akar emelni klímavédelemre hivatkozva, s a többletet nem a „klímaromboló cégekkel”, hanem a lakossággal akarja megfizettetni. Orbán Viktor szerint az uniós elképzelés nyomán minden családnak fizetnie kellene, ahol saját tulajdonú lakás és autó van. Ezért hazánk a V4-ek országaival együtt a jövő heti uniós csúcson ezeket az elképzeléseket módosító javaslatokkal készül. A rezsi kapcsán ismét a Nyugatról elmélkedett.

„Ma egy olyan kultúra alakult ki a nyugat-európai országokban, ahol a politikusoktól azt várják el, hogy testületeket vezessenek, menedzselgessenek, mert az erős vezetőből baj is lehet, volt már rá példa. Van ebben némi igazság, ha a dolgok jól mennek, de most nem ez a helyzet”– állapította meg Magyarország miniszterelnöke.

Milliárdokat szednek be évente az autósoktól a fővárosi önkormányzatok, és bár a díj java ma is az üzemeltetésre megy el, a korábbi külsős cégek kiváltásával több helyen is sokat spóroltak.