Színház- és Filmművészeti Egyetem;Burgtheater;MITEM;Vidnyászky Attila;Sebastian Kurz;

- Politizál a bécsi színház

A chatprotokoll című előadásban a színészek a nemrég kirobbant korrupciós botrány chatüzeneteiből olvastak fel.

A bécsi Burgtheater színészei egy húsz perces videóban különböző osztrák politikusok szerepébe bújtak bele, úgymint a korrupciós vádak miatt lemondott kancellár, Sebastian Kurz és a pénzügyminisztérium korábbi kabinetfőnöke, Thomas Schmid – írja a Der Standard nevű osztrák napilap hírportálja. A Kurz-ügy: A chatprotokoll (Causa Kurz: Die Chatprotokolle) című előadásban a színészek a nemrég kirobbant korrupciós botrány chatüzeneteiből olvastak fel a bécsi Hadtörténeti Múzeum épületében – videora rögzített produkció a derStandard.at és burgtheater.at oldalakon érhető el.

Mint azt lapunk korábban megírta Sebastian Kurznak bő egy hete azért kellett lemondania a kancellári tisztségről, mert a rendőrség által helyreállított chatüzenetekből kiderült: párttársain és más politikusokon átgázolva kaparintotta meg a kancellári tisztséget, s kampányát közpénzből finanszírozta. Távozása után ugyanakkor az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke maradt. 

Az osztrák nemzeti színház, azaz a Burgtheater az elmúlt években a magyar politikai életet is jócskán kritizálta. Tavaly Martin Kušej, művészeti igazgató fejezte ki szolidaritását a Színház- és Filmművészeti Egyetem tüntetőivel, a teátrum művészei pedig fotókkal fejezték ki támogatásukat. 2015-ben pedig a társulat egyik tagja a budapesti a Nemzeti Színházban tartott Madách Nemzetközi Színházi Találkozón (MITEM) előadott vendégjátékuk, A sirály előadása után olvasott fel egy, a magyarországi demokráciát féltő politikai nyilatkozatot. Akkor az eseményre az előzetes programtól eltérően – sem Karin Bergmann az intézmény intendánsa, sem Jan Bosse, a darab rendezője nem jött el a társulattal. Vidnyánszky Attila ekkor írt Karin Bergmann-nak, amelyben magyarázatot kért a történtekre. Noha a válaszlevelet nem hozták nyilvánosságra, Bergmann kifejtette, hogy a MITEM-en való részvételüket megtiszteltetésnek vették, és egy esetleges újabb meghívás esetében szívesen érkeznek ismét Magyarországra, valamint hangsúlyozta, a Burgtheaterben véleményszabadság van, és ezt képviselik más színházakban is. 2014-ben is kifejezték politikai nemtetszésüket: ekkor távol maradtak a Nemzeti Színház első nemzetközi fesztiváljáról, és így fogalmaztak: "a jelenlegi magyar kormány kultúrpolitikusaival, köztük Balog Zoltán miniszterrel és Vidnyánszky Attilával szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ők a találkozásainkat utólag gyakran másként állították be, mint ahogy azok zajlottak". 

A gyerekkönyvek világában sokaknak a Pagony jelenti a kiindulópontot. A kiadó és könyvesbolthálózat alapítóival húsz éves fennállásuk kapcsán alapértékekről és kihívásokról beszélgettünk.