Huszonötezer embert várnak Glasgowba a hónap végén kezdődő, évenként megtartott ENSZ Klímakonferenciára (COP26). Olyan esemény lesz ez, amelyen a nemzetközi szervezet Keretegyezmény a Klímaváltozás Ellen (UNFCCC) projektjének mind 197 országa részt vesz. Ahogy közeledik az időpont, sorra jelennek meg azok a tanulmányok, amelyek azt mutatják be, melyek azok a veszélyek, amelyekről beszélni kell majd az egy hétig tartó gyűléseken.
A Climate Center nonprofit szervezet azokról, a Princetoni Egyetemmel és Potsdami Klímahatás Kutató Intézettel közösen végzett vizsgálatokról adott ki elgondolkodtató képekkel illusztrált jelentést, hogy mi történne, ötven tengerparti nagyvárossal, ha a világon az átlaghőmérséklet 3 celsius fokkal emelkedne az ipari forradalom előttihez képest. A klímatudósok már most augusztusban azt jelezték, hogy 1,2 fokkal efölött vagyunk, és a határ 1,5 fok, amely felett már nagyon komoly hatásokkal kell szembenéznünk. Ha a káros gázok kibocsátása most azonnal elkezdene csökkenni, és 2050-re elérné a nulla szintet, a csúcs akkor is 1,5 fok felett lenne. A kevésbé optimista becslések szerint, ha a károsanyag kibocsátás még 2050-ben is magas szinten folytatódik, akkor 2060-2070 körül a csúcs 3 fok is lehet, és az óceánok szintjének emelkedése ezután még évtizedekig folytatódik. ,,A mai választásainkkal tesszük le a jövőbe vezető utunk alapjait. Ez a kutatás és a képek jelzik a glasgow-i COP26 megbeszéléseinek tétjeit” - monta Benjamin Strauss, a Climate Central tudósa, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók a globális emelkedési és népességnövekedési adatokat használták, hogy kiemelemezzék azokat a területeket, amelyek a legérintettebbek a tengerszintnövekedésnek: ezek a Dél-Kelet-Ázsiai régióban találhatók. A kis szigetek csaknem teljesen elmerülhetnek, Ázsiában a tíz legveszélyeztetettebb régióból nyolcban 600 millió embert fenyegetnek az áradások már három fok alatti hőmérséklet-növekedés esetén is. Miközben Kína, India, Vietnám, és Indonézia a legveszélyeztetettebbek, ezek azok az országok, ahol a szénfelhasználási kapacitások még a legutóbbi időkben is nőttek. Ha a felmelegedés eléri a 3 fokot, a Climate Central szerint Kínában 43 millió ember fog magas vízállás alatti területen élni 2100-ra, és további 200 milliót fenyeget hosszú távon az emelkedés. Még az egy fok kis töredéke is egyre rosszabb helyzetet teremt. Az olyan rendkívüli időjárási jelenségek, amelyeket ezen a nyáron tapasztaltunk, egyre gyakoribbak lesznek, 1,5 foknál már szinte felismerhetetlen lesz a korábbi időjárás.
A világon jelenleg 385 millió ember olyan területen él, amelyet előbb-utóbb elnyel a víz akkor is, ha az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkeni kezdene. Ha pedig megállna 1,5 fokon, az akkor is 510 millió ember lakhelyére lenne hatással. Ha pedig 3 fokot éri el, az már 800 milliót területét lepné el. A kutatók megjegyzik, nem állnak rendelkezésükre mindenről pontos adatok, és már több helyen tettek intézkedéseket a víz ellen, de a szegényebb országok pénzhiány miatt hátrányban vannak az USA és az Egyesült Királyság országai mögött.