MSZP;program;

2021-10-21 06:25:50

Együttműködésre ítélve

Miután véget ért a rengeteg vitával és érzelmi túlfűtöttséggel tarkított előválasztás, van néhány tanulság, amivel szembe kell néznünk. Az egyik, hogy továbbra is együttműködésre vagyunk ítélve. Bár voltak politikusok, akik azt gondolták, hogy az ellenzéki oldalon majd kialakul egy domináns erő, amely vezető szerepet kap, kiderült, hogy ilyen nem lesz. Nagyjából kiegyenlítettek az erőviszonyok a DK, a Jobbik és az MSZP-Párbeszéd szövetség között. Márki-Zay Péter kulcsszereplővé vált, és a Momentum is fontos tényezője lett a politikai palettának. Ebből pedig az következik, hogy tárgyalnunk kell és egyezségre jutni, mert a jövő koalíciója sokszínű lesz, amelyben sem a jobboldaliak, sem a baloldaliak, sem a liberálisok nem rendelkeznek túlerővel. Mindenkire egyaránt szükség van!

Tudom, most sokakban megfogalmazódik a kérdés: vajon miként működhet majd együtt ez a sokszínű ellenzéki szövetség? Hogyan leszünk képesek együtt gondolkodni és cselekedni az egységes Fidesszel szemben? Való igaz, a feladat nem könnyű. Egyrészt az előválasztási kampány során rengeteg indulat szabadult fel a választókban, másrészt markánsan megmutatkoztak a pártok ideológiái közti különbségek. És persze ne legyenek kétségeink: a Fideszben is folyamatosan jegyzeteltek, hogy éket verhessenek közénk. A hazug propaganda már most azon dolgozik, hogy valamennyi különbözőségünkből egy olyan bomlasztó elegyet kotyvasszon, amit visszafröcskölhet ránk. Mindent meg fognak tenni, hogy a különböző ellenzéki táborok egymással szembeni ellentéteit és indulatait előbb csak repedésekké, majd szakadékokká mélyítsék.

A mi közös, történelmi felelősségünk az, hogy megtaláljuk azt a kötőanyagot, ami nemcsak összetartja az ellenzéki választókat, hanem sikerre is viszi őket 2022 tavaszán.

Szerencsére az eszköz ehhez itt van a kezünkben. Úgy hívják: közös ellenzéki program. Most már nemcsak nagy vonalakban kell arról beszélni, hogy azonosak a céljaink, hanem ki kell tenni az emberek elé, hogy mik is azok a konkrét intézkedések, amiket véghez fogunk vinni. Ha így teszünk, a választók – és nem csak az ellenzékiek! – pontosan látni fogják, mitől lesz jobb az életük, ha az ellenzéki szövetségre szavaznak. Ezek olyan konkrétumok, melyek alkalmasak arra, hogy közös platformra hozzák a különböző pártok szavazóit. Ráadásul egy konkrét és jól kommunikált program azokat a bizonytalanokat is meggyőzheti, akiket eddig távol tartott az ellenzéki táborok közti vitatkozás.

Az előválasztás során a pártok jelöltjei nemcsak azért találkoztak a választókkal, hogy meggyőzzék őket, hanem beszélgettek is velük, meghallgatták a javaslataikat és rengeteg tapasztalatot szereztek. Mostanra már pontosan tudjuk, hogy az emberek mivel elégedetlenek, mire lenne szükségük, min szeretnének változtatni. Az MSZP ezekre a javaslatokra alapozva állította össze a Kormányváltást! Korszakváltást! programját. Kimentünk az emberek közé, majd az így begyűjtött tapasztalatokat szakértők százainak segítségével egy koherens és végrehajtható programmá formáltuk. Bár ezen a dokumentumon az MSZP emblémája van, tudom, hogy a többi párt is hasonló tapasztalatokat szerzett, hisz nincs két Magyarország. Most tehát arra kell törekednünk, hogy megtaláljuk azokat a közös programpontokat, amelyekben egyetértünk. Háttérbe kell tolnunk azt, ami elválaszt, és azt, ami ellentéteket szít. Ez persze mindenkitől türelmet, megértést és kitartást igényel, de ha világossá tesszük, hogy mit akarunk, mire készülünk, azzal még új szavazókat is nyerhetünk.

Mondok is néhány példát.

Helyre kell állítani a demokráciát és a jogállamot. Ebben, úgy gondolom, minden ellenzéki párt egyetért. Ma a fideszes hatalom támadja a bíróságokat és nem hajtja végre azok döntéseit. A Fidesz fokozatosan eltünteti a sajtószabadságot, felszámolják az oktatás, a tudomány és a művészetek szabadságát, kiüresítik a demokratikus intézményeket, és saját pártkatonáikat ültetik be ezek élére. Ezért mondjuk azt, hogy nemcsak kormányváltás, hanem korszakváltás is kell. Nekünk egy olyan országot kell létrehoznunk, ahol a kormánytól független az igazságszolgáltatás, szabad a sajtó, nem vegzálják a civileket, békén hagyják és segítik a művészeket, tudósokat. Olyan országot akarunk, ahol nemcsak a tehetősek számára adott az érvényesülés lehetősége, hanem mindenkinek esélye van a boldogulásra. Új alkotmány kell, új, igazságos választási rendszer, helyreállított önkormányzatiság és az államtól független egyházak. Ne csak mondjuk, hogy le a korrupcióval, hanem vállaljuk nyíltan: csatlakozunk az Európai Ügyészséghez! El kell törölnünk a rabszolgatörvényt és meg kell erősítenünk a szakszervezeteket, mert a most még kizsigerelt dolgozók jogait csak erős érdekvédelem tudja garantálni. Úgy gondolom, ezek olyan célok, amiket a közös miniszterelnök-jelölt és a jelenleg még ellenzéki pártok egyaránt képviselhetnek, hisz egybeesik az emberek akaratával.

De hasonlóan erős közös akarat áll egy esélyteremtő állam létrehozásának szándéka mögött is. Mondjuk ki: több forrást teszünk az egészségügyi rendszerbe és növeljük az egészségügyi dolgozók fizetését! Az emberek akarata az is, hogy esélyteremtő oktatási rendszert hozzunk létre, amelyben egyetlen tehetséges fiatal sem kallódhat el. Minőségi oktatás pedig csak úgy lehetséges, ha csökkentjük a kötelező tanórák számát és olyan fizetést adunk a pedagógusoknak, ami vonzóvá teszi ezt a hivatást.

A fizetések emelése és a munkanélküliek hatékonyabb megsegítése szintén a közakarat által megfogalmazott igény, akárcsak a nyugdíjak felzárkóztatása. Az MSZP-nek ezekre is konkrét, kidolgozott programja van. Mi azt mondjuk, legyen adómentes a minimálbér, a mediánbérig sávos adójóváírással nőjenek a bérek, a nyugdíjak emelésébe pedig ne csak az inflációt, hanem a fizetések növekedését is számítsuk bele. Az álláskeresési járadék összege legyen havonta legalább 100 ezer forint és folyósítsák 9 hónapig. Tudjuk, hogy vannak más ellenzéki javaslatok is, de hozzuk közös nevezőre az elképzeléseinket, hogy egy közös ajánlatot tehessünk az emberek elé!

Hasonlóan égető probléma a brutális drágaság. Mi azt javasoljuk, hogy az élelmiszerek áfája csökkenjen 18 százalékra, az alapvető élelmiszerek adója pedig mindössze 5 százalék legyen. Az is széleskörű igény, hogy az emberek olcsóbb lakásokat és megfizethető rezsit szeretnének. Mi évente 15 ezer új bérlakást javaslunk kialakítani, amiket nem lehetne eladni. A csokot megtartanánk, de úgy, hogy az a valóban rászoruló családok számára is elérhető legyen. Olyan lakásfelújítási programot kezdeményezünk, amelyet önerő nélkül is igénybe lehet majd venni. Törvényben tiltanánk meg az elhelyezés nélküli kilakoltatást, a létfenntartáshoz szükséges alapvető közszolgáltatásokat pedig mindenkinek megfizethető áron javasoljuk biztosítani. Úgy gondolom, ez is egy olyan elképzelés, amelyben könnyen közös álláspontra juthatunk.

Mint ahogy valószínűleg abban sincs köztünk nagy véleménykülönbség, hogy Magyarországon kapjon nagyobb súlyt a környezetvédelem és a fenntarthatóság. Mi egy olyan zöld fordulatot szorgalmazunk, melynek része a megújuló energiaforrások felhasználásának támogatása, a környezetkímélőbb közösségi közlekedés és szabad vizeink megvédése.

A részleteken persze lehet csiszolgatni, de abban talán nincs köztünk nagy nézetkülönbség, hogy ha megállapodunk, és ezt is odatesszük a választók elé, sokkal egyértelműbb lesz, miért érdemes az ellenzéki szövetségre szavazni.

Az MSZP alkalmazta először sikerrel az előválasztás intézményét még 2019-ben. Most, a két forduló során is mindent megtettünk, hogy motorja legyünk az ellenzéki együttműködés kiteljesítésének. Ezt a munkát folytatjuk most azzal, hogy kezdeményezzük egy közös ellenzéki program elfogadását. Csak így, konkrét célkitűzésekkel teremthetünk még erősebb egységet, és verhetjük vissza a Fidesz bomlasztási kísérleteit. Az általunk javasolt közös ellenzéki program pedig nem csak egyben tartja az ellenzéki választók táborát, hanem új szavazók bevonásával a 2022-es győzelem esélyét is jelentősen megnöveli. Mi készen állunk!