rendőrség;Orbán Viktor;tüntetés;Emberi Jogok Európai Bírósága;betiltás;

2021-10-21 18:53:14

Strasbourgi ítélet: a rendőrség jogsértően tiltotta be hét éve a tüntetést Orbán Viktor házánál

Nem ez az első elmarasztalás a magyar hatóságok – bírósági asszisztálással jóváhagyott – önkényes döntése ellen.

Orbán Viktor háza előtt is tüntettek volna a devizahitel-károsultak, a rendőrség azonban a törvényben nem szereplő indokokra hivatkozva, feltételezésekre alapozva tiltotta meg a 2014 végén szervezett demonstrációt. Az előzetes tiltás jogsértő volt – ezt a szervezőt képviselő Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közölte a Népszavával a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága döntése után.

Mint azt a jogvédők felidézték, a tüntetés szervezői több budapesti helyszínen is demonstrálni szerettek volna a bankok és a kormány ellen. A rendőrség azonban számos helyen, köztük Orbán Viktor miniszterelnök háza előtt megtiltotta a gyűlés megtartását, annak ellenére is, hogy a szervezők több ponton elfogadták a rendőrség kérését: tíz percre rövidítették a tüntetés időtartamát, és nem hajtottak volna be autóval az utcába.

A hatósági tiltás indokai között szerepelt, hogy a lakóövezetben megtartott tüntetés sértené a környéken lakók családi és magánélethez fűződő jogát, mert a gyülekezők beláthatnak a kertekbe és a lakóknak nincs módjuk kitérni a rendezvényen elhangzó közlések elől, sértené a szabad mozgáshoz való jogot, mert a munkából és iskolából hazaérkező lakóknak kerülőutat kellene igénybe venniük, a gyülekezés félelmet kelthet a környékbeli iskolába járó gyerekekben, illetve a miniszterelnök utcájában a Terrorelhárítási Központ személy- és létesítménybiztonsági intézkedést rendelt el. A bíróság most megállapította: 

A TASZ megjegyezte, a csütörtöki ítélet már a második döntése, amely jogellenesnek találta a magyar miniszterelnök háza elé szervezett tüntetés megtiltását. Amint azt lapunk is megírta: tavaly egy másik, szintén a TASZ által képviselt devizahitel-károsult aktivista ügyében mondta ki a strasbourgi bíróság, hogy az általa szervezett tüntetést nem lehetett volna önkényes, törvényen kívüli indokkal megtiltani.

Hozzáfűzték azt is, hogy kormány az alkotmánybírósági döntés nyomán dolgozott ki új gyülekezési törvényt, amit a parlament 2018-ban el is fogadott, és aminek kapcsán számos kritikát a TASZ számos kritikát megfogalmazott.

(Képünkön a devizahitel-károsultak egyik tüntetése