;

oltás;COVID-19;

- London vonakodik a kötelező vakcinától

Feszült várakozás előzi meg november 11-ét, a szociális gondozók elvárt dupla beoltottságának határidejét.

Nagy figyelmet kapott a napokban az Oxford Vaccine Group igazgatójának, Sir Andrew Pollard professzornak a nyilatkozata, melyben az Egyesült Királyságban tapasztalt rendkívül magas Covid-19 esetszámokat az intenzívebb teszteléssel magyarázta. A westminsteri parlament alsóházának tudományos és technológiai bizottsága előtt felszólalva a tudós azt bizonygatta, hogy a nemzetközi összehasonlításban magas brit, de különösen angol számok nem veszik figyelembe az ellenőrzési rendszerben tapasztalható különbségeket az egyes országok között. Pollard ismeretei szerint Nagy-Britanniában tízszer annyi tesztet végeznek el naponta, mint a többi nyugat-európai országban, ami nem jelenti azt, hogy tízszer annyi az új megbetegedések száma is, de mindenesetre több új eset kerül felszínre, mint másutt. Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár oltóanyagának kifejlesztésében aktívan részt vett kutató úgy gondolja, hogy a kórházi felvételek és a halálesetek száma többet mond a helyzetről, mint az új megbetegedések statisztikája. Ebben az összehasonlításban az Egyesült Királyságban egymillió lakosra napi 2 új elhalálozás esik, míg ugyanez a ráta Franciaországban 0,5, Németországban pedig 0,7.

A brit helyzetkép messze nem egyértelmű. A két héttel ezelőtti napi 50 ezer körüli új megbetegedési szám nyomán komolyan felmerült a járványügyi korlátozások részleges helyreállítása, az ún B-terv bevezetése. Ennek hatását tükrözhette, hogy az alsóház szerdai ülésén szinte minden képviselő arcmaszkban jelent meg. Mostanra jelentősen javultak azonban a statisztikák. A hétnapos átlag immár sorozatban a negyedik napon csökkent, szerdán már közel 13 ezerrel. A BBC 4 Today reggeli politikai magazinjában megszólított szakértő szerint a koronavírus jelenleg elsősorban a be nem oltott iskolások körében tombol. John Edmunds epidemiológus, a kormány tudományos tanácsadó testülete, a Sage tagja abban bízik, hogy ezek a gyerekek néhány héten belül kevesebb új megbetegedést produkálnak majd és mindez végeredményben az immunitás magasabb arányához vezet.

Az Egyesült Királyság nem is olyan régen még sokat dicsekedett korán bevezetett immunizációs programjával. Mára azonban nincs helye az önelégültségnek és Edmunds professzor el is ismerte, hogy a "vakcinációs rendszer jól kezdődött, de kevésbé sikeresen fejeződik be. A szomszéd országok közül többen is a lakosság nagyobb arányát oltották be, de ami még fontosabb, a gyerekek karját korábban kezdték el megszúrni". Edmunds figyelmeztetett, hogy az oltás hatásának csökkenésével, ami különösen érvényes az erősen veszélyeztetettekre, ugyanakkor a normalitáshoz való visszatéréssel hamarosan ismét megugorhatnak a számok. A kormány igyekszik felgyorsítani az emlékeztető oltások beadását az ötven éven felüliek korosztályában, sőt felmerült, hogy a hathónapos határidőt a lakosság sérülékeny kategóriájában öt hónapra csökkentik le, ám ez a terv mindeddig nem valósult meg. Egy országos antitest felmérés szerint Angliában, a hetvenesek korosztályában az érzékelhető antitestek aránya a májusi, - addigra a legtöbben mindkét oltásukat megkapták, - 98 százalékról szeptemberre 86 százalékra esett vissza.

Ahhoz semmilyen kétség nem fér, hogy a fertőzés mértéke különösen Angliában, ahol a járványügyi megszorításokból semmi nem maradt meg, változatlanul magas a fertőzés veszélye, így az oltásra nem vállalkozók óriási kockázatot vállalnak. Sajid Javid egészségügyi miniszter a napokban kijelentette: "egyre jobban hajlik arra", hogy kötelezővé tegye az oltás beadását annak a mintegy százezer, az NHS egészségügyi ellátásban dolgozó számára, akik eddig még egyszer sem oltatták be magukat. Az intézkedés nagyon kétélű, mert az egészségügy már így is munkaerőhiánnyal küzd, ha a fenyegetés hatására ezrével távoznak a dolgozók az egészségbiztosítótól, súlyos válság következhet be. Feszült várakozás előzi meg november 11-ét, a szociális gondozók elvárt dupla beoltottságának határidejét. Javid szerint a szektor dolgozói a szabály nyilvánosságra hozatala után nagy arányban jelentkeztek a vakcinációra.

Az amerikai-kínai ellentétek kerültek reflektorfénybe a délkelet-ázsiai országok csúcstalálkozóján. A térség egyre inkább geopolitikai játszmák színtere