kiállítás;Szeged;Móra Ferenc Múzeum;Sisi;

- Sisi, a rejtély

Erzsébet királyné személyét és külsejét eleveníti meg a szegedi Móra Ferenc Múzeumban rendezett kiállítás.

Sisit a kultusza már életében utolérte: szépsége és személye nemcsak korának politikusait, államférfiait, de a magyar népet is lenyűgözte. Erzsébet királyné azonban több volt mint közszereplő, hisz amellett, hogy összetartotta a monarchiát, és férje, Ferenc József megítélését is javította, egy érzékeny, magába zárkózó nő volt. Részben ez is kiderül a Móra Ferenc Múzeumban rendezett Sisi – Királyné feketén-fehéren című kiállításon, mely a Magyar Nemzeti Múzeumból érkezett Szegedre.

A tárlat Sisi életének több aspektusára is fókuszál. Elsősorban a kultusza kerül előtérbe, a róla készült mellszobrok, érmék és egész alakos festmények, melyek a „magyarok királynéját” mint jelképet, történelmi személyt mutatják be. Láthatjuk többek között a Ferenc József megrendelésére készült Koppay József és Benczúr Gyula festette portrékat, valamint a királyi pár budai koronázására készült érméket és zsetonokat. Sisi személye azonban jóval több ennél, a tárlat számos helyen hangsúlyozza életének tragikus pontjait. Szóba kerül például fiatalon elhunyt elsőszülött lánya, Zsófia, és Rudolf trónörökös, akit Mayerlingben szeretőjével találtak holtan, valamint Sisi és Ferenc József házassága, melyről hamar kiderült, hogy eltérő személyiségük miatt nem feltétlenül működik.

Sisi mindezek ellenére erős nő maradt, fellépésével lenyűgözte alattvalóit. A második terem is ezt a tényt húzza alá, itt olvashatunk Sisi sportszeretetéről, valamint megcsodálhatjuk ruháinak rekonstrukcióját, például egy fekete, zsinordíszes bársonyruhát vagy a reprezentatív eseményeken viselt, habos ingvállal, fűzött derékkal és bő, rózsaszín szoknyával ellátott magyar díszruhát. A divat mellett pedig kiderül, hogy Erzsébet sokat adott a higiéniára is. Kéthetente egész napos hajmosási ceremóniát tartott, valamint korát megelőzve olajos fürdőt vett, és krémekkel masszírozta magát. A tárlat a külsőségek sorolása terén egy ponton túl is megy – egy képről megtudhatjuk például Sisi magasságát és súlyát, de még a mell-, derék- és csípőbőségét is.

A kiállítás külön részt szentel Erzsébet királyné tragikus halálának, így kiemelt helyen szerepel az a fekete színű ruhaderék, melyet a császárné 1898. szeptember 10-én viselt a genfi tartózkodása alatt, amikor egy olasz anarchista, Luigi Lucheni szívtájékon szúrta. Ezen a szakaszon olvashatunk még Sisi utolsó napjairól, melyet udvarhölgyével, gróf Sztáray Irmával töltött a svájci városban, abban az időben, amikor az élete során ért csalódások miatt maga is a végre készült.   

Infó:

Sisi – Királyné feketén-fehéren

Móra Ferenc Múzeum

Szeged, Roosevelt tér 1-3.

Látogatható december 31-ig

Szegedi kapcsolatA tárlat Sisi életének szegedi kapcsolódásait is megemlíti. Kitér például arra az 1857-es magyarországi körútra, melyen Erzsébet elkísérte Ferenc Józsefet, mikor is Szegeden számos jelképes kötelességüknek tettek eleget, voltak például színházban és megtekintették a paprikakészítést. Szó esik arról az esetről is, amikor az 1879-es szegedi nagy árvíz idején Ferenc József felkereste a várost, és noha Sisi ekkor Írországban vadászott, a hír hallatára megszakította utazását, és hamarabb hazautazott. 

Az író, költő, újságíró hosszan tartó, súlyos betegség után, csütörtök hajnalban távozott.