válság;hiány;papír;könyvkiadás;nyersanyagárak;koronavírus;

- Már papírból sincs elég

Földgáz, mikrocsip, szén után, most már papírból sincs elegendő a világpiacon – ezek a hiányok koronavírus-válságot követő újraindulás keltette hatalmas kereslet miatt alakultak ki.

Az elmúlt hetekben szinte csak egyes termékek hiányról és az áremelkedésekről szóltak a hírek. Hiány van Ázsiában és Európában energiahordozókból, földgázból és áramból, de az elmúlt időszakban kifogyott az autógyártáshoz szükséges chip, a napokban pedig az uniós benzinkutakról a környezetkímélő AdBlue dízeladalék. A hiánytermékekben közös, hogy majd' mindegyik a dráguló energiával van összefüggésben, és ez a helyzet a kifogyóban lévő papírral is, amelynek gyártásához két alapvető dolog, az alapanyag és energia kell. Mind a kettőből hiány van, ugyanis a papírt vagy cellulózrostból vagy használt papír újrafeldolgozásával állítják elő, tetemes energia befektetésével. A papírhulladék feldolgozása akadozik az  ellátási láncok megszakadása és a fuvarköltségek emelkedése miatt, ugyanis ennek jelentős része Ázsiából érkezik.

A papírkereslet és -kínálat egyensúlyának megbomlása ugyanaz a jelenség, mint az autóiparban a chiphiány: 2020-ban drasztikusan visszaesett a kereslet a papírtermékek iránt, nem dolgoztak az emberek, nem vásároltak könyveket, nem volt szüksége a nyomda- és csomagolóiparnak alapanyagra, ezért a papírmalmok csökkentették termelésüket, hisz nem akartak eladhatatlan készleteket felhalmozni. Az idei tavaszi nyitások után viszont robbanásszerűen nőtt a kereslet, amivel a gyártás nem tudott lépést tartani. Tovább rontotta a helyzetet az energiaárak növekedése, így a papír egyre csak drágult, illetve ezzel párhuzamosan hiány állt elő belőle. Növelte a bajt a munkaerő-hiány, illetve a papírpiac átrendeződése is. A koronaválság alatt ugyanis a papírgyártók a biztosan jövedelmező kartonpapírgyártás felé fordultak, ennek biztos piaca volt például az e-kereskedelemben. Ennek eredményeként az USA-ban már nyáron nem volt elég irodapír, a megrendelt nyomtatványokat, fénymásolatokat késve kapták meg a megrendelők, vagy bizonyos papírféléket már meg sem kaptak, amire évtizedek óta nem volt példa. A magánügyfelek ma sem értik, hogy fordulhat elő, hogy nem tudnak esküvői meghívókat rendelni az eltervezett minőségben.

A pandémia alatt egyetlen papírból volt extra kereslet néhány országban, a higiéniai papírokból. Tavaly tavasszal szabályos felvásárlási hullám söpört végig szinte minden, járvány által érintett országban. Ehhez hasonló papírhiány idehaza már biztos nem lesz, de az árak kiszámíthatóan emelkedni fognak – mondta a Népszavának Vajda Attila, a higiénia papírtermékek gyártásban idehaza piacvezető Vajda-Papír Kft. ügyvezető igazgatója. A cég a magas, az év eleje óta a duplájára emelkedett cellulóz árak mellett is tartani tudja tervezett termelését, de a termékek ára is emelkedni fog - tette hozzá Vajda Attila. Ugyan nincsenek gondok a cellulózellátással, de középtávon nem várható, hogy csökken az ára. Ennek részben az is oka, hogy a környezetvédelmi intézkedések nyomán - a műanyagok visszaszorulásával - jelentősen nőtt a papírfelhasználás minden kategóriában. A friss cellulóz, amelyből a higiéniai alappapír készül nem helyettesíthető más alapanyaggal a technológiai és minőségi szabályozottság miatt. Az újrahasznosított-papírból, mint alapanyagból nem áll rendelkezésre kellő mennyiség, ami globális szinten kiválthatná a tiszta cellulózt – hangsúlyozta a cégvezető.

Az alapanyagárak és az előállítási költségek drasztikus és tartós emelkedésének hatását, mint a legtöbb iparágban, úgy a papírgyártásban sem tudják a gyártók sokáig tompítani, így elkerülhetetlennek látszik azok részleges áthárítása a vásárlókra, így emiatt is további áremelkedések várhatók - jegyezte meg a cégvezető, és arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak az alapanyag drágult, de az emelkedő energiaárak a szállítási költségeket is jelentősen megemelték, valamint a forint gyengülése is a termékek drágulását támogatja.

Az alapanyaghiány utolérte a magyar nyomdákat is, bár még a folyamat elején tart a magyar piac – nyilatkozta Peller Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség ügyvezető igazgatója a Napi.hu-nak. A következő hónapokban nem várható, hogy javul a helyzet, valószínűleg jövő nyárra állhat vissza a régi rend, de ezt nehéz megjósolni. Míg a magyarországi papírforgalmazók raktárkapacitásai normál időszakban bőségesen elegendők, a nyomdák nem rendelkeznek nagy tartalékokkal. Több szállító ma már napi árakkal számol, illetve előre fizetés kér – mondta a szakértő.  

Jön a magnézium- és alumíniumhiányNem áll meg a papírnál a hiánygazdálkodás, már most komoly harc folyik a világpiacon magnéziumért – mondta a Népszavának Vakhal Péter, a Kopint-Tárki tudományos főmunkatársa. A magnézium bányászata és előállítása energiaigényes tevékenység, ez az oka a hiánynak és az árak emelkedésének. A magnézium egyre gyakoribb helyettesíti az alumíniumot az autógyártásban, de a hiánya még nagyobb bajt okoz azzal, hogy az alumínium egyik leggyakrabban használt ötvözőanyaga. Így a jóval szélesebb körben használta alumíniumból is kevesebbet gyártanak, gyakorlatilag már nincs lekötetlen alumíniumkészlet, s ez az árak emelkedésében is jól látszik – mondta a Vakhal Péter. Gond van a réz, illetve a rézkábelkötegek gyártásával is. Ez utóbbi fő előállítója India, ahol a Covid-járvány miatt gyakorlatilag leállt a termelés, ugyanis a munkások az utazási korlátozások miatt nem jutnak el a gyárakba. Így mára kábelköteg-hiány is kialakult, amely már a magyar autógyárak működését is nehezíti. Régóta tart már a félvezető vagy a chiphiány, ezen a területen a taiwani gyártók vannak monopolhelyzetben. Ráadásul a félvezetőgyártás, mint nanotechnológiai eljárás rendkívül beruházásigényes, így nem opció az sem, hogy globális chiphiány mérséklésre új gyártók lépnének be a piacra. Vakhal Péter szerint tavaly még azt gondolta mindenki, hogy az ellátási láncok helyreállítása egy évet igényel. Miután eltelt a 12 hónap, továbbra is azt látjuk, hogy a hiányok megszüntetésre még egy év kell. A kutató szerint valójában mindaddig, amíg a kormányok fenntartják a mesterséges keresletösztönzést, addig ezekből a termékekből túlkereslet lesz a piacon. Amint a kormányok visszavesznek a gazdasági támogatásokból, azt követően a hiányok felszámolására 3-6 hónap elegendő lehet. Ameddig fűtik a kormányok a piacokat, addig az az inflációt is növelik. A piacok konszolidációja 20-30 százalékos áresést hozhat, ám arra nem lehet számítani, hogy a nyersanyagárak visszatérnének a válság előtti 2019-es szintekre – mondta Vakhal Péter.  P. Zs.
Drága lesz az olvasásA papírhiány erős hatással lehet a könyv- és lapkiadásra is, a kiadók máris előre terveznek. Sárközy Bence, a Libri Kiadói Csoport ügyvezető igazgatója szerint fennakadások lehetnek ugyanis egy-egy cím megjelenésekor, mivel csúsznak a papírbeszerzések miatt a gyártási és a szállítási határidők is. Ezek miatt még fontosabb, hogy a jövőben optimálisabb cím- és példányszámokkal tervezzenek. – Már most érezhető, hogy nehezebb a keménytáblás könyvek kötészeti lemezének és az ofszet papírnak a beszerzése, de a kartonált könyveinkhez használt borítóanyagból is egyre jobban fogynak a készletek – mondja Sárközy, hozzátéve, a könyvárak kialakításakor eddig is, és ezután is figyelembe kell vennie egy kiadónak a fajlagos gyártási költségeket is, így, ha ez a technológia vagy az alapanyagok miatt megdrágul, az visszahat a termék fogyasztói árára is. – Igyekszünk megfontoltan dönteni a könyveink árának emeléséről, de a drágulás sajnos elkerülhetetlen. Hasonlóan látja a helyzetet Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó igazgatója. – A helyzet felkészületlenül érte a nyomdákat, amelyek nehezen tudták teljesíteni a felkéréseket. Egyes könyveink megjelenése három-négy hetet is késett. Megjósolni persze nem tudjuk, hogy milyen hosszú és tartós lesz a papír áremelkedése, ami jelenleg nagyjából húsz százalék – mondja a szakember, hozzátéve, hogy a megnövekedő benzinárak miatt akár a szállítási költségek is nőhetnek, arról nem beszélve, hogy mindezek hatását fokozza a forint gyengülése. A gyerekkönyvekkel foglalkozó Pagony Kiadó is kénytelen előre tervezni. – Szerencsére a produkciós nyomdai partnerünk biztosított minket, hogy a terveinknek megfelelően tudunk működni a jövőben is. Papír lesz, egyelőre nem halasztunk el kiadásokat, próbáljuk optimalizálni a tervezést – mondja Banyó Péter, a kiadó tulajdonos vezetője. A Pagony az árak tekintetében folyamatosan igyekszik figyelembe venni az elsősorban gyerekes vásárlóik igényeit, ahol van mozgásterünk ott nem, vagy csak kismértékben fognak emelkedni az árak. – Emellett arra számítunk, illetve reméljük, hogy drasztikus papírhiány a gyerekkönyves piacon nem fog komolyabb változást hozni, de egy esetleges nagyobb könyvár emelkedésekor előfordulhat, hogy főleg a felnőtt könyvek esetében az e-könyvek irányába fog tolódni a piac, ám a színes, kisebbeknek szóló kiadványok esetében ennek kisebb a valószínűsége – mondja Banyó.  P. Szabó Dénes

Míg minapi tanulmányában a Deloitte a hazai energiaitermelés környezetvédelmi átalakításának kihívásait sorolta, a KPMG dicsérte a kormányzat erőfeszítéseit.