Magyarország, Törökország és Azerbajdzsán a Türk Tanács koordinálásával 500 ezer vakcinadózist adományoz a leginkább rászoruló afrikai országoknak, így támogatva a védekezést a koronavírus-járvány ellen – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Isztambulban. A tárcavezető a Magyarország által felajánlott 200 ezer Sinopharm-vakcinadózis átadásán hangsúlyozta:
Szijjártó Péter rámutatott: Magyarország elég vakcinával rendelkezik ahhoz, hogy mindenki felvehesse az első, a második és a harmadik oltást, s még biztonsági tartalék is van, így most más, nehezebb helyzetben lévő államokon is tud segíteni.
Szerinte ezért mondtak azonnal igent arra a török kezdeményezésre, amelynek keretein belül Törökország és Magyarország 200-200 ezer, Azerbajdzsán pedig 100 ezer vakcinadózist adományoz a Türk Tanács koordinálásával a legnehezebb helyzetben lévő afrikai országoknak, hogy emberek százezreinek életét lehessen megmenteni.
Dicsérte magát a Türk Tanácsot is, mondván, a járvány első hulláma során Azerbajdzsán, Kazahsztán, Törökország és Üzbegisztán orvosi eszközökkel segítette Magyarországot, amelyet hazánk a második hullám idején viszonozni tudott, most pedig közösen támogatnak másokat. Szijjártó Péter egyébként előző nap még Ruandában jelentette be: 200 ezer AstraZeneca és 100 ezer Sinopharm oltást is adományoz a kormány az afrikai országnak.
A Népszava a magyar vakcinahelyzetről augusztus végén készített összeállítás, amelyből kiderült: mindaddig nagyjából 4,5 milliárd forint értékben ajándékozott el oltóanyagot a kormány, s az adományként átadott vakcinák többsége Sinopharm volt, amiből 400 ezret ajándékozott el a kabinet. Ez azért is figyelemre méltó, mert az áradatok alapján a kínai szer volt a legdrágább, miközben több felmérés szerint is ez tűnik a legkevésbé hatékonynak.
Orbán Viktor miniszterelnök pedig még júniusban közölte, nyugati vakcinából van, illetve érkezik még biztosan 17 millió adag: Pfizerből 6,1 millió, Modernaból 1 millió, AstraZenecából 5 millió és Janssenből 4 millió.