választás;ellenzék;lakcím;

- Az ellenzék szerint a Fidesz kisebbségben van és ezért megpróbálja elcsalni a választásokat

Az összefogás pártjai szeretnék látni, mennyi választásra jogosultnak van lakcíme egy-egy településen.

Az Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy bárki jogszerűen a tényleges lakóhelyétől eltérő lakcímet jelenthessen be - derül ki a hatpárti ellenzék közös közleményéből.

A pártok értelmezése szerint 

ez a módosítás egyrészt azzal a veszéllyel jár, hogy a 2022. évi országgyűlési választáson tömegessé válik az a 2018-ban már megtapasztalt jelenség, miszerint egy-egy romos ingatlanba tucatszám jelentenek be ténylegesen nem Magyarországon élő magyar állampolgárokat.

Másrészt a törvénymódosítás annak is megnyitja az utat, hogy a jövő évi választást megelőzően országon belül a „billegő“, kétesélyes egyéni választókerületekbe jelentkezzenek át Magyarországon élő választópolgárok. Szerintük mindkét lehetőség megnyitja az utat egy-egy választókerület választási eredményének tudatos eltérítésére, azaz áttételesen a választás kimenetelének befolyásolására. „Egyértelműnek tűnik, hogy a kormánypártok komolyan megijedtek az egységes ellenzék várható választási győzelmétől, és most ilyen jogi trükközéssel akarnak megágyazni annak, hogy választási csalással tarthassák meg a hatalmukat“ - értékelték a fejleményeket.

Éppen ezért az Alkotmánybírósághoz fordulnak, hogy semmisítsék meg a törvényt. Másfelől pedig a Nemzeti Választási Irodához (NVI) fordulnak, hogy naponta tegyék közzé a valasztas.hu oldalon, hogy az adott napon egy-egy településen és egy-egy országgyűlési egyéni választókerületben hány választásra jogosult polgárnak van lakcíme. Mindez azért fontos, hogy bárki számára folyamatosan nyomon követhető legyen: a természetes demográfiai és népességmozgási folyamatokból adódó mértéket meghaladóan, választási csalásra utalóan változik-e a választások előtt egy-egy település vagy választókerület választásra jogosult polgárainak a száma - tették hozzá.

„Ha ezt a kezdeményezést az NVI elutasítja, az nyílt beismerése lesz annak, hogy mire készülnek a kormánypártok. Ebben az esetben az ellenzéki pártok naponta fogják közérdekű adatként kikérni, és szükség szerint bíróság előtt kiperelni ezeket az adatokat. A csalásgyanús választási eredményekkel szemben minden jogi és nem jogi eszközzel is fel fogunk lépni. Valljanak tehát színt: publikálják-e naponta a választásra jogosultak adatait, vagy már most választási csalás előkészítése zajlik?“

- zárul a DK, a Jobbik, az LMP, a Mindenki Magyarországa Mozgalom, a Momentum, az MSZP, valamint a Párbeszéd által aláírt közlemény.

A változtatásra a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital (PC) hívta fel a figyelmet, mely egy salátatörvényben volt eldugva a kíváncsi szemek elől. Mint lapunk is beszámolt róla, a két szervezet úgy véli, a mostani törvénymódosítás nyíltan veszélybe sodorja a választások integritását.

A fideszes tagokból álló szervezet talált kifogást, miért nem kell nekik az egész üggyel foglalkozniuk.