A környező nyolc ország rangsorában egyaránt bronzérmes helyre került a hazai benzin- és gázolajár a Népszavának a Cargopedia.hu áradatbázis alapján végzett felmérése szerint. Ez a közelmúlthoz képest kétségkívül jelentős előrelépés: az azt megelőző hetekben benzinünk leginkább a 4., gázolajunk pedig a 3. legdrágábbnak számított a térségben. Ugyanakkor néhány hónapra visszatekintve a javulás már kevéssé feltűnő. A viszonylagos benzinárunk az elmúlt évben leginkább a 4. legolcsóbb helyet foglalta el. Sőt, a Fidesz-kormány tavaly júliusi üzemanyagadóemelése előtt a mostani, vagyis a 3. legolcsóbb helyezés számított általánosnak. Mi több, az elmúlt évek során benzinárunk többször elvitte az ezüstérmet, egy hétig pedig beelőzte az örök verhetetlen Ukrajnát is. Bár gázolaj-helyezésünk hagyományosan mindig rosszabb a benzinénél, áprilisban és júliusban eme termék is állt már a harmadik legolcsóbb helyen, tavaly július előtt pedig számtalanszor, sőt tavaly március és május között csak az ukrán dízelár előzte meg a magyart.
A 480 forintos alapüzemanyagár-plafon meghúzásával most leginkább Ausztriát és Horvátországot előztük be. Sőt, bár déli szomszédunknál elvileg még él a 11,1, illetve 11 kunás, az Orbán-kabinet döntésének hivatkozási alapjául is szolgáló árbefagyasztás, a múlt héten a nyolc ország közül pont a horvátok mérték a legdrágábban a gázolajat. Míg a benzinért hagyományosan a szlovákok, addig a gázolajért inkább a délszláv államok kérik a legtöbbet. Ugyanakkor az átlag 25-30 forintos árvágást jelentő hazai lépés nyomán is maradtak még nálunk olcsóbb államok. Ukrajnában még így is közel, illetve több mint egy százassal olcsóbb a benzin és a gázolaj literje. De, mindennemű árbefagyasztás nélkül, Románia is olcsóbb nálunk 15-25 forinttal.
Mindenesetre szakértők szerint a helyezés-változás növeli a Magyarországra irányuló üzemanyag-turizmus esélyét. Ez vegytisztán csak a magyar államnak kedvez, hisz Orbánék az adókat az árbefagyasztás dacára változatlanul hagyták. Azoknak a kutasoknak azonban, akik már most is 480 forintnál drágábban kapják az üzemanyagot, minden liternyi többletértékesítés csak a veszteséget növeli. Az ágazat helyzetét némiképp enyhíti, hogy a Holtankoljak.hu információi szerint szerdától 3 forinttal csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára. Bár az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára közel háromhavi mélypontjára, 80 dollár alá süllyedt, a hazai kutasokat most a rekordgyenge forint húzza.