törvénymódosítás; NER;lakástörvény;

- Kedvezőbb feltételek a Fidesz-lovagoknak

Alig fogadták el, máris tovább alakítják a várnegyed bérlakásainak eladását kötelezővé tévő frissen módosított lakástörvényt.

Palkovics László nem tervezi megvenni az I. kerületben található Táncsics utcai lakást – válaszolta a Népszava kérdésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium Kommunikációs Főosztálya. A szóban forgó bérlakást a tárcavezető egy győri magánlakás korlátozott idejű bérleti jogáért cserélt el még 2013-ban, hogy családjával közelebb lehessenek a szintén a Budai Várban élő anyósáékhoz. Vélhetőleg az innovációs miniszter lesz az egyetlen, aki (egyelőre) nem él a Fidesz által kezdeményezett lakástörvény biztosította kedvező bérlakás-vásárlási lehetőséggel. 

Az I. kerületi önkormányzatnál ugyanis már többen is jelezték vételi szándékukat, a kérelmek jogszabályi megfelelőségét már vizsgálja a kerület. Az önkormányzat egyébként közbeszerzési eljárásban választotta ki az értékbecslőket, akik a törvény által kötelezően értékesítendő ingatlanok forgalmi értékét meghatározzák – mondta V. Naszályi Márta I. kerületi polgármester a Népszavának. A kerületnek építészeket is fel kellett fogadnia, mivel a lakástörvény módosításával megvásárolhatóvá vált lakások jó része olyan épületben van, amelyet még nem alakítottak társasházzá és az ehhez szükséges tervdokumentáció sincs meg, így ezeket az önkormányzatnak kell megrendelni. Ráadásul nagyon sürgős a dolog, hiszen a november közepén hatályba lépett jogszabály szerint a vételi igény benyújtásától számítva hat hónap áll az önkormányzat rendelkezésére, hogy megállapítsák a vételárat, amihez azonban a társasházzá alakításra is szükség van. Ha nem teszik meg határidőre, illetve a megajánlott vételárat a bérlő nem fogadja el, akkor a fővárosi kormányhivatal jelölheti meg az árat, amelyen a Budavári Önkormányzat kénytelen lesz értékesíteni az ingatlant. Ez okoz némi aggodalmat a kerületben, hiszen a fideszes Sára Botond vezette hivatal nem számít az ellenzéki önkormányzatok nagy támogatójának. 

Mint arról korábban beszámoltunk, a lakástörvény nagy felháborodást keltő módosításának első verziója valamennyi bérlakás eladását kötelezővé tette volna az önkormányzatoknak. Ezt később a budai várnegyedre, illetve a világörökségi helyszínekre és ezek védőövezetére szűkítették. Tehát az V., a VI. és a IX. kerület érintett önkormányzati lakásainak bérlői is bejelenthetik vételi szándékukat. Soproni Tamás, Terézváros polgármestere lapunknak megerősítette, ők is érintetettek, de még senki nem jelezte a bérlők közül, hogy vásárolna.

A vásárlásra jogosultak körét az Alkotmánybíróság határozata ellenére sem szűkítették, vagyis mindenki megveheti a megjelölt területeken lévő, legalább 5 éve bérelt lakását. Ha ennél rövidebb idejű a bérleti jogviszony, akkor sincs minden veszve, csak ki kell várniuk, hogy kiteljen az 5 év. A különbség a vételárban van. Akik legalább 25 éve bérlik az ingatlant, azok az önkormányzat által megállapított forgalmi érték 15 százalékáért vehetik meg. Ennél rövidebb jogviszony esetén a teljes forgalmi értéket ki kell fizetni, de ezt részletfizetéssel is kiegyenlíthetik. De persze a Fidesz hagyott egy kiskaput: akik tulajdonjog cseréjével jutottak bérleményükhöz, azok 35-50 százalékos kedvezményt kapnak a felajánlott ingatlan akkori csereértékének függvényében. Vagyis akár féláron vásárolhatja meg – az öt év kitöltése után - az ugyanazon pilisszentkereszti faház cseréjével megszerzett két Úri utcai bérlakást Bayer Zsolt kormánypárti publicista, vagy Rákay Philip, a Fidesz média tanácsadója, aki egy 24 négyzetméteres józsefvárosi ingatlant cserélt el három éve egy Bécsi Kapu téri 60 négyzetméteres bérlakásra. Ahogy Habsburg-Lotharingiai Károly főherceg (Lázár János volt miniszter vadásztársa) is, aki egy Országház utcai 117 négyzetméteres lakáshoz jutott hozzá ingatlancserével vagy éppen Belénessy Csaba, az MTI egykori igazgatója, aki egy XII. kerületi lakást adott a Tóth Árpád sétányra néző 118 négyzetméteres otthonért. S ez csupán a névsor töredéke az Index, a 24.hu és a HVG.hu által feltárt kétes I. kerületi bérlakásügyleteknek.

Többségük a korábbi híradások szerint 2010 után szerezte meg a bérlakását, így várakozás nélkül megvehetik az ingatlanukat. Kérdés azonban, hogy mennyiért. A lakástörvényhez a héten benyújtott újabb módosítás arra enged következtetni, hogy a NER közeli bérlők némelyike olcsóbban szeretné megúszni az ügyletet. A tervezett változtatással ugyanis bővítenék azok körét, akik a jelenlegi bérleti jogviszonyuk idejét megnövelhetnék a korábbi bérleti idővel, például ha kiemelt beruházás területén lévő lakást adtak a bérlakásért, bérlőtársak voltak vagy eltartási szerződéssel jutottak a bérleményhez, esetleg menet közben bővítették az ingatlant. (A hosszabb bérleti idő vásárlási jogot, illetve olcsóbb vételárat keletkeztethet.) A lakásbővítők közé tartozik például Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes korábbi vadásztársa Halmágyi-Takács István, aki a cserével megszerzett 84 négyzetméteres Halászbástyához közeli lakás alapterületét a tetőtér beépítésével csaknem duplájára növelte. A jogszabály-módosítást egyébként egy salátatörvény részeként Semjén Zsolt nyújtotta be.

Körülbelül negyedével több a feladat, mint a Covid-mentes időszakban – mondta Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.