korrupció;Völner Pál;

2021-12-07 17:14:02

Akár tíz évet is kaphat Völner Pál, ha bűnösnek találja a bíróság

Az ELTE tanszékvezetője szerint a magyar jogtörténelemben még nem volt rá példa, hogy az Igazságügyi Minisztérium egy ilyen magas rangú tisztségviselőjét korrupciós üggyel hozzák összefüggésbe.

„Ez egy nagyon súlyos, de nehezen bizonyítható bűncselekmény alapesetben. A körülményekből azért arra lehet következtetni, hogy elég sok bizonyíték összegyűlt. Egészen biztos vagyok abban, hogy ilyen nagy horderejű ügyben az ügyészség megfelelő bizonyítékok nélkül nem lépett volna” - mondta az Inforádiónak Hack Péter. Az ELTE jogi kar büntető-eljárásjogi és büntetés-végrehajtási jogi tanszékének vezetője Völner Pál korrupciós ügyével kapcsolatban. Hozzátette, mivel jogászról van szó, többszörösen súlyos lesz büntetése egy esetleges jogerős ítélet után, hiszen akkor nem tudja gyakorolni szakmáját, még akkor sem, ha a bíróság nem tiltja őt el a foglalkozásától. Ugyanis a jogászi pályának nagy részén erkölcsi bizonyítvány szükséges az állások betöltéséhez. Előreláthatóan nagyon nagy árat fizet, ha valóban megtörtént ez a bűncselekmény - jelentette ki a szakértő. 

„Nagyon súlyos bűncselekménnyel gyanúsítják Völner Pált, ez a Btk. alapján 5 évtől 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekmény. 

Ez biztos, hogy egyik oldalon rossz hír, hiszen igazságügyi minisztériumi vezető került ilyen pozícióba, másik oldalról azt is lehet mondani, hogy ez az ügy mutatja, hogy nincsenek törvény felett álló személyek, hogy bármilyen magas pozícióban van valaki, az igazságszolgáltatás el tudja érni. Az ártatlanság vélelme azonban ebben a szakaszban őt is megilleti” - fogalmazott.

Hack Péter arról is beszélt, jó időbe kerülhet, ameddig bírósági szakba kerül az ügy. Jelezte, a Büntető Törvénykönyv értelmében a főszabály az, hogy a bírónak középmértéken kell kiszabnia büntetést, ami ebben az esetben hét és fél év. Ha ettől eltér az ítélet, akkor azt a bíróságnak meg kell indokolnia. 

A szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy csak bűnügyi felügyeletet rendelnek el a politikussal szemben mentelmi jogának felfüggesztése után. „Az a körülmény, hogy amíg a mentelmi joga fennáll, már tudja, hogy folyik ellene eljárás és ez alatt az idő alatt nem szökött meg, nehézzé teszi a letartóztatást arra hivatkozva, hogy szökéstől kell tartani” - tette hozzá.

Mint lapunk is megírta, a legfőbb ügyész azt követően kezdeményezte Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését, hogy kiderült, kenőpénzeket fogadhatott el a végrehajtói kar elnökétől. A fideszes politikus távozott államtitkári posztjáról és ügyvédje útján azt üzente, áll a hatóságok rendelkezésére és nem követett el bűncselekményt.