üzemanyag;benzin;gázolaj;benzinár;Erste;üzemanyagár;Pletser Tamás;

Időleges lehet a benzináresés

Szerdától szinte soha nem látott mértékben, 15 forinttal csökken a 95-ös nagykereskedelmi ára. A kutak zöme így már engedhet a 480-on "befagyasztott" tarifából.

Mától 15 forinttal csökken a benzin és tízzel a gázolaj bruttó nagykereskedelmi ára - közli a Holtankoljak.hu. Számításunk szerint a lépéssel a benzin átlagos kútára a 480 forintos üzemanyagár-plafon november közepi bevezetése óta most csökkenne először e szint alá, mégpedig körülbelül öt forinttal. A gázolaj esetén ugyanakkor az elvi középár még 487 forint. Ez azt valószínűsíti, hogy az eddigieknél is több kút mozdulhat el a kötött benzinártól. A hagyományosan drágább - nagyobb költségű - egységeken, illetve a gázolaj tekintetében ugyanakkor az üzemeltetők többsége még így is veszteséges marad. A legutóbbi, pénteki 11-11 forintos árcsökkentés után a Holtankoljak.hu adatbázisában szereplő közel 1300 kútból 147, illetve 143 olyan töltőállomást találtunk, amely 479 forint 90 fillérnél olcsóbban mérte a benzint és a gázolajat. Adatbázisunk tanúsága szerint az elmúlt évtizedek során 15 forintnál nagyobb mértékben - 20 forinttal - csak egyszer, tavaly március közepén, a koronavírus berobbanásakor csökkent a 95-ös tarifája.

A szinte soha nem látott benzinárcsökkenés mögött a nyersolaj nemzetközi áresése és a forinterősödés állhat. A kép mindazonáltal ellentmondásos. Bár a nyersanyag kurzusa az október közepi, hordónként 87 dolláros legközelebbi csúcs óta - elsősorban a koronavírus omikron változatával kapcsolatos pánik miatt - december elejére 70 dollár alá süllyedt, tegnap már ismét 76 dollár körül járt a mutató. A dollárral szembeni, november végi kiütésből a hónap elejére szintén némiképp feltápászkodó forint azóta ismét rogyadozik.

Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője a jövőt illetően sem túl derűlátó. A jelek szerint az omikronnal kapcsolatos híreket a piac némiképp túlreagálta. Az elsősorban az USA által meghirdetett olajkészlet-felszabadítás különösebb árcsökkentő hatást nem gyakorolt. Bár a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) folytatja termelésbővítését, a folyamat a korábbi ígéretekhez és várakozásokhoz képest egyre nehézkesebb. A fiskális ösztönzések nyomán a piac bővelkedik a "forró pénzekben", amelyek gyakorta az olajpiacon kötnek ki. A világszintű környezetvédelmi és fogyasztáscsökkentési programok egyelőre szintén alig éreztetik kedvező hatásukat, ellenben jelentősen visszavetették a hagyományos energiahordozó-kitermelési beruházásokat.

Az Erste elemzője már rövid távon 80 dollár körüli szintre visszaálló olajárra számít. Ám ha jövőre elmaradnak a nagyobb piaci sokkok, ellenben berobban a fejlődő társadalmak kereslete, "bőven" három számjegyű olajárakkal is szembesülhetünk. Bár ez a szint ismét felkeltheti a tőke érdeklődését, az így kiváltott beruházásaik hosszú évek alatt fordulhatnak csak termőre. A hazai kutasok tehát az árbefagyasztás miatt az elkövetkező, hosszú hónapok során változatlanul jelentős veszteségekre számíthatnak - vélekedett Pletser Tamás.