privatizáció;Honvédelmi Minisztérium;Rába;állami cégek;HungaroControl;

2021-12-09 18:57:40

A kormány feloldaná öt állami cég eladási tilalmát

A vagyonminiszter-helyettes az utolsó utáni pillanatban indítványozta három honvédelmi társaság, valamint a Rába és a légiirányítással foglalkozó Hungarocontrol eladásának "ideiglenes" feloldását. Holdingosítanának.

A kormány feloldaná több honvédelmi cég, illetve a polgári légi irányításért felelős Hungarocontrol a magánosítási tilalmát – derült ki egy utolsó pillanatban benyújtott kormányzati módosító javaslatból. A parlament már a jövő héten szavaz az „egyes vagyongazdálkodási tárgyú rendelkezésekről, valamint egyes vagyongazdálkodást és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokat érintő törvények módosításáról” szóló salátatörvényről.

A kormánynak a már lezajlott általános és részletes vita után jutott eszébe, hogy a feloldaná a száz százalékban állami HM Arcom, HM Currus, HM Arzenál és Hungarocontrol, valamint a többségben állami Rába eladási tilalmát. A három HM-es vállalkozás a Magyar Honvédség fegyverkarbantartással, fegyvergyártással vagy épp a honvédségi laktanyák kezelésével foglalkozó háttércége. A tőzsdén is forgó Rába megrendeléseinek jelentős részét szintén a Magyar Honvédség adja. Ebből a szempontból a listán a légiirányítással foglalkozó Hungarocontrol a kakukktojás.

A javaslat a parlament Törvényalkotási Bizottságának csütörtöki ülésén bukkant fel. Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár előterjesztőként igyekezett nyugtatni az ellenzéki képviselőket, mondván: ez mindössze egy, a cégek holdingba szervezését megelőző lépés. Szavai szerint az így létrejövő társaság ismét visszakapná a privatizáció elleni védelmet. A lopakodó eladás lehetősége a kormánypárti képviselőket nem sarkallta felszólalásra. Pedig a lépés mégis csak az állami cégek magánosítása előtt nyitja meg az utat. Igaz, ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kormány valóban eladná, vagy ami még rosszabb, versenyeztetés nélkül elajándékozná NER-oligarcháknak a cégeket, ahogy ez történt a Budapest Banknál vagy ami jelenleg is zajlik az Antenna Hungaria Zrt. esetében, mégpedig Fónagy János főnöke, Mager Andrea vagyonminiszter kezdeményezésre.