költségvetés;tartalék;büdzsé;

- Trükközés: kiadáscsökkentésről döntött a kormány

A kormány úgy döntött, hogy egyes beruházásokat később valósít meg, ezzel összesen 350 milliárd forinttal növeli Magyarország idei évi pénzügyi tartalékait az államadósság csökkentése mellett – közölte a Pénzügyminisztérium. A takarékosság látszat, a kormány a jövő évi osztogatásokra spórol.

A kormány, illetve a Pénzügyminisztérium egyes év végi kiadások elhalasztásról döntött – olvasható a pénzügyi tárca csütörtök éjszaka kiadott közleményében. Az ügy előzménye, hogy novemberben minden idők legmagasabb, 1009 milliárd forintos egyhavi államháztartási hiányát hozták össze. Így az első 11 hónapban a deficit elérte 3931 milliárd forintot. A költségvetési törvény szerint az idei hiány 2287 milliárd forint lehetne az év végén, vagyis az éves szinten ennek már 171 százalékát elérte a döntéshozó testület. Minden egyes forint amellyel nő a hiány, növeli az államadósságot is – ezért fogják vissza decemberre a kiadásokat – átmenetileg.

Ennek részeként döntöttek 350 milliárd forintnyi – valószínűleg teljesen felesleges – beruházás elhalasztásáról. Ezeket a beruházásokat a kormány nem nevezte meg, de olyanokról lehet szó, amik az építőipar túlterheltsége miatt jó esetben amúgy is csak 2023-ben indulhatnának el. Egy csütörtök éjszaka megjelent határozatból az is kiderül, hogy stopot rendelnek el a folyó kiadásokban is, vagyis minden minisztériumnak összegszerűen előírták, hogy év végéig mennyit költhet. Ezt összesen 4223 milliárd forintban szabták meg. Az első tíz hónapban ebből (a szakmai fejezeti kezelésű) költségvetési előirányzatból 3434 milliárd forintot költöttek el, azaz havi 340 milliárdot. Így az utolsó két hónapra 789 milliárd forint maradt, ami havi 394 milliárd forintot jelent. Ezt látva még egy kicsit oda is léphetnek a gázpedálra a tárcák.

A közlemény utalt arra, hogy kormányhatározat rögzíti a folyamatot, miszerint az államadósság-mutató csökkenésének a Kincstári Egységes Számla magas szintje mellett kell megvalósulnia. Jelenleg a Kincstári Egységes Számlán – ez a államháztartás főkönyvi számlája – 4000 milliárd forint tartalék van, amely tetemesnek mondható. Ezt a pénzt a kormány akár az államadósság csökkentésre is fordíthatná 2000-3000 milliárd forint értékben. Láthatóan azonban a tartalékokat nem akarják elkölteni, hiszen a pénzt a választási osztogatásra tartogatják: jövő év első hónapjaiban több mint ezer milliárd forintnyi – a 2022-es költségvetési törvényben nem rögzített – juttatást fizetnek ki. Az elmúlt napokban jelentették be a pedagógusok, a fegyveresek soron kívüli béremelését, de utóbbiaknak prémiumot is fizetnek ezen felül és mintegy 600-700 milliárd forintnyi idén befizetett személyi jövedelemadót is visszafizetnek a családosoknak még a 2022-es voksolások előtt. Ezen kiadások miatt 2022 első hónapjaiban durván elszállhat megint az államháztartási hiány – a választásokig tartó négy hónapban akár 2000 milliárdos deficit is felhalmozódhat. A már bejelentett osztogatásokat ugyanis nem fedezik a befolyó adóbevételek, így annak csak egyetlen fedezete van, a Kincstári Egységes Számla. Ezen jelenleg azért van tetemes tartalék, mert ide folytak be a szeptemberi devizatkötvény-kibocsátás bevételei. A kormány pedig most arra készül, hogy az államadósság növelésének rovására vásároljon szavazatokat.     

Az infláció fékezését célzó folyamatos kamatemelések miatt drágulnak a kölcsönök.