- jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségre hivatkozva az MTI.
A tüntetéssel - amelyet „a demokrácia végét jelző gyászmenetnek” hirdettek meg - az ellenzéki párt az Eduard Heger vezette kabinet politikája és legfőképpen az ellen kívánt tiltakozni, hogy nem vált lehetővé annak az előrehozott választásokat célzó népszavazásnak a kiírása, amelyet az ellenzék egy nagyjából hatszázezer aláírással megtámogatott petícióval akart elérni. Arról, hogy a népszavazást nem írja ki, még ősszel döntött Zuzana Caputová, szlovák államfő, miután az ő beadványa alapján az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek minősítette a népszavazás kérdéseit.
Az Irány több vezető képviselője a tüntetés ellehetetlenítését célzó lépésnek, törvénytelennek, egyesek „rendőrterrornak” minősítették a pártelnök rendőrségi előállítását. A pozsonyi kerületi rendőrség szóvivője az ügy kapcsán a szlovák hírügynökséggel csak annyit közölt, hogy Robert Ficót a büntetőeljárásokban illetékes szerv kérése alapján állították elő.
Robert Fico, miután elengedték a rendőrőrsről, elmondta: felbujtás gyanújával indítottak eljárást ellene. A pártelnök kitaláltnak és abszurdnak minősítette a vele szembeni gyanúsítást, s úgy vélekedett előállításának valós oka az volt, hogy meg akarták akadályozni a részvételét az autós tüntetésen. Szlovákiában jelenleg is érvényben van a korábban a koronavírus terjedésével összefüggésben bevezetett vészhelyzet, amelynek idején elvben tilos tömegmegmozdulások megtartása. Ennek ellenére az elmúlt hónapokban nem egy ilyenre is sor került.